Connect with us

Uudised

Oh ajad, oh sõnad

Ühiskonnas toimuv peegeldub alati sõnavaras. Pea poolteise kuuga on tekkinud vajadus iga päev rääkida hingamis­aparaatidest, respiraatoritest, ventilaatoritest ja veel paljust muust, mis seni olid tava­inimese jaoks erialaterminid.
Ventilaator ja hingamis­aparaat. Ventilaator on kõige laiemas tähenduses ventileeriv ehk õhku liigutav ja vahetav seade. Meditsiinis räägitakse kopsude kunstlikust ventilatsioonist ja tuletuslikult saab ventilatsiooniseade olla ventilaator. “Meditsiini­sõnastikus” (ilmunud 2004) on hingamisaparaat, ventilaator ja respiraator esitatud sünonüümidena. Selguse huvides soovitame siiski vähemalt infolehtedel ja ajakirjanduses eelistada üldkeeles tuntud hingamisaparaadi sõna.
Koroona
Peamiselt on küsitud keelenõuandest, kas sobib sõnakuju corona, korona või koroona. Juba juurdunud kuju koroona (mäng ja elektrilahendus) sobib ka viirusenimetusse, seega soovitame kirjutada koroonaviirus. Nii on see ka enamasti käibele läinud. Praegust koroonaviirusest SARS-CoV-2 põhjustatud haigust nimetatakse niisiis koroonaks, ent laialt kasutatakse ka lühendit COVID-19 (lähtub ingliskeelsest sõnaühendist Coronavirus disease, sõna-sõnalt koroonaviiruse haigus). Samuti on küsitud, mis käändes peab olema nakatuma-tegusõna laiend. Viiruse puhul on laiend kaasaütlevas käändes: nakatus koroonaviirusega SARS-CoV-2, nakatus SARS-CoV-2-ga; haiguse puhul sisseütlevas käändes: nakatus koroonasse, nakatus COVID-19-sse.
Kontaktivaba
Kogu meie elu on olnud võimalikult kontaktivaba. Ühest varasemast keelenõunupust on lugeda, et nüüdisaja vaba-­sõnad on tekkinud inglise free-ühendite eeskujul. Nii on ka sõna kontaktivaba inglise contact-free otsetõlge ja selle asemel sobib sama hästi öelda ka puutevaba.
Isolatsioon ja karantiin
Mis on nende sõnade tähendus­vahe? Isolatsioon tähendab üldkeeles igasugust eraldamist ja eraldi olekut, meditsiinis aga täpsemalt: ümbrusele ohtlike haigete eraldamist (vastavatesse haiglatesse v ruumidesse). Karantiin on muu hulgas nii meditsiini, veterinaaria kui ka põllunduse termin, tähendades (sanitaarseid) abinõusid nakkushaiguste leviku tõkestamiseks, haigestunud ja nakkuskahtlaste olendite, taimede või kaupade teatavaks ajaks eraldamist ja selliseks kinnipidamiseks loodud asutust. Niisiis näeme, et nende sõnade tähendus kattub, nõnda võib julgelt mõlemat sõna kasutada.
Karantiini esitäht kipub segi minema garantii esi­tähega. Tasub meeles pidada, et garantii tuleb eesti keelde prantsuse sõnast garantie, aga karantiin prantsuse sõnast quarantaine.
Distants tähendab vahekaugust, vahemaad. Hoia distantsi asemel on selgem öelda hoia vahet. Sageli on kuulda ka sotsiaalse distantsi hoidmise vajadusest. Ehk on hea teada, et võõrsõnade leksikon defineerib sotsiaalset distantsi hoopis kui partnerite sotsiaalsest positsioonist, klassi- või grupikuuluvusest olenevat suhtlusvahemaad. Haiguse puhul on selgem öelda näiteks, et järjekorras tuleb hoida kaks meetrit vahet.
Meede
Enamasti on see sõna kasutusel mitmuses: meetmed ja selle tähendus on abinõud. Sageli on kuulda meetmete lõppemisest, ent selgem ja arusaadavam oleks rääkida ikka piirangute lõppemisest.

Ilmunud Eesti keele instituudi veebilehel keeleabi.eki.ee 30. aprillil 2020

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Kodanik Jüri Kivi pettus seisnes asjaolus, et ta saatis omavalitsusele pildi endast koos naabri kompostriga. Paar nädalat tagasi riiklikult kehtestatud nõudele, tõestada kompostimisvõimekust pildiga...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Uudised

Käina poe juurde asuvale kolme meetri kõrgusele reklaampinnale ilmus laupäeval meesterahva pilt, juures õnnitlustekst Tõnu 75-nda juubeli puhul.  Reklaampostritel muhelev mees on Tõnu Sahtel,...