Jälgi meid

Uudised

Malevkonna lipp läheb vahetusse

Hiiumaa maleva esimese pealiku Ülo Tuisu kujundatud lipp vahetatakse välja Hiiumaa kaitseliitlaste päris esimese lipu koopiaga. Kümme aastat Hiiumaa malevkonda pealikuna juhtinud endisel pealikul leitnant Mart Reinol tuli malevkonna lipp uuele pealikule üle anda teist korda. Lipu võttis vastu kogenud kaitseliitlane noorem-leitnant Andres Kimber.
Kärdla südames, keskväljakul toimunud tseremoonial olid üles rivistatud kõigi Lääne maleva üksuste liputoimkonnad. Sõna said teiste seas Kaitseliidu peastaabi ülem kolonel Eero Rebo, Lääne maleva pealik major Andres Välli ning Naiskodukaitse Lääne ringkonna esinaine Veronika Isberg.
Mart Reino ütles lipu üleandmisel, et ta on oma tänusõnad Hiiumaa kaitsteliitlastele kord juba öelnud ega hakka neid kordama.
Kolm kuud, veebruarist maini, selles ametis olnud Roman Lukast päevakõnedes isegi ei mainitud. Küll oli Lääne
maleva veebilehel veel eile Hiiumaa malevkonna pealikuna kirjas Roman Lukas.
Varasemad rahvarohkemad
Kaitseliidu liputseremoonial kirjeldas sündmust modereerinud kaitseliitlane nooremveebel reservis Heiki Magnus, kuidas kaitseliidu Hiiumaa malevkond sai endale lipu 1930. aastal Käina vallamaja ja kiriku juures toimunud tseremoonial. Sel sündmusel osales hinnanguliselt 1300 inimest ja hulk tähtsaid isikuid mandrilt, sh kaitseliidu Lääne maleva esindajad. Sündmus algas paraadiga Käina valla-maja juures ja pidu lõppes õhtul näitemänguga kohalikus seltsimajas.
Hiiumaa malevkonna esimese lipu saatus teada ei ole. Võimalik, et see hävis koos Käina kirikuga, mis sai pommitabamuse oktoobris 1941. Küll on nüüd leitud foto lipust, mille alusel on kavas tollane lipp taastada.
Praeguse kollasel põhjal kolme sinise lõviga lipu võtsid Hiiumaa kaitseliitlased vastu 1993. aastal Kärdla keskväljakul. Heiki Magnus ütles, et sündmus, millel ta Lääne maleva esindajana ka ise osales, oli suurejooneline. Magnus ütles, et tookordse iseseisva Hiiumaa maleva lipp oli esimene, mis Lääne malevas kasutusele võetud. Selle lipu kavandas Hiiumaa maleva esimene pealik Ülo Tuisk.
Nüüdseks on välja ilmunud originaalfoto algsest lipust, mis võeti kasutusele 1930. aasta 7. septembril ja selle järgi tehakse malevkonnale uus lipp.
Malevkonna pealik Andres Kimber kirjeldas üksuse originaallippu nii: lipul on ristatud mõõkadega sinine vapp, mille juures lendav valge lind, tõenäoliselt kajakas. Tekst lipul on “Hiiumaa malevkond” ja asutamisaeg “10.1.1925”.

Veel lugemist: