Jälgi meid

UUDISED

Emmaste punamonument jõudis muuseumi

MART MÕNISTE
Emmaste osavalla vanem Tiit Reha ütles, et Emmaste monumendi juures oli 15 kuni 17 hauda, kuna kirstud nende ümbert olid hävinud, siis täpne arv veel selgub. “Leitud luud pannakse ilusasti kirstudesse ja siis selgub täpselt, kui palju neid sinna maetud oli,” ütles osavallavanem. Säilmed maetakse ümber surnuaeda.

Eesti sõjamuuseumi infojuht Sandra Niinepuu ütles, et nõukogude aegse info põhjal oleks pidanud olema sinna maetud kuni 46 inimest, tegelikult leiti kuni paarikümne inimese säilmed. “Täpne arv selgub nende paigutamisel kirstudesse,” lisas Niinepuu. Säilmed maetakse surnuaeda ja ümbermatmine toimub lähinädalatel.
Kokku neli matusekohta
“Igavene au kangelastele, kes langesid lahingutes meie kodumaa vabaduse ja sõltumatuse eest”, ütleb kiri Emmaste punamonumendil, mis püstitati peale seda, kui Eesti riik oli kaotanud iseseisvuse ja Eesti inimesed vabaduse.
Punasümboolika on vallal kavas avalikust ruumist eemaldada veel neljas eri paigas.
Kui Emmaste kohta oli sõja­haudade komisjoni otsus juba varem olemas, sest monument ja haud jäid kauplusehoone ehituseks mõeldud kinnistule, siis Kärdlas, Käinas ja Heltermaal ootab vald ühishaua ja punamonumendi puhul veel sõjahaudade komisjoni otsust.
“Me oleme saanud ka sõjahaudade komisjonilt vastuse, et see, mis neid monumente puudutab, võetakse järgmisel komisjoni koosolekul arutlusele ja sealt saame tagasiside, et mis võiks nendega edasi teha, kas teisaldada ainult monument või tuleb seal ka ümbermatmised teostada,” ütles Tasuja rahvusringhäälingule.
Kivi-Jüri teisaldamisluba
Jätkuvalt on kavas teisaldada ka Kärdla ringtee ääres seisev sõduri­skulptuur, mis on rahva seas tuntud Kivi-Jüri nime all. Selle juurde kedagi maetud pole ja teisaldamine on lihtsam, kuid kuju on muinsuskaitse all.
Vald on muinsuskaitseametile juba teatanud, et tahab viia Kivi-Jüri Hiiumaa militaarmuuseumi ja selleks on ette valmistatud leping Hiiumaa militaarajalooseltsiga, mis muuseumi haldab.
Vallavanem Hergo Tasuja ütles Hiiu Lehele, et reedel sai vald muinsuskaitseametilt ametliku vastuskirja ja amet nõustub Kärdla punamonumendi nn Kivi-Jüri teisaldamisega militaarmuuseumi. Ameti peadirektor Liisa-Ly Pakosta oli suusõnalise nõusoleku andnud juba varem.
Tasuja lisas, et Hiiumaa ettevõtja Lauri Andressel tegeleb praegu teisaldamiseks vajalike kraanadega, neid tuleb kaks tükki – pea jaksab tõsta kohalik kraana, alumise osa jaoks on vaja kraana mandrilt tuua. “Võimalik, et jõuab juba septembris seda liigutada,” ütles vallavanem.
Väljakaevamised Raadil
Punamonumente teisaldatakse üle kogu Eesti. Näiteks eile hommikul algasid Tartu Raadi pargis tööd hauatähise teisaldamiseks ja parki maetud sõjaohvrite säilmete ümber matmiseks.
Seejärel alustatakse monumendi pronksist skulptuuri teisaldamist. Skulptuur antakse Tartu linna­muuseumi kogusse.
Tartu linnapea Urmas Klaasi sõnul tegi Tartu linn kevadel sõja­haudade komisjonile ettepaneku pargis asuvate säilmete ümber matmiseks. “Parki maetud sõjaohvrid peavad leidma oma viimase rahupaiga kalmistul. Ka pargis asuv punamonument ei sobi oma valeliku sõnumiga meie mälu- ja kultuuriruumi,” ütles linnapea.

Veel lugemist: