Connect with us

Uudised

Aasta parim meessportlane

Petangimängija Margus Berkmanni valimine Hiiumaa aasta meessportlaseks tuli mõningase üllatusena.
Seda enam, et valida oli viie tugeva kandidaadi vahel: lisaks Berkmannile veel laskesuusataja Jaan Koolmeister, kabetaja Raivo Rist ning kettaheitjad Priidu Niit ja Allan Sadul.
Siiski kaalus Berkmanni Eesti meistri tiitel nii trios kui paarismängus, Euroopa MV 26. koht, viis võitu Eesti-Soome maavõistlustel ja reitinguvõistluste esikoht teiste sportlaste saavutused üles.
Aasta meesportlase tiitel tuli esimest korda, kuid Hiiumaa parima noorsportlase tiitli on ta petangi tulemuste eest varemgi saanud.
Petanki mängima hakkas ta tosinkond aastat tagasi isa Urmas Berkmanni õhutusel. Nüüd tegeleb poeg asjaga juba tõsisemalt, isa on jäänud harrastussportlaseks.
Berkmann ütles, et petank, mis pealtnäha võib tunduda ehk pisut staatiline, muutub seda põnevamaks ja keerulisemaks, mida rohkem seda mängid ja oskad. “Üks tõsine asi, mis selle ala mängijal peab olema, on oskus külma närvi säilitada,” selgitas Berkmann. “Iga viset tuleb sooritada vaikuses ja madalal pulsil – sa ei tee seda ala ei joostes ega hüpates ja pead kogu aeg pulssi madalale suruma ja külma pead säilitama.”
Kuigi enamasti on tegemist võistkonnamänguga, on viset sooritades iga mängija üksi: “Sa ei saa kuule anda kellegi teise kätte ja keegi ei saa sind asendada – ise pead mees olema ja see on päris “peas kinni” ala, aga kui ükskord mingi täpsustaseme saavutad ja kuulid niiöelda laksuma hakkavad, siis tekitab see päris hea tunde,” lisas aasta parim meesportlane.
Tänavuse hooaja parimaks saavutuseks nimetas Berkmann Eesti meistri tiitlit triodes, kus nad võitsid koos ühe ammuse ja ühe uue tiimikaaslasega. “Meil tekkis täiesti uus võistkond ja  olid väikesed kahtlused, kuidas uus mängija sulandub meeskonda, aga läks väga hästi,” selgitas Berkmann.
Ka see, et paarismängu Eesti meistrivõistlused said Hiiumaal Kärdlas ja omade silme alla võidetud, tegi päris hea tunde. Selle võidu sai Berkmann kahasse Meelis Mündiga, kellega koos nad Tallinnas treenivad.
Ka Hiiumaal harjutab koos punt petangimängijaid, kes Berkmanni hinnangul on viimasel ajal päris hästi esinenud. “Ma arvan, et kui ma Hiiumaal elaks, siis oleks nendega paras madistada küll,” nentis Berkmann.
Petanki julgeb ta noortele soovitada küll, ehkki mõnes mõttes on see noorele alustajale natuke halb ala. “Selleks, et sellest mängust natuke rõõmu hakata tundma, tuleb saavutada mingi tase ja esimest, teist, kümnendat korda kuule kätte võttes ei kipu see nii veel olema. Eriti siis, kui kõrval on mõni selline mängija, kes seda ala väga hästi oskab – siis tundub, et sul on selleni nii jube pikk tee,” selgitas ta. “Läheb aega, kuni jõuad selleni.”
Berkmann meenutas, et tema võttis enda hoole alla Veiko Proos, kes on petanki mänginud terve veerandsajandi ning enam kui neljakümnekordne Eesti meister. Nüüd mängib ta Soome litsentsi all, aga tiitli- ja välisvõistlustel on ta alati olnud Berkmanni tiimikaaslane. Soomes on petangimängul pikem traditsioon kui Eestis ja konkurents tugevam ning just sealt sai Proos petangimängus väga tugeva põhja, selgitas Berkmann.

Veel lugemist:

Uudised

Pressinõukogu arutas Kärdla osavalla vanema Aivar Viidiku kaebust Hiiu Lehes 29. detsembril 2023 ilmunud artikli „Arvo Haasma paneb Kärdla muusikakooli juhtimise maha“ peale ja...

Digileht

Hiiu Leht 23.veebruaril Transpordiamet esitas aastaid valeandmeid Kärdla kool vajab klaverit Hiidlased panid narvakad hümni laulma Sündinud Eesti riigi sünnipäeval Lugu poolsaare moodi saarest...

Uudised

Hooandjas käima lükatud kampaaniaga soovib Kärdla kool kokku saada 6500 eurot, et soetada uus klaver, mille maksumuseks on 9900 eurot.  Kärdla kooli õpetaja Raili...

Uudised

Hiljuti Transpordiameti poolt välja antud pressiteatest lähtub, nagu oleks Kõpu tuletorni külastatavus aastaga kukkunud 7000 inimese võrra. Peale Hiiu Lehe eelmise nädala artiklit selgus,...