Connect with us

Uudised

Hiiu vallavalitsus hädas kolemajadega

Suviseks võidupüha paraadiks valmistuv Kärdla on hädas lagunevate ja korrast ära hoonetega, mille kontsentratsioon on eriti suur Vabaduse tänava kandis.
Viimasel ajal on mõned omanikud hakanud aastaid tühjalt seisnud hoonete juures üht-teist liigutama ja see on kaasa toonud lootusrikkad kuulujutud, et toimumas on mingid arengud. Paraku on tegemist vaid vallavalitsuse ettekirjutuste täitmisega.
Pikk kirjavahetus
Kõige masendavamas seisus on rootslasest omanikule kuuluv kalevivabriku aegne hoone Vabaduse tänav 4A, mida Kärdla linnavalitsus on ähvardanud võõrandada. Omanikuga on algul linn, siis vald kirjavahetust pidanud paar aastat, kuid midagi pole muutunud.
OÜle STB Eesti kuuluva hoone eluohtlikust seisukorrast kirjutas Hiiu Leht juba 2012. aastal kui sarikad alla andsid ja katus allapoole liikuma hakkas. Naabermajas tegutseva SLO poe müüja Boris Ignahhin ütles, et päris maani vajus katus 2013. aasta jõulude ajal.
Eelmisel aastal oli hoone ümber piirdetara, kuid pärast lepingu lõppemist koristas ettevõtja, kes omaniku soovil tara paigaldas, selle ära. Nii oli eluohtlikus seisus maja tükk aega ka piirdeta.
2014. aasta veebruaris avaldasime uudise, et kohe valmib hoone lammutusprojekt. Mullu aprillis see valmis saigi, kuid kõik seisis samamoodi kuni eelmise nädalani.
Eelmisel esmaspäeval algas maja ümber tegevus: kohale toodi piirdeaed ja konteiner. Hiiu vallavanem Georg Linkov ütles, et kohal oli ka omanik, kes varem korduvalt on lubanud, et kaaskodanikele ohtlik hoone lammutatakse. Pool aeda pandigi püsti, kuid nüüd seisab jälle kõik nii nagu ennegi.
Linkov polnud eriti lootusrikas ning ütles, et tema ei usu, et varisemisohtliku hoone lammutamiseks  läheb enne, kui tööd käivad. “Ehk panevad piirdeaia ümber ja teevad ohutuks,” oletas ta.
Mullu 15. juulil väljastatud lammutusluba kaotab kehtivuse juhul, kui töödega pole kahe aasta jooksul alustatud. Vallavalitsusele väitis omanik, et tal pole õnnestunud hoolimata mitmetest läbirääkimistest leida lammutajat.
Boris Ignahhin teadis vähemalt üht Hiiumaa ehitusettevõtjat, kes rootslasest omanikule lammutustööde hinnapakkumise tegi.
Pesumaja korrastustööd
Eelmisel nädalal algasid korrastustööd Vabaduse tänaval asuva nn pesumaja hoones, kus kunagi asusid ka viinapood ja Adramadruse pubi. Hoone omanik Arvi Pink ütles, et tegemist on vallavalitsuse ettekirjutuse täitmisega, et hoone inimeste jaoks ohutuks muuta.
“Hoone on linnavalitsuse arvates ja ka meie arvates väga kole ja esialgu on kavas see korda teha nii, et see enam linnarahva silma ei riivaks,” ütles Pink. Kolmekorruselise hoone fassaad, millelt kogu aeg telliseid pudeneb, oli möödujate jaoks üliohtlik. Nüüd on Pingi sõnul kavas fassaad katta. Ehitustöid teeb OÜ Haasoja.
Edasisi plaane, mille kohta on räägitud, et majja võiks tulla pruulikoda ja õllerestoran, Pink kommenteerima ei soostunud. “Meil ei ole mõtet inimeste ootusi väga kõrgele ajada ja esialgu on käimas vaid korrastustööd,” ütles Pink ning lubas kohe teada anda kui hoonele ka sisu leitakse.
Omanik: Millalgi lammutame
Ka Kärdla bussijaama taga asuv roosa kiosk ehk nn Šura putka muutub iga aastaga aina koledamaks. Vallavanem ütles, et tegemist on ebaseadusliku ehitisega, mis tuleb lammutada.
Hoone kuulub Hiiumaa Mereagentuurile, mille juhatuse liige Heino Kalmus.
Kalmus nõustus, et hoone tuleb lammutada, kuid ei osanud öelda, millal see juhtuda võiks. “Tahaks lammutada ja midagi asemele teha, aga praegu ei tea,” ütles Kalmus.
Omanik: Ideid on, raha napib
Sealsamas kõrval asuv endine teenindusmaja hoone, kus praeguseks jäänud tegutsema vaid kingsepp, kuulub Andrus Ilumetsa ettevõttele OÜ Luxfire.
Ka see hoone on aastaid seisnud nii nagu oli. Värvipintslit pole maja näinud, aknad on sisse loobitud. Ilumets ütles, et on vallavalitsuselt saanud ka ettekirjutusi hoone seisukorra pärast. Korra on nad maja ümbrust heakorrastanud ja nüüd on plaanis purunenud aknad luukidega katta. “Luugid on juba valmis, aga veel ette panemata,” ütles Ilumets.
Omanik rääkis, et tal on hoone kasutamiseks mitmeid ideid, näiteks saal squashi mängimiseks ja korvpalli harjutamiseks, projektidki on koostatud, kuid elluviimiseks on vaja leida raha.

Veel lugemist:

Teema

Selle loo sõnum on, et poliitika ei pea olema räpane, kui sa ise seda ei ole. Ja vastupidi. Selle tõestuseks panin kirja kogu sündmuste...

Politsei

Möödunud nädalal politsei poolt alustatud kriminaalmenetlustest esimese puhul anti teada, et esmaspäeva päeval on Jausa külas sisse tungitud elumajja ja sealt varastatud video- ja...

Digileht

Hiiu Leht 16. aprillil Aivar Viidik räägib suu puhtaks! Karu tuli jälle kaamera ette Õpilased esitlesid säravaid ideid Koduhooldajatel uued sõiduriistad Digilehe saab tellida...

Uudised

Teisipäeval tagasiastumisest teatanud ja Riigikogusse naasva Madis Kallase asendusliige Reili Rand saab enda sõnul parlamendis jätkata. “Kuuldused, et Madis Kallase tagasiastumine tähendab minu Riigikogust...