Connect with us

Uudised

Arutelu Kivi-Jüri teemal

Esmaspäeva, 15. augusti õhtul kutsub vallavanem Hergo Tasuja arutlema Kärdla ringteel seisva nõukogudeaegse monumendi, rahvasuus Kivi-Jüriks kutsutu oleviku ja tuleviku üle.
Põhjenduseks, et viimasel ajal on aktiivselt arutletud nõukogude riigikorra ajal püstitatud monumentide sobivuse üle, sh räägitud ka sellest, mida teha 1966. aastal Kärdla sissesõidu juurde paigaldatud Hiiumaa kaitselahingutes osalenute punamonumendiga.
Avalik arutelu vallamajas algab kell 17, sellest on võimalik osa saada ka Teamsi koosoleku teel. Lingi leiab valla kodulehelt.
Kivi-Jüri teisaldamise pooltargumendid toob välja kunagine Kärdla linnapea Rinno Lige, kelle ametiajal anti luba Kivi-Jüri peapesuks.
Esimesel aastal korraldas sündmuse Ölutinautlejate selts, hiljem pesid kuju pead gümnaasiumi abituriendid.
Lige algatas ka www.petitsioon.ee keskkonnas allkirjade kogumise pöördumisele, et volikogu teeks otsuse teisaldada Kivi-Jüri sobivasse paika. Eilseks oli petitsioon kogunud 41 allkirja.
Kivi-Jüri tähendusest ning selle muutumisest ajas räägib ajaloohuviline kaitseliitlane, endine Hiiumaa muuseumi juht Urmas Selirand, kes seab monumendi liigutamise vajalikkuse kahtluse alla.
Arutelul osaleb ka muinsus­kaitseameti Hiiumaa nõunik Katrin Koit. Skulptor Endel Taniloo ja kaasautori Ülo Sirbi tööna valminud kuju on kunsti­mälestisena kaitse all.

HARDA ROOSNA

Veel lugemist:

Uudised

Juba aprillis hakkas tulema teateid, et Hiiumaa staari staatuses karu on väga liikuv ja läbib pikki teekondi põiki üle saare, kuni mai algul jäädvustas...

Digileht

Hiiu Leht 17.mail Karu jookseb mööda saart nagu pöörane Hiiumaa sai uue piiskopi Hiiu Leht muudab ilmumispäeva ja sagedust Sõdurid päästsid külarahva jalavaevast. Digilehe...

Uudised

Alates 6. juunist hakkab Hiiu Leht paberil ilmuma kord nädalas 20-leheküljelisena neljapäeviti. Kõik paberlehe tellijad saavad võimaluse kolme kuu jooksul veebiuudiseid tasuta lugeda.  Lugeja...

Uudised

Hiiumaa huvide paremaks kaitsmiseks ja esindamiseks asutas 16 saadikut teisipäeval riigikogu Hiiumaa toetusrühma ja valis selle esimeheks Reili Ranna ning aseesimeheks Enn Eesmaa. Toetusrühma...