Connect with us

Uudised

Prokuratuur süüdistab pere­vanemat kasulaste väärkohtlemises

Lääne ringkonnaprokuratuur saatis kohtusse süüdistuse, milles heidab 68aastasele naisele ette tema juures asendushooldus­teenuse lepingu alusel perekodus elanud viie lapse väärkohtlemist nelja aasta jooksul.
Süüdistuses heidetakse perevanemale ette viie 9–17aastase kasulapse korduvat löömist nii käe kui jalaga ning nende luku taha panekut perioodideks, mis ulatusid mõnest tunnist mitme päevani. Ebaseadusliku vabaduse võtmise paragrahvi alusel heidab prokuratuur naisele ette ka “karistusmeetodit”, millega ta sundis lapsi seisma ühe koha peal järjest 12 tundi või rohkem.
“Asendushooldusteenuse eesmärk on vanemliku hooleta jäänud laste toetamine ja neile peresarnaste elutingimuste pakkumine. Lapsel on õigus turvalisele ja arenguks soodsale kasvukeskkonnale,” ütles Lääne ringkonnaprokuratuuri juhtivprokurör Kristine Tamm saadetud pressiteates. “Kriminaal­korras ei karistata kedagi, kes palub lapsel teises toas rahuneda või keelab tal õhtul sõpradega välja mineku, see on normaalne osa kasvatusest. Kuid lapse löömine või tema lukustamine pikaks ajaks kinnisesse ruumi on kuriteod, mis vajavad sekkumist,” ütles juhtivprokurör.
Süüdistuses heidetakse ette viie lapse väärkohtlemist aastatel 2016–2019.
Kriminaalasi algatati 2019. aasta augustis pärast sotsiaalkindlustusametilt saadud kuriteoteadet. Probleemi avastas lastekaitsetöötaja, kes vestles kõnealusest pere­kodust teise peresse elama läinud üheksaaastase lapsega. Kohe paigutati ümber ka teised kaks asendushooldusteenuse osutamise lepingute alusel samas perekodus elanud last. Alustatud kriminaal­uurimise käigus leiti tõendeid kõigi kolme kasu­lapse väärkohtlemise kohta, samuti avastati tõendeid veel kahe varem samas peres elanud lapse väärkohtlemise kohta.
Lisaks heidetakse pere­vanemale ette tema juurest ära kolinud täisealise noore jalgratta, arvuti ja muude asjade omastamist.
Kokku on 68aastasele naisele esitatud süüdistuses ette heidetud 12 juhtumit kehalise väärkohtlemise, ebaseadusliku vabaduse võtmise või omastamise paragrahvide alusel.
Lähedase inimese korduva kehalise väärkohtlemise eest näeb karistusseadustik ette rahalise karistuse või kuni viieaastase vangistuse. Alaealiselt seadusliku aluseta vabaduse võtmise eest karistatakse süüdimõistmisel ühe- kuni viie­aastase vangistusega. Omastamise eest karistatakse rahalise karistuse või kuni aastase vangistusega.
Süüdistus on kohtusse saadetud üldmenetluses, kohtuliku arutelu algusaeg selgub eelistungil.
Õhtulehe andmetel on süüdistatav aasta ema tiitliga pärjatud Malle Kobin, kelle peres on aastate jooksul kasvanud 12 kasulast.
Õhtulehe ajakirjanikule ütles Malle Kobin, et see süüdistus on täiesti jabur ja selle taust palju keerulisem ega soovinud teemat pikemalt kommenteerida.

Veel lugemist:

Uudised

Hiiumaa vallavalitsus määras1 sihtasutuse Hiiumaa Sadamad nõukogu liikmeteks Raido  Randmaa, Omar Jõpiselja, Marko Pruuli, Meelis Pielbergi ja Kadri Tikerpuu. Detsembrist alustavas nõukogus on senise...

Uudised

Ristitee hobusekasvataja- ja rautaja Johannes Mooste (26) hakkas Hiiumaal käima juba kümnendas klassis. Kuni ühel hetkel tundus, et kodu ongi saarel ja pole vaja...

Uudised

SA Hiiumaa Arenduskeskuse ja MTÜ Hiiumaa Ettevõtjate Liidu toel loodud fondi stipendiumi suurus on 300 eurot kuus kuni stipendiaadi õpingute lõpuni. Kolmapäeval toimunud Hiiumaa...