Connect with us

Uudised

Austria näitus “Kirjapildid” jõuabki Kärdlasse!

Juba eelmisel aastal kirjutasime, et 2017. aastal Nelja Nurga galeriis esinenud Salzburgi kunstnikud tahaksid sel aastal jälle oma näituse galeriisse tuua. Uurisin Kalli Seinalt, kuidas sellega lood on. “Jaa, tuleb. Näituselastid on juba kohal ja suursaadik ise tuleb avama,” oli rõõmus vastus.
Kuna Austria kunstnikud seekord reisipiirangute tõttu Hiiu saarele sõita ei saa, otsustati, et näituse avamisele tuleb Austria suursaadik dr Julius Lauritsch koos perega.
Austria suursaatkonna kultuuri­referendi Anne Lauri saadetud pressiteatest selgub, et “Kirjapildid” on Salzburgi Kunstnikeühenduse teine näitus Nelja Nurga Galeriis ja kolmas Kärdlas.
Seekord tuuakse vaatajani maale, graafikat ja fotosid kaheksalt Salzburgi kunstnikult, kelle töödes on olulisel kohal kiri või tekst. Välja on pandud 43 erinevas tehnikas tööd.
Näituse kuraator on Salzburgi kunstnik Peter Rieder, kes külastas oma näitusega esimest korda Eestit
1999. aasta detsembris. 1999. ja 2000. aastal, täpselt 20 aastat tagasi, näidati tema töid näitusesarjas mitmes Eesti linnas. Austria Suursaat­konna andmetel oli ta esimene kaasaegne Austria kunstnik, kelle töid taasiseseisvunud Eestis esitleti.
Salzburgi kunstnikeühenduse Berchtoldvilla endise juhatuse liikme ja asepresidendina suutsid Peter Rieder ja tema abikaasa Regina tänu Austria saatkonna toetusele luua hästi toimiva kunstnikevahetuse Eesti ja Salzburgi vahel. Nii on oma töödega näitustel Salzburgis esinenud Eesti kunstnikest Mare Mikoff, Sirje
Eelma, Rait Prääts, Urve Küttner, Peeter Pere, Katrin Pere, Virge Jõekalda, Leonhard Lapin, Marje Üksine, Jüri Hain (fotograafia), Riho Hütt, Kalli Kalde, Tiiu Kirsipuu, Külli Suitso, Kelli Valk, Andres Tolts ja hiljuti meie hulgast lahkunud Mare Vint.
Aastatel 2000–2020 on Austria Suursaatkonna kaasabil toimunud kas Peter Riederi või Berchtoldvilla kunstnike grupinäitused paljudes Eesti kohtades. Käesolev näitus “Kirjapildid” on Salzburgi kaasaegsete kunstnike 35. näitus Eestis ja kolmas Kärdlas (2003, 2017, 2020).
2003. aastal Pikas Majas, Hiiumaa muuseumis Peter ja Regina Riederi foto- ja graafika­näituse avakõnes avaldas toonane suursaadik Forst-Battaglia lootust, et sellest saab alguse pikaajaline traditsioon suhete arendamisel Hiiumaa ja Kärdlaga. Peter Rieder liitub selle sooviga hea meelega ja loodab, et suhted Nelja Nurga Galeriiga, Kalli Seina ja Kaja Hiis-Rinnega jätkuvad ning Salzburgis toimub ka selle galerii kunstnike näitus.
Pressiteates tsiteeritakse Hiiu Lehte 1. septembrist 2017. Nimelt ütles eelmise näituse “Salzburg: visioonid” avamisel Austria saatkonna esindaja Cornelia Godfrey, et kuraator Peter Rieder, kes on vahendanud Eestisse Austria kaasaegset kunsti, naljatab, et tema tööd on Eestis rohkem ringi rännanud kui ta ise.
Anne Laur lisab, et Hiiu saar ja Kärdla on tegelikult üks väheseid kohti Eestis, mida Peter Rieder abikaasaga veel ei tunne ning nad tahtsid seetõttu kasutada näituse avamist ka selle Eesti osaga tutvumiseks, kuid kahjuks ei saa nad praeguse pandeemia tõttu seda plaani ellu viia ega Kärdlat külastada.
Näitus Kärdlas toimub Austria Suursaatkonna, Nelja Nurga Galerii ja Salzburgi Kunstnikeühenduse Berchtoldvilla koostööna.

Veel lugemist:

Uudised

Hankes ette nähtud nõuete täitmata jätmise tõttu pidi Hiiumaa vald loobuma 154 000 eurost, mis mõeldud tänavavalgustuse uuendamiseks. Tagasinõude põhjustas asjaolu, et Hiiumaa vallavalitsus...

Uudised

Sel suvel Kärdla sadamasse neli konteinerhotelli paigaldanud ettevõtja StayBliss OÜ viib hooned minema, aga lubab kulud sihtasutuselt sisse nõuda. Moodulmajade kohaleveoks, paigaldamiseks, kommunikatsioonide väljaehitamiseks...

Teema

Hiiumaa mesinike seltsis vahetus sel suvel juhatus ning eestvedamise võtsid endi õlule kolm naist, kes tahavad esimese asjana välja selgitada, palju saarel üldse mesinikke...

Arvamus

Dr Helve Kansi vastukaja artiklile “Perearstide erimeelsused varjutavad Hiiumaa tervisekeskuse tulevikku.” (Hiiu Leht, 26.09.2023) On kahetsusväärne, et ajalehe artiklis räägitakse tülist minu ja dr...