Connect with us

Uudised

Riikliku teenetemärgi saab kuus hiidlast

Erik Peinar/riigikogu
FACEBOOK
PERH
HIIU LEHT
HARDA ROOSNA
Olev Mihkelmaa
Kui paaril aastal on tulnud kurvastada, et presidendi teenete­märkide saajate loetelus pole ühtki hiidlast, siis seekord saab teenete­märgi kuus Hiiumaa inimest.
President Kersti Kaljulaid tunnustab Eesti vabariigi juubeliaastal riiklike teenete-­ märkidega 166 inimese teeneid Eesti riigi ees.
Riigivapi II klassi teenete­märgi saab Hiiumaa suur patrioot, riigikogu esimees Eiki Nestor. Nestor on üks Eesti ajaloo kõige pikema töökogemusega riigikogu liikmetest, kes on kuulunud riigikogu seitsmesse koosseisu, olnud regionaalminister aastatel 1994–1995 ja sotsiaalminister aastatel 1999–2002. Hiiumaa kodu on tal Emmaste otsas.
Valgetähe IV klassi teenete­märgi saab armastatud Eesti näitleja ja lavastaja Roman Baskin, kel Kõpus suvekodu ning kes kõplaseks “löödi” 2007. aastal. Baskin on töötanud teatris Vanalinnastuudio näitlejana ja lavastajana, alates 1992. aastast on ta vabakutseline lavastaja, praegu MTÜ Kell Kümme juhatuse liige. Roman Baskin pälvis äsja ka kultuurkapitali aasta­preemia kui intelligentne komödiant nii lavastaja kui ka näitlejana nii laval kui ka ekraanil.
V klassi teenetemärgi saab Hiiu murde tutvustaja ja Eesti-Soome suhete edendaja Järvi Lipasti (Kokla), kelle kodu Soomes ja sünnikodu Pühalepas. Hiidlasena on talle südamelähedane hiiu keele säilitamine. Nii ilmus talt mullu Heli Laaksoneni luuleraamat hiiukeelses tõlkes ning tunamullu hiiu keele aabits “Hiiu keele raamand”. Lipasti oli Soome instituudi kultuurisekretär Tartus, 2011. aastast on ta Tuglase seltsi koolitus- ja lõimumisjuht, kes koordineerib ka Eesti kava Helsingi raamatumessil. Ta on edendanud soome keele õpetamist Eestis ja eesti keele õpetamist Soomes.
V klassi teenetemärgi saab tantsuõpetaja Helgi Taelma, kes Käina huvi- ja kultuuri­keskuses töötanud selle loomisest 1996. aastal ning kelle juhendamisel tantsib 150 tantsijat üle kogu saare. Tantsuloojana on Taelma pälvinud vabariiklikke eripreemiaid ja tema tantse on tantsitud suurpidudel.
Kärdla elanik Vilma Tikerpuu saab V klassi teenete­märgi kui kohaliku elu edendaja, tervise­edenduse eestvedaja ja kultuuri­korraldaja. Tikerpuu
asutas ja vedas aastaid Hiiumaa südametuba, ta on korraldanud mitmesaja külastajaga melanoomipäevi, organiseerinud koolitusi Hiiumaa perearstidele ja arstidele ning loonud täiendkoolituste võimaluse Leedus, Palanga rehabilitatsiooni­haiglas. Ühtlasi on ta ka aasta tervise­arendaja 2015, Eesti Memento liidu juhatuse liige ning Vabadusvõitlejate ja represseeritute Hiiumaa ühingu eestvedajaid.
Valgetähe medaliga tunnustatakse Hiiumaa haigla arsti ja nõukogu liikme Leonhard Kuke teeneid. Kukk, kelle kodu asub Emmaste kandis, on erialalt uroloog, samas ka tervishoiu edendaja. Põhja-Eesti regionaalhaigla kirurgiakliiniku juhataja on ta aastast 2002, samuti olnud aastaid Eesti esindaja Euroopa uroloogide nõukogus. Kukk on aktiivne tegevarst ja meditsiinijuht ning panustanud oluliselt eriala arengusse nii Eestis kui Euroopas, olnud noorte kolleegide suunaja ja innustaja aastakümneid. Esitluskirjas märgitakse lisaks, et ta on ka terava sotsiaalse närviga meditsiiniprobleemide lahendaja nii lokaalsel kui riiklikul tasandil.

Veel lugemist:

Uudised

Mitu kuud Kärdla sadamas kirgi kütnud moodulhotellid teisaldati eile. SA Hiiumaa Sadamad juhatuse liige Kai Kallas ütles kolmapäeva päeval, et õhtuks on need sadamast...

Uudised

Kärdla ja Palade kooli õpilased näitasid kõigis kolmes üle maailma tehtavas ainetestis kõrget taset, loodusteaduste testis aga ületasid teadmistega isegi maailma tipus olevaid Singapuri...

Uudised

Kaks kaitseliitlast viidi Hiiumaalt Tallinna haiglasse pärast õppuse Orkaan käigus autoga kraavi sõitmist.

Ahto ilmajutud

Olulist lumelisa viimastel päevadel tulnud pole. Järgnevad päevad tulevad talviselt karged. Igatahes paistab see talveidüll selleks korraks tasapisi lõpule jõudvat, kuna uue nädala algul...