Emmaste raamatukogu asub 1957. aastast sama koha peal: Emmaste bussijaamast Käina poole sõites paremat kätt tee ääres mändidest ümbritsetud majas. Maja torkab silma, sest on kenasti renoveeritud ja selle kõrval on korralik pisike parkimisplats. Sinna viib kallakuga tee, kust esimest korda alla sõites läbib kõhtu kerge jõnksatus. Hiiumaa mõistes on see juba nagu väike mägi! Midagi karta pole, sest raamatukogu eest sõidavad autod mööda kiirusega viiskümmend kilomeetrit tunnis, seega hõlbus on ka pärast suure tee peale tagasi pöörata.
Enne põhjalikku remonti, mis lõppes 2005. aastal, nägi maja hoopis teistsugune välja. See oli üsna mittemidagiütlev maja, aga mida kõike see endas ei peitnud! Välimusest olulisem oli tunne, mis tekkis majja sisse astudes. Esmalt meenuvad rahulikud maakarva toonid, väike lauake ja selle taga lambisõõris istumas lahke raamatukogutädi.
Kuumaks köetud plekkahi asus kohe lasteraamatute riiulite juures ja õhkas talvisel ajal meeldivalt sooja. Seal raamatuid lehitseda ja neid virnade kaupa koju vedada, oli minu jaoks absoluutne õnne tipp. Kui sain oma esimese lugejakaardi, nii nagu need siis olid, paberil, tundsin, et olen sammuke täiskasvanuks saamisele lähemal. Mis siis, et laenutasin peaasjalikult suureformaadilisi muinasjuturaamatuid ja erinevaid loodusega seotud teoseid ning romaane esialgu pelgasin.
Et Emmaste põhikoolis oli ka oma väike raamatukogu, siis Emmaste “suures päris raamatukogus“ käia oli minu jaoks juba loomulik. Midagi oli neis väga sarnast. Emmaste kooli raamatukogutuba asus kooli esimesel korrusel, kohe koolimajja sisse astudes vasakut kätt. Säravpuhas eri värvi puumustritega põrand ja heledad raamaturiiulid ei olnud need, mis kohe silma hakkasid, vaid eriskummaline oli hoopis vaikus, mida vahetundide ajal koridorides nappis. Sisenedes raamatukogutuppa, kus alati elegantne raamatukoguhoidja Tiia Sillaste oma lauakese taga istus, toimus minus alati mingi muutus – see, mis jäi teiselepoole ust, oli üks maailm, ja see, mis ootas raamatukogutoas, teine.
Emmaste raamatukogu renoveeritud sisemus on nüüd samuti hele ja helge. On internetipunkt, laste mängunurk, lugemissaal, teise korruse tööruum ja muidugi valgusküllane raamatute tuba.
Raamatukoguhoidja Marju Allik on korraldanud mitmeid kohtumisi erinevate huvitavate inimestega. Teiste seas on käinud rääkimas Tõnu Õnnepalu, Avo Tamme ja Tiiu Relve. Juulikuus tuleb oma tegemistest rääkima Loomingu Raamatukogu toimetaja Triinu Tamm. Lisaks korraldab Marju Allik erinevaid sündmusi pisikestele lugejatele, näiteks käis juunis pannkoogihommikul Emmaste põhikooli teine klass. Pannkooke küpsetas Marju neile muidugi ise!
Emmaste raamatukogu on avatud teisipäeval, neljapäeval ja reedel 10.00–18.00, kolmapäeval 10.00–13.00 (talvel, septembrist maini avatud ka laupäeval 10–14). Kaks korda kuus, esimesel ja kolmandal kolmapäeval sõidab auto raamatulaenutusega Nurste poe juurde inimestele lähemale.
KRISTEL ALGVERE