Connect with us

Uudised

Vähipüük algas

AIMAR RAKKO
Eile, 1. augustil algas vähi­püügihooaeg, mis kestab augusti lõpuni. Hiiumaal ei ole lubatud vähki ka sel aastal püüda, kuid mujal Eestis ja näiteks ka Saaremaal seda teha tohib. Vähipüügil tuleb hoiduda vähi võõrliikide ja vähihaiguste leviku soodustamisest, hoiatab keskkonna­amet püügihuvilisi.
“Jõevähi arvukus on viimastel aastatel püsinud stabiilsena, kuid seda ohustavad võõrliigid: ogapõskne vähk, signaalvähk ja veel vähe­levinud marmorvähk,” ütles keskkonnaameti jahinduse ja vee-elustiku büroo juhataja Aimar Rakko. “Ameerika päritolu vähi võõrliike on avastatud Eestis kümnetes veekogudes ja nende väljatõrjumine on praktiliselt võimatu. Seejuures levivad vähi võõrliigid looduses reeglina just inimese käe läbi.”
Vähi võõrliigid pakuvad meie kodumaisele jõevähile konkurentsi nii elupaikade kui ka toidulaua osas ning levitavad jõevähile hävitavaid haigusi, kusjuures ise on võõrliigid nende haiguste suhtes resistentsed.
Vähi võõrliikide asustamine veekogudesse on keelatud. Samuti on keelatud Eestis looduslikult esinevate liikide ühest veekogust teise viimine. Seda tohib teha vaid ameti loal.
Kätte saadud võõrliigi-kahtlusega isend on kõige õigem samas püügikohas ära keeta või vette tagasi lasta, sest elusat vähi võõrliigi esindajat veekogu äärest kaasa võtta ei tohi. Võimalusel tuleks teha vähist mõned pildid ning saata need koos püügiaja ja -koha infoga aadressil info@keskkonnaamet.ee Fotod vähi võõrliikidest leiab ameti kodulehelt.
Selleks, et vältida ka jõe­vähile ohtlike haiguste levitamist, tuleb vähipüügiks kasutatavad natad või mõrrad desinfitseerida, milleks kõige lihtsam viis on need päevaks päikese kätte jätta.
Eestis on vähipüük lubatud vaid augustis kui noorvähid on juba koorunud ja uus paljunemistsükkel pole veel alanud. Vähipüügiks on vaja kalastuskaarti, mida saab 1. juulist taotleda veebilehel kalaluba.ee Kalastuskaart annab õiguse, panna 24 tunniks püügile kokku kuni viis vähinatta või -mõrda just sellel veekogul, mis kalastuskaardile märgitud.
Selleks, et jõevähi populatsioon püsiks, on seatud ka saagi ülempiir. Iga kalastus­kaardi omanik tohib öö­päevas püüda kuni 75 vähki, mis vähemalt 11 cm pikad. Lakakarvakesi vähki mõõtes ei arvestata.

Toimetaja
HARDA ROOSNA

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Kodanik Jüri Kivi pettus seisnes asjaolus, et ta saatis omavalitsusele pildi endast koos naabri kompostriga. Paar nädalat tagasi riiklikult kehtestatud nõudele, tõestada kompostimisvõimekust pildiga...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...