Jälgi meid

Uudised

Parvlaeva Leiger reisijad õmblesid rüitekile 230 nukku lisaks

TS Laevad
Hiiumaa muuseumi rekonstrueeritav rüitekk sai parvlaeva Leiger kahel hommikusel reisil 230 nuku ehk kaltsuriba võrra soojemaks, pool tekist on valmis.
Hiiumaa Muuseum koostöös TS Laevadega korraldas kolma­päeval parvlaeva Leiger pardal kultuurisündmuse, mille käigus said Leigri reisijad õmmelda ajaloolisele hiidlaste paaditekile omaenda kaltsuriba.
Koopiateki valmistamise algatanud muuseumi peavara­hoidja Kadri Kuusk ütles, et laevareisijate vastuvõtt oli väga soe. “Eriti südant­soojendav oli see, et hiidlased ise olid väga hakkamist täis ja tundsid teki vastu huvi. See on kogukonnatekk ja kui Hiiumaa inimesed ise teavad, et meie saarel on sellist haruldast tekitüüpi tehtud, on koopiateki tegemine igati korda läinud!”
Hiiumaa muuseumi teadusdirektori ja Leigri ristiema Helgi Põllo sõnul oli muuseumil suur heameel ajalooline hiidlaste rüitekk Leigriga mere­reisile viia, et põnev projekt rohkemate inimesteni tuua.
“Hiiumaa muuseumi soov on valmistada võimalikult autentne rüiteki koopia, kuhu on oma kaltsuriba lisanud võimalikult paljud inimesed,” selgitas Põllo, et sel moel saab ajalooline kultuuripärand põimitud tänapäevaste lugudega.
Rüitekk on nüüd tegemisega poole peal, paar rida ehk rohkemgi – puudu on veel paarkümmend rida kaltsunarmaid. Raske tekk kaalub praeguseks ligi 5 kilo, selle lõplik kaal jääb 8–9 kilo lähedale, arvutas Kadri Kuusk.
Ribake pruutkleiti
Kadri Kuusk kurtis, et suur puudus on tekis punasest värvist ehk pruutidest. “Kutsun veelkord üles kõiki sellel aastal abiellujaid – tulge nõeluge teki sisse oma punane lapp. Olen kuulnud, et paljud pruudid pelgavad, kas nad ikka on piisavalt hiidlased! Lapi nõelumiseks ei pea olema ette näidata seitse põlve hiidlaste vereliini, piisab kui Hiiumaa on südames!” kinnitas ta. Sel nädalal näiteks on tulemas üks n-ö pruut, kes tähistab oma 45. pulma-aastapäeva. Tema lubas rüiteki sisse õmmelda tüki oma pruutkleiti.
“Teki loomine on paindlik ja kohanduv; on tore, kui sinna tekib juurde palju lugusid,” ütles Kuusk ja soovitas julgelt muuseumiga ühendust võtta.
Kapteni kampsunitükk
TS Laevade pressiesindaja Triin Rum ütles, et ka neil oli au ajaloolise rüiteki valmimisse panustada. Tema lisas TS Laevade poolt rüitekile riidetüki, mis võetud Leigri kapteni vanast vormi­kampsunist. Kahel reisil õmmeldi rüitekile juurde 230 kaltsuriba. 3. augusti kahel hommikusel reisil viibis parvlaeval Leiger kokku 357 reisijat.
Sel nädalavahetusel saab rüitekki näha ja nõeluda Hiiumaa muuseumi kohvikus Parunite Balkon. Septembri alguses tahab Kuusk ka käia Hiiumaa koolides tekki näitamas, et viimased lapid õmmelda koos lastega.

Veel lugemist: