Connect with us

Uudised

Harvey: Eesti on turvaline paik

Harda Roosna
Hiiumaad külastanud USA suursaatkonna julgeolekunõunik James Harvey ütles, et riigi võimalusi arvestades on Eesti turvaline paik.
James Harveyle tutvustati reedel Kärdla politseijaoskonna ruumides riikliku ja vabatahtliku merepääste võimalusi, juba varem oli ta saanud ülevaate päästjate ja kaitseliitlaste tegemistest Hiiumaal.
Harvey hindas Hiiumaa, nagu ka kogu Eesti, turvaliseks ja kindlust sisendavaks piirkonnaks tänu sellele, et Eesti valitsus teeb turvalisuse tagamiseks head tööd.
“Minu töö on turvalisuse tagamine, seega tundub mulle, et turvalisust pole kunagi liiga palju – see on mu tööst tingitud eelhoiak – nii et ma tahaksin aina rohkem ja rohkem turvalisust, aga ma annan ka endale aru, et see pole reaalne ja kusagil on piir. Seega teeme parima, mida piiratud võimalusi arvestades suudame. Nii on see nii USAs kui igal pool mujal maailmas, aga arvan, et riigi võimalusi arvestades on Eestis selles valdkonnas tehtud väga head tööd.”
Hiiumaa ja hiidlased on USA saatkonnalt saanud tuge Hiiumaa haigla kaasajastamiseks. Viimati annetas USA kaitseministeerium mullu septembris haiglale kiirabiauto – seegi oli panus saareelanike turvalisusesse.
Harvey ütles, et samalaadne koostöö on ka edaspidi võimalik, kuid need protsessid võtavad aega: “USA valitsus on aeglane ja kaalutlev ning rahastamist on vahel keeruline kombineerida eesmärkidega – see on paras mõistatus ja mitte eriti lihtne – seega lubadusi ma ei saa anda, kuid me otsime koostöövõimalusi.”
Harvey selgitas, et USA saatkonnal on nn regioonide programm, mille raames Eesti erinevate maakondadega koostööd tehakse. Hiiu maakond on praegu julgeolekuosakonna n-ö hoole all. “Meie jaoks on see hea võimalus veeta osa ajast väljaspool Talllinna, näha ja kogeda, kuidas elatakse mujal Eestis, sealhulgas Hiiumaal,” ütles Harvey.
Harvey nimetas kõike Hiiumaal nähtut huvitavaks. “Oli väga huvitav näha kaht ettevõtet, Lade OÜ ja AS Dale. Üllatas, et maailma üks suurim automaatpäästevestide tootja asub siin, Hiiumaal, ja Eestis. Huvitav oli ka ASi Dale koostöö ja kogemus omaenda turvalisuse tagamise.”
Kaks päeva, 29. ja 30. aprilli Hiiumaal veetnud James Harvey ja teda saatnud USA saatkonna julgeolekuosakonna uurija Tauri Pärn kohtusid Hiiu maavanema Riho Rahuojaga, külastasid Kärdla päästekomandot. Samuti käisid nad vaatamas, kuidas toodetakse päästeveste OÜs Lade, ettevõtet tutvustas neile üks omanikke Irma-Liisu Eberle. Emmaste valla ettevõttes AS Dale rääkis ettevõtte tegevjuht Tiit Asumets, kuidas töötati välja päästesüsteemid oma firma turvalisuse tagamiseks. Direktor Allan Mäll tutvustas külalistele Kärdla lennujaama, instruktor Taimo Juhe esitles Kaitseliidu Hiiumaa malevkonna staapi ja Kärdla politseijaoskonna juht Aare Allik riiklikku merepäästesüsteemi, vabatahtliku merepäästesüsteemi toimimisest rääkis vabatahtlik merepäästja Marek Rätsep. Veel käidi tutvumas Kärdla sadamaga ja Suursadamas halulaeva ehitusega.

Veel lugemist:

Uudised

Esimene sündmusterohke nädalavahetus Hiiumaal tõi kohe kaasa nelja ja poole tunnised ooteajad Heltermaa sadamas, kuna vedaja ei osanud nii suurt külastajahuvi oodata. Kella poole...

Digileht

Hiiu Leht 28.mail Pühapäevane Heltermaa: 5 tundi praamijärjekorda Riho Sibula kitarrikeeltest said ehted Tuulekala festival tegi rekordi Sõrul hoitakse rannarahva juuri elus Digilehe saab...

Politsei

Eelmisel nädalal pidi Hiiumaal politsei roolist eemaldama koguni viis juhti, kes olid enne rooli istumist vägijooki mekkinud. Kärdla politseijaoskonna juht Moonika Raudsepp ütles, et...

Uudised

Kuigi 14. Tuulekala trollingul kogusaak läbi aastate kõige kehvem polnudki, siis osalejate arvuga võrreldes kala ikkagi nappis.  Tänavune Orjakus toimunud Tuulekala festival kirjutas ennast...