Connect with us

Uudised

Hiiu vägilase Leigri lood raamatusse raiutud

Helja Kaptein
Hiiumaa kirjaniku ja rahvaluulekoguja Jegard Kõmmuse poolt loodud kuueosaline Hiiumaa vägilasmuistendite sari “Iiu Leiger” ilmub veel sel kuul raamatuna.
Emmaste Sõruotsa murrakus ja kohaliku pärimuse põhjal  kirjutatud teose ilmutamise võttis enda südameasjaks Jegardi pojatütar Helen Kõmmus, kes töötab Eesti rahvaluulearhiivi teadurina.
Raamatu esitlus algab laupäeval, 20. detsembril kell 13 Kärdlas Hiiumaa muuseumi Pikas majas, kus tähistatakse Jegard Kõmmuse 100. sünniaastapäeva ja esitletakse tema raamatut.
Samal õhtul kell 18 on Kärdlas Uus tn 24a palvemajas Jegard Kõmmusele pühendatud mälestushetk, kuhu kõik on oodatud.
Hiiumaa kirjanik, keelemees ja koduloouurija Jegard Kõmmus nägi ilmavalgust Sõru külas 21. detsembril 1914 ja läks manalateele Kärdlas 30. mail 1988.
Igapäevase leiva teenis Jegard meremehena: enne teist ilmasõda madrusena kaugsõidulaevadel, pärast ligisõidutüürimehe ja sadamaülemana Hiiumaal.
1961. aastast alates oli ta Eesti rahva muuseumi korrespondent. Ta kirjutas hiidlaste rannakülaelust ja meresõitudest ning talletas muheda hiiu naljaga vürtsitatud murdekeelt ja rahvaluulet. Lisaks pärimuse kogumisele oli ta ka andekas luuletaja ja sõnaosav kirjanik, kelle loomingut on viisistanud mitmed heliloojad ja avaldanud kohalikud ajalehed.

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

Persoon

Kai Kallas (34) töötab Kärdla sadama kail Tareste lahe kaldal. Tema juurde kontorisse pääseb väikesest valgest uksest Yacht Service’i ellingu valges seinas, mida peaaegu...