Connect with us

Uudised

Hiidlased tahaksid sõjaohvrid rahule jätta

Foto: Harda Roosna. Kärdla monumendi alla maetud võiksid paika jääda, kuid haua­tähis saaks muudetud.
Hiiumaa sõjahaudadesse maetud võiksid osavalla­juhtide arvates jääda oma puhke­paika, piisaks vaid hauatähiste asendamisest.

Riigikantselei punamonumentide töörühma koostatud nimekirjas on üheksa Hiiumaa objekti, neist viis sõja­hauad, milles komisjoni andmetel paarisaja inimese säilmed. Suur hulk neist juba okupatsiooniajal ümber maetud ja mitte kalmistutele, vaid avalikesse kohtadesse, maanteede ja tänavate äärde.
Monumendikomisjoni juht Asko Kivinuk ütles „Aktuaalsele kaamerale“ antud intervjuus, et sõjahaudades olnud põrmud maetakse koostöös kohaliku omavalitsusega lähimale kalmistule.
Kärdla kiriku juures Uuel tänaval asuvas ühishauas on viimase puhkepaiga leidnud 49 inimest.
„Minu ettepanek, millest olen rääkinud ka militaarmuuseumiga ja Eesti sõjamuuseumiga ja kus meil on ühine arusaamine, on järgmine: matmispaik jääb hauana alles, see tähendab, et säilmeid välja ei kaevata ega ümber ei maeta; olemasolev obelisk teisaldatakse Hiiumaa militaarmuuseumisse; selle asemele paigaldatakse matmispaigale neutraalne hauatähis,“ selgitas Kärdla osavalla vanem Aivar Viidik.
Käinas asuva ühishaua kohta on samasugusel arvamusel sealne osavalla vanem Omar Jõpiselg, kelle arvates pole 15 maetu säilmete ümbermatmisel mõtet. Piisaks vaid monumendi asendamisest.
„Nad võiksid sinna jääda,“ ütles Pühalepa osavalla vanem Liili Eller Heltermaa lähedal Arukülas asuvasse sõjahauda maetud 88 punaväelase säilmete kohta.

Veel lugemist:

Uudised

Vastvalminud Kõrgessaare kergtee teeb ka kerge kaare teeäärsesse metsa, Viscosa siiditehase veehoidla tammile, kust avaneb kaunis vaade Köönaaugule. Ametlikult kolmapäeval avatava kergliiklustee trassi algse...

Uudised

Täna külastas Hiiumaad NASA astronaut Nicole Aunapu Mann, kelle esivanemad pärit Käina lähedalt Villemi külast. Reis kosmosesse pani teda end koduplaneedil veelgi kodusemalt tundma....

Teema

Kahe saarel tegutseva perearsti vaheline erimeelsus suve alguses vabaks jäänud nimistu asendamise üle on viinud olukorrani, kus tohtreid püüavad lepitada nii vallavalitsus kui ka...

Uudised

Kärdlas peetud keskkonnapäeva raames toimunud metsateemalisel arutelupaneelil osalejad jõudsid ühisele arvamusele, et üks olulisemaid asju metsanduses ja looduskaitses on osapooltevaheline usaldus. Hiiumaa arenduskusekuse korraldatud...