Connect with us

Uudised

Linkovi fänn tunnistas häältekülvi politseile üles

Hiiu Lehe küsitluses “Millise hiidlase saadaksid riigikogusse?” Georg Linkovi poolt sadu hääli andnud isik ütles politseile, et tegi seda, kuna see kandidaat talle tõesti meeldib.
Politsei teatas pressiteates, et vahetult pärast artikli ilmumist võttis nendega ühendust kodanik, kes tunnistas, et oli ise need hääled veebilehel andnud ega osanud kahtlustada võimalikku rikkumist. Põhjenduseks tõi hääletaja, et süsteem võimaldas hääletust ega andnud ka sellesisulist hoiatust.
Hiiu Lehe veebiküsitlus oli seadistatud nii, et hääle andmine salvestatakse hääletaja arvutisse ja igast arvutist sai hääletada vaid korra ja ühe kandidaadi poolt.
Arvutiekspert Indrek Pärnamaa ütles, et on mitmeid võimalusi, kuidas sellest piirangust mööda minna. Kuna küsitluse seadistus oli nn küpsistepõhine (cookies), on näiteks üks võimalus veebilehitsejal küpsised ära keelata. Igal juhul tuli korduvaks hääletamiseks midagi teisti teha.
Öine maraton
“Politsei vestles isikuga, kes osales hääletuses, kasutades teie poolt äramärgitud IP-
aadresse. Isik tunnistas oma tegu ja kahetses tehtut. Oma tegu põhjendas ta sellega, et talle tõesti meeldib antud kandidaat,” selgitas Lääne prefektuuri kriminaalbüroo juhtivuurija Ragnar Õun.
Toimetuse poolt politseile tehtud avalduses oli toodud neli IPaadressi, millelt oli Linkovile kõige rohkem kordushääli antud.
Ühelt neist neljast IP aadressist anti 3. veebruari hilisõhtul tunni aja jooksul, kella 22.35st kuni 23.40ni 53 häält;
järgmisel õhtul andis hääletaja samalt aadressilt veidi enam kui tunniga, kella 22.02st kuni 23.14ni 71 häält;
5. veebruaril tunni ajaga, kella 21.24st kuni 22.27ni 68 häält;
6. veebruaril kella 22.17st kuni 22.25ni andis ta 11 häält;
7. veebruaril pooleteise tunniga, kella 23.05st kuni 8. veebruari öösel kella 00.33ni 25 häält;
8. veebruaril kella 22.48st kuni 23.04ni 26 häält.
Hääletamise tempo oli hääl minutis, vahel isegi kaks häält minutis.
Kui välja arvata ilmselged kordushääled, oli riigikogu valimiste kandidaat Georg Linkov Hiiu Lehe küsitluses kolmapäeva keskpäevaks kogunud 131 häält.
Samamoodi oli ühelt IPaadressilt 17 korda hääletatud teise riigikogu valimiste kandidaadi, Aleks Saarnaki poolt.Saarnakile hakati kordushääli lisama Hiiu Lehe ilmumispäeva, 17. veebruari õhtul kella 21,37st ja see kestis kella 21.44ni.
Ülejäänud kuue kandidaadi puhul seesuguseid massilisi hääleandmisi ei ole esinenud.
Tunnistas ja kahetses
Õun lisas, et antud teoga ei tekitatud materiaalset või mittemateriaalset kahju ja isik ka kahetseb tehtut ning lubas seda mitte korrata. Samuti arvesse võttes, et toimetus saab lihtsasti tulemusest välja jätta konkreetselt IPaadressilt antud hääled, ei näe nad põhjust alustada kriminaalmenetlust.
Isiku nime politsei ei avalikustanud. Samuti teatas politsei, et ei tuvastanud gallupis antud häälte puhul võltsimist.
Kärdla politseijaoskonna juht Aare Allik ütles, et tehnilises võtmes ei saa isiku käitumist pidada pahatahtlikuks, kuna veebileht võimaldas korduvalt hääletada. “Seda ta teistest usinamalt ka tegi, kusjuures kasutamata kõrvalisi vahendeid süsteemi muutmiseks. Meil pole põhjust meile antud ütlustes kahelda,” ütles Allik.
PPA pressiesindja Heiko Leesment soovitas lisada Hiiu Lehe veebiküsitlustele märke, et arvesse läheb igalt hääletajalt üks hääl ning korduvhääled kustutatakse.

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

Persoon

Kai Kallas (34) töötab Kärdla sadama kail Tareste lahe kaldal. Tema juurde kontorisse pääseb väikesest valgest uksest Yacht Service’i ellingu valges seinas, mida peaaegu...