Jälgi meid

Persoon

Emmaste haridus­preemia anti üle kontaktivabalt

Anne-Mall Reinu
Tänavu pälvis Breveri preemia õpetaja ja haridustöötaja Ene Kikas, kellele Emmaste osavalla vanem Hergo Tasuja reedel preemia kontaktivabalt üle andis.
Hergo Tasuja rääkis, kuidas legendaarse Emmaste koolijuhi Marie Breveri nimelise preemia üleandmine eriolukorras teoks tehti. Esmalt võtsid Emmaste osavalla töötajad Anne-Mall Reinu ja Joosep Niit videosse laureaadi kunagiste kolleegide meenutused ja Emmaste lasteaia praeguste töötajate õnnitlused. Neist sai kokku video, mis salvestati mälupulgale ning koos preemia määramise tänukirja ja lilledega Ene Kikase koduõue pingile viidi.
“Siis läksime meie eemale ja tema tuli välja ning tegime pilti ka,” kirjeldas osavalla­vanem tavatut olukorda. On ju varasematel aastatel preemia üle antud kooli­majas või muuseumis peetud uhkel peol.
Praegu pensionipõlve pidava Ene Kikase (74) esitasid tunnustamiseks Emmaste lasteaia kollektiiv, nii praegused kui endised töötajad.
Tunnustamiseks esitamise avalduses märgitakse tema teenena, et 1990. aastal avas ta koos toonase vallavalitsusega Emmaste lastepäeva­kodu Naksitrallid ning oli esimene lasteaia juhataja. Ene Kikas töötas aastaid ka Emmaste koolis õppeala­juhataja ja õpetajana.
Esimest korda anti preemia välja 2008. aastal, kui tähistati Breveri 110. sünni­aastapäeva. Tollal tänati preemiaga 15 aastat Emmaste kooli juhtinud Kaul Kikast (1944–2017). Osavallavanem vahendas laureaadi kurbust, et abikaasat pole temaga seda rõõmu jagamas: “Koolis töötasid nad tugeva tandemina. Ka Ene ise seostas preemiat kohe koolitööga, aga kuna esitajad olid lasteaia taustaga, siis on tunnustus paljuski siiski lasteaia käivitamise eest.”
Tema endised kolleegid kirjutasid, et Ene Kikas on jätnud lasteaeda tänaseni püsiva jälje. Tasuja märkis, et laureaadi jälg Emmaste heaks on laiem ning sihi­kindluse ja nõudlikkusega aitas ta Emmaste põhikooli noortel nii koolielus kui edaspidi läbi lüüa.
“Kogukond hindab, et oled au sees hoidnud väärtuseid nagu haridus ja haritus, ausus, otsekohesus ning kohuse­tundlikkus – väärtusi, mida ka Marie Brever tähtsaks pidas,” ütles osavalla­vanem preemiat üle andes.
Kolm kandidaati
Tänavu esitati 320eurose Emmaste hariduspreemiaga tunnustamiseks kolm kandidaati, kelle vahel komisjon pidi valiku tegema.
“Komisjoni tuleb kiita, et info varem välja ei läinud ja tunnustamine laureaadile tõepoolest üllatusena tuli,” oli osavallavanem rahul.
Tasuja rääkis, et 2018. aastal tuli Hiiumaa valla kultuuri- ja turismikomisjonilt ettepanek laiendada Marie
Breveri preemia ülevallaliseks, kuid Emmaste osavalla kogu ei nõustunud sellega ja nii tunnustatakse preemiaga jätkuvalt Emmaste osavalla haridustöötajaid Marie Breveri (1898–1981) mälestust on koduvald jäädvustanud nii hariduspreemia kui mälestusnäitusega ning 2015. aastal avati Emmaste kooli õuel talle pühendatud pink.
1898. aasta 7. aprillil sündinud Marie Brever määrati 1922. aasta augustis 24aastasena Emmaste kooli juhatajaks-õpetajaks ja ta töötas selles ametis kuni 1949. aastani – kokku 27 aastat.

Veel lugemist: