Connect with us

Uudised

Arutelu Kivi-Jüri teemal

Esmaspäeva, 15. augusti õhtul kutsub vallavanem Hergo Tasuja arutlema Kärdla ringteel seisva nõukogudeaegse monumendi, rahvasuus Kivi-Jüriks kutsutu oleviku ja tuleviku üle.
Põhjenduseks, et viimasel ajal on aktiivselt arutletud nõukogude riigikorra ajal püstitatud monumentide sobivuse üle, sh räägitud ka sellest, mida teha 1966. aastal Kärdla sissesõidu juurde paigaldatud Hiiumaa kaitselahingutes osalenute punamonumendiga.
Avalik arutelu vallamajas algab kell 17, sellest on võimalik osa saada ka Teamsi koosoleku teel. Lingi leiab valla kodulehelt.
Kivi-Jüri teisaldamise pooltargumendid toob välja kunagine Kärdla linnapea Rinno Lige, kelle ametiajal anti luba Kivi-Jüri peapesuks.
Esimesel aastal korraldas sündmuse Ölutinautlejate selts, hiljem pesid kuju pead gümnaasiumi abituriendid.
Lige algatas ka www.petitsioon.ee keskkonnas allkirjade kogumise pöördumisele, et volikogu teeks otsuse teisaldada Kivi-Jüri sobivasse paika. Eilseks oli petitsioon kogunud 41 allkirja.
Kivi-Jüri tähendusest ning selle muutumisest ajas räägib ajaloohuviline kaitseliitlane, endine Hiiumaa muuseumi juht Urmas Selirand, kes seab monumendi liigutamise vajalikkuse kahtluse alla.
Arutelul osaleb ka muinsus­kaitseameti Hiiumaa nõunik Katrin Koit. Skulptor Endel Taniloo ja kaasautori Ülo Sirbi tööna valminud kuju on kunsti­mälestisena kaitse all.

HARDA ROOSNA

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Kodanik Jüri Kivi pettus seisnes asjaolus, et ta saatis omavalitsusele pildi endast koos naabri kompostriga. Paar nädalat tagasi riiklikult kehtestatud nõudele, tõestada kompostimisvõimekust pildiga...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Uudised

Käina poe juurde asuvale kolme meetri kõrgusele reklaampinnale ilmus laupäeval meesterahva pilt, juures õnnitlustekst Tõnu 75-nda juubeli puhul.  Reklaampostritel muhelev mees on Tõnu Sahtel,...