Connect with us

Uudised

Oscari võitis hiidlane Raigo Alas

Pictorvision SciTech
Kui Ameerika filmi­akadeemia jagas veebruari lõpus Oscareid, jälgis vähemalt üks kaugel Kanadas elav hiidlane, Raigo Alas tähelepanelikult väikest ekraani lootes seal näha iseend suure ekraani ehk filmikunsti heaks tehtud teenete eest.
Ontario väikelinnas Guelphis ilmuvas ajalehes Guelph Tribune kirjutab Jessica Lovell, et Raigo Alas teenis tänavu Ameerika filmiakadeemia teaduse ja tehnika preemia ehk Oscari parima kaameratöö eest. Lehes küll ei rõhutata, et tegemist on Hiiumaa päritolu mehega, kuid Hiiu Leht sellise vihje sai.
Alas ütles ajakirjanikule, et ei oska oletada miks just tema tunnustamiseks välja valiti, aga ta tunnistab, et auhind ei olnud ka midagi täiesti ettearvamatut. Firmal, kus ta töötas enne pensionilejäämist, on varasemast auhinnakapis nii Oscareid kui Emmysid.
Kuna tehniliste auhindade üleandmist teles ei näidata, otsisid ka tema sõbrad ja perekond Oscari-gala teleülekandest asjata tuttavaid nägusid. Ka auhind on erinev, võrreldes tuntud kuldse kujukesega on see suhteliselt tagasihoidlik tahvlike. Tema tütar, poeg ja abikaasa olid auhinnatseremoonia pärast üsna elevil ning abikaasa ootas kahepäevast reisi Los Angelesesse, mis oli tema jaoks elu teine lennureis üldse.
Elektriinseneri haridusega Alas on osa meeskonnast, keda autasustati insenerisaavutuste eest, mis võimaldavad filmitegijatel lennukitelt teha maastikuvõtteid märksa suuremal kiirusel, enama manööverdamisvõimega ja samas stabiilsemalt. Sisuliselt on tegemist kaameraalusega, mis kinnitatakse lennuki tiiva alla, aga see võimaldab saada stabiilseid kaadreid ka teistsugustelt liikuvvahenditelt.
Seade sai esialgsel kujul valmis 2000. a Sidney olümpiaks. Seal kasutati seda paatidel, millega sõudjaid jälgiti sõudevõistluse ajal. Tehnoloogia aga on sellest ajast muidugi märksa edasi arenenud.
Alas töötas selle teemaga 30 aastat ja viimane reis LA-sse ei olnud tema jaoks esimene. Ta käis sealsamas ka 40 aastat tagasi, ajal kui firma oli veel väike ja tema selle ainuke insener. Juba tollal vajati tema nõuandeid selleks, et filmikaamera liiguks võtte ajal sujuvalt.
Alas ei osanud nimetada kõige huvitavamat ja kõige glamuursemat projekti, milles ta osaline olnud, kuid vaatajad võivad näha neid võtteid paljudes filmides. Nii näiteks tegi Alas koostööd Emmy võitnud kaameramehega, kes filmis David Copperfieldi Niagara koske ületamas. See stseen nõudis üht pikka ja katkematut võtet. Kuigi kaameramees rääkis Alasele, kuidas toimunu filmile võeti, vannutas ta viimast, et seda saladust ei tohi ta paljastada.
Raigo Alas jagab oma teaduse ja inseneritöö auhinda koleegide Michael Lewise, Greg Marsdeni ja Michael Vellekoopiga.

Veel lugemist:

Uudised

Septembris Käina kandis sadu astelpajupõõsaid tühjaks teinud Hiiumaa karu kadus pildilt üsna kohe peale seda. Seevastu novembris tuli aga Saaremaalt teade, et seal on...

Persoon

Elu oleks võinud minna nii, et Annekatrin Kaivapalu õpetaks võib-olla tänagi Hiiumaal lastele eesti ja soome keelt nagu ta seda pea kümme aastat ka...

Digileht

Hiiu Leht 29. märtsil Kas karu kolis Saaremaale? Hiiumaa soovib 2-eurosele mündile Kärdla koolist Soome professoriks Toomas “Tuut” Tross :Milleks meile on vaja teatrit?...

Uudised

Seoses reisiparvlaev Soela korralise peamasinate hooldusega teenindab 1. aprillist Sõru-Triigi liini asenduslaev Reet. Reisiparvlaev Reet on liinil eeldatavasti aprilli lõpuni.