Connect with us

Varese lood

Ekskursioon Harku ilmajaama 2.

Harku ilmajaama vaatlusväljakul võisime näha ilmasensorit, mis mõõdab seitset tüüpi sademeid ja nähtavuskaugust. Samuti pilvemõõturit. Uduse ilmaga on võimalik silmata selle üles rihtivat laserkiirt, mis ulatub kuni 7,5 km kõrguseni. Ja näitab, kui kõrgel need pilved ikka täpselt on.
Heliograaf aga mõõdab päikse­paiste kestust ja annab ka UV indeksi väärtuse. See kujutab endast klaaskuuli, mille taha lindile kõrvetub jälg. Et oli päikseline päev, tundsime selgesti kõrbelõhna – heliograaf oli tööga ametis!
Sadememõõtjaid on siin mitu. Neist Tretjakovi sademe­mõõturit peetakse etaloniks. Tõsi, aasta kohta ta siiski sademesummat pisut suurendab, ent sellegipoolest. Tolle plekkanuma põhjast valatakse vesi ümber klaasmõõdikusse. Paraku sadememõõduklaase ei saa enam kusagilt, alles olevaid hoitakse hoolega, on kulla hinnaga. Veel viie aasta eest oli neid Venemaalt võimalik saada, aga siis vaid koos terve suure Tretjakovi mõõtjaga koos. Nii et lõpuks saab sellinegi mõõtmisviis ajalooks?
Uut sadememõõtjat nägime kah, metallist tuulekaitse­lipakad dekoratiivselt ümber. Sügisel valatakse mõõtjasse tosooli, mis sulatab lume ära, et saaks kätte vee milli­meetrites. Mõõdikut tühjendatakse vaid kahel korral aastas.
Talviti mõõdetakse Harkus ka lund. Mõistagi siis, kui seda üldse jagub. Lumepaksuse rekord siin on olnud 60 cm, Eesti rekord aga Tallinnas 1924. aastast: 104 cm.
Nägime ära ka lumekaalu: metallplaatidest ruudu maapinnal.
Harku ilmajaama tunneb juba kaugelt ära suure valge radaripalli järgi. Pallikujuline on seepärast, et radarikiir ei põrkuks vastu nurki. Talvel näeb radar kuni Kärdlani, suvel, kui pilvekiht kõrgemal, märksa kaugemale. Eesti teine radar asub Sürgaveres.
Huvitav teema on vaatluspallide üleslaskmine. Vaatlus­pall tõuseb 3–4 km kõrgusele. Seda täidetakse nüüd vesinikuga, sest maailma on tabanud heeliumikriis. Suur raadiosond-õhupall läheb õhku tavaliselt öösiti. See viib sondi stratosfääri, kuni 30 km kõrgusele.
Külli näitas meile ka kaarte, kuhu siinsed vaatluspallid on triivinud. Enamasti rohkem idakaarde – sest meil valitsevad ju peamiselt läänekaarte tuuled.
Harku ilmajaama hoone on suur ja uhke, milles töötab… üks inimene. Kuidas nii? Ju siis nii. Majas on paar tuba sisustatud muuseumiks. Eks sealne nõudnuks üsna sama hoolsat üleskribamist, aga… jäi kuidagi ära. Vähemalt tuleb kindlasti mainida suurt vana radari kuulamise “kosmose­keskust”. Õnneks ei ole ei siinsed muuseumitoad ega vaatlusväljak rangelt alaliselt võõrastele suletud, vaid vahel võetakse vastu ka ekskursioone.

Veel lugemist:

Galerii

Traditsiooniliselt 1. mail peetava Kärdla päeva põhiürituseks kujunes linnajooks, mille võitsid Karl Johan Kastein ja Anni Kingsepp. Kultuurikeskuses peeti endise linnapeade osavõtul visioonikonverentsi ning...

Taskuhääling

Köikide Jüttude kümnendas osas käis külas Hiidlaste Koostöökogu juht ja kalur Ilmi Aksli.

Ahto ilmajutud

Selle nädala ilmategijaks on kõrgrõhkkonnad. Ilm on küllaltki soe ja enamasti näeb ka päikest. Mereäärsel rannikul aga on jaheda merevee tõttu veel küllaltki jahe....

Juhtkiri

Teeme Ära talgupäev on juba nii vana asi, et keegi ei mäletagi, kuidas 16 aastat tagasi esimest korda hoogtöö korras üle maa prügi  korjati...