Connect with us

Uudised

Vähipüük algas

AIMAR RAKKO
Eile, 1. augustil algas vähi­püügihooaeg, mis kestab augusti lõpuni. Hiiumaal ei ole lubatud vähki ka sel aastal püüda, kuid mujal Eestis ja näiteks ka Saaremaal seda teha tohib. Vähipüügil tuleb hoiduda vähi võõrliikide ja vähihaiguste leviku soodustamisest, hoiatab keskkonna­amet püügihuvilisi.
“Jõevähi arvukus on viimastel aastatel püsinud stabiilsena, kuid seda ohustavad võõrliigid: ogapõskne vähk, signaalvähk ja veel vähe­levinud marmorvähk,” ütles keskkonnaameti jahinduse ja vee-elustiku büroo juhataja Aimar Rakko. “Ameerika päritolu vähi võõrliike on avastatud Eestis kümnetes veekogudes ja nende väljatõrjumine on praktiliselt võimatu. Seejuures levivad vähi võõrliigid looduses reeglina just inimese käe läbi.”
Vähi võõrliigid pakuvad meie kodumaisele jõevähile konkurentsi nii elupaikade kui ka toidulaua osas ning levitavad jõevähile hävitavaid haigusi, kusjuures ise on võõrliigid nende haiguste suhtes resistentsed.
Vähi võõrliikide asustamine veekogudesse on keelatud. Samuti on keelatud Eestis looduslikult esinevate liikide ühest veekogust teise viimine. Seda tohib teha vaid ameti loal.
Kätte saadud võõrliigi-kahtlusega isend on kõige õigem samas püügikohas ära keeta või vette tagasi lasta, sest elusat vähi võõrliigi esindajat veekogu äärest kaasa võtta ei tohi. Võimalusel tuleks teha vähist mõned pildid ning saata need koos püügiaja ja -koha infoga aadressil info@keskkonnaamet.ee Fotod vähi võõrliikidest leiab ameti kodulehelt.
Selleks, et vältida ka jõe­vähile ohtlike haiguste levitamist, tuleb vähipüügiks kasutatavad natad või mõrrad desinfitseerida, milleks kõige lihtsam viis on need päevaks päikese kätte jätta.
Eestis on vähipüük lubatud vaid augustis kui noorvähid on juba koorunud ja uus paljunemistsükkel pole veel alanud. Vähipüügiks on vaja kalastuskaarti, mida saab 1. juulist taotleda veebilehel kalaluba.ee Kalastuskaart annab õiguse, panna 24 tunniks püügile kokku kuni viis vähinatta või -mõrda just sellel veekogul, mis kalastuskaardile märgitud.
Selleks, et jõevähi populatsioon püsiks, on seatud ka saagi ülempiir. Iga kalastus­kaardi omanik tohib öö­päevas püüda kuni 75 vähki, mis vähemalt 11 cm pikad. Lakakarvakesi vähki mõõtes ei arvestata.

Toimetaja
HARDA ROOSNA

Veel lugemist:

Uudised

Kui paar nädalat tagasi pakkusid jahimehed, et vast on Hiiumaal elanud karu Saaremaale läinud, siis reedel sai Valgu kandis kinnitust, et loom pole ära...

Taskuhääling

Hiiumaal toimub neil päevil 16 riigi osalusel miinitõrjeoperatsioon Open Spirit 2024. Miinijahtimisest ja mereväest rääkis köik jütud ära Eesti Mereväe miinisõja divisjoni ülem Ott...

Huudised

Eelmisel nädalal Kõrgessaares Utoopia Nr 9 külalistemajas avastatud vargus lahenes tänu vihjetele ja pühapäeva hommikul jõudis Toivo Pildi teos Utoopi seinale tagasi. “Pilt oli...

Uudised

Nelja Nurga Galeriis avati 4. aprillil Maret Kukkuri esimene isikunäitus “Fragmendid“. Näitus koosneb Itaalias veedetud aastate (2017–2022)  jooksul tehtud kahekümnest  fotost, mis on temaatiliselt...