Connect with us

Uudised

Adele Vaks võitis ooperiteemalise esseekonkursi

Ia Remmel
Kärdla kooli õpilase Adele Vaksi kirjutatud ooperiarvustus võitis üleeestilise ooperiteemalise esseekonkursi.
5. detsembril autasustati Eesti muusika- ja teatriakadeemia ooperistuudios Giuseppe Verdi 200. sünniaastapäeva essekonkursi kümmet laureaati. Itaalia suursaadiku, tema ekstsellents Marco Clemente välja pandud peaauhinna, reisi kahele Itaaliasse võttis vastu Kärdla ühisgümnaasiumi 11. klassi õpilane Adele Vaks.
“Hetkel, mil sain teada, et just mina olen konkursi võitja, olin väga-väga üllatunud ja tänulik,” ütles Adele. Võitja arvas, et eneseväljendusoskusele on kõvasti kaasa aidanud raamatute ja ajakirjade lugemine ja leidis hiljem teiste kirjutajate töid lugedes, et häid kirjutajaid oli nende seas väga palju.
Preemiareisile läheb Adele koos ema Marje Vaksiga kevadisel koolivaheajal.
“Küll on hea tunne!” ütles Kärdla kooli emakeeleõpetaja Tiiu Heldema õpilaste häid tulemusi  kommenteerides.
Peaproovi pealtvaatajad
Tähistamaks maailmakuulsa helilooja Giuseppe Verdi 200. sünniaastapäeva, kutsuti septembris gümnaasiumiõpilasi kõikjalt Eestist vaatama-kuulama ooperi “Rigoletto” peaproovi.
Kärdla ühisgümnaasiumi 11. klassi õpilased viisid “Rigolettot” vaatama õpetajad Timo Lige ja Ain Jepišov. Noortele see oli esmakordne ooperikogemus.
Selleks, et panna õpilasi etendust analüüsima ja oma mõtteid avaldama ning propageerida ooperit, korraldasid Eesti muusika- ja teatriakadeemia, Itaalia suursaatkond Eestis ning rahvusooper Estonia seejärel esseekonkursi “Verdissimo Junior”, mille žüriisse kuulusid nende esindajad.
Järgneva paari nädala jooksul uurisid õpilased Verdi ja ooperi aluseks olnud näidendi “Kuningas lõbutseb” autori Victor Hugo elu ja loomingut, sõnastasid omi mõtteid, kirjutasid hoolega esseesid ning saatsid need pealinna.
Noored arvustajad
407 loovtöö lugemine ja analüüsimine võttis oma aja, aga lõpuks hakati teatama tulemusi ning Kärdla kooliperel oli palju põhjust rõõmustamiseks.
Kõigepealt valiti 28 finalisti, nende seast omakorda kümme laureaati, kes siis 5. detsembril Tallinna pidulikule vastuvõtule kutsuti. Kutsutute seas olid ka Kärdla ühisgümnaasiumi õpilased Adele Vaks ja Joanna Jürimäe. Kõikide korraldajate juuresolekul toimunud pidulikul vastuvõtul õnnitleti tublimaid ja kuulutati välja üldvõitja, kelleks osutus Adele Vaks.
Žürii märkis ära veel viie Kärdla ÜG õpilase arvustused, tublid kirjutajad olid ka Karina Suik, Ave Tüür, Rudolf Tammekivi, Raul Märjama ja Liis Trauser.
Hiidlaste jaoks rõõmustavate uudistega päev lõppes laureaatidele ja muusikaõpetajatele Verdi ooperi “Traviata” etendusega rahvusooperis Estonia.
Hiiu Leht avaldab Adele Vaksi essee täismahus tänase lehe viiendal küljel. Essee ilmub ka ajakirja Muusika jaanuarinumbris.

Veel lugemist:

Uudised

Pressinõukogu arutas Kärdla osavalla vanema Aivar Viidiku kaebust Hiiu Lehes 29. detsembril 2023 ilmunud artikli „Arvo Haasma paneb Kärdla muusikakooli juhtimise maha“ peale ja...

Digileht

Hiiu Leht 23.veebruaril Transpordiamet esitas aastaid valeandmeid Kärdla kool vajab klaverit Hiidlased panid narvakad hümni laulma Sündinud Eesti riigi sünnipäeval Lugu poolsaare moodi saarest...

Uudised

Hooandjas käima lükatud kampaaniaga soovib Kärdla kool kokku saada 6500 eurot, et soetada uus klaver, mille maksumuseks on 9900 eurot.  Kärdla kooli õpetaja Raili...

Taskuhääling

Saatekülalise Eiki Nestoriga tuleb muuhulgas jutuks Kõpu radar, osavallad, pasunapuhumine, Riigikogu peokutse, ühistransport ning see miks ta 30 aastat kodust ära oli.