Connect with us

Uudised

Ajalootalgud Jausa vesiveskis ehk mis tehtud, see tehtud

Harda Roosna
Tänavuse Teeme Ära talgupäeva ainsad ajalootalgud peeti Jausa vesiveski juures. Poolsada talgulist oli appi tulnud veski omanikule Jaan ­Pomerantsile, et päästa unikaalne ajaloomälestis kadu­viku küüsist.
Jaan Pomerants oli silmaganähtavalt rõõmus, et töö, mis talle endale juba üle jõu käib, saab tänu headele abilistele tehtud. Pom, nagu sõbrad Jaani kutsuvad, ostis ajastukohased voodrilauad, talgulised tõid tellingud ja päevaga sai suur osa veskiseintest uue helevalge katte. Lisaks võeti jõekaldalt maha hulk puid ning koristati veski sisemus ja ümbrus.
Margus Kasteini jaoks olid need juba seitsmendad talgud – tema eestvedamisel on korrastatud Tohvri rannakaitsepatareid ja uuendatud Tärkma sadamat, nüüd võttis ta koos Kaido Telleri, Peeter Sedriku ja teiste sõpradega motoklubist Randröövel ette ühe erilise tehnikamälestise, Jausa vesiveski päästmise.
Miks ta seda teeb? “Kohalik elu on täpselt nii hea kui heaks kohalikud inimesed ise selle teevad,” ütles Kastein. “Väga lihtne on öelda, ah, ju jääb!, küll jõuab!, aga mis tehtud, see tehtud,” selgitas ta oma arusaama. “Minu meelest on Hiiumaal imelisi objekte ja kohti, mida tuleks rahvale näidata ja nende lugusid rääkida.” Kastein ütles, et teab veel mitut huvitavat objekti, mille võiks korda teha ja rahvale näidata.
Vesiveskis on säilinud ajaloolisi seadmeid, millega kunagi jahvatati vilja jahuks, saeti palke laudadeks, vormiti tsemendist katuseplaate ja anti Jausa külale elektrivalgust. Alles on ka Hiiumaa ainuke aurumasin, tehtud Londonis firma Ruston Proctor & Co Lincoln poolt. Sellised käitasid omal ajal raudteel vedureid ja vedasid vaguneid.
Küsimusele, kui vanaks ta pidi saama, et tuli tunne – vaja on teha midagi Hiiumaa heaks, vastas Kastein: “Murdepunkt saabus siis, kui ma sain päranduseks oma kodutalu, mis 1933ndast kuni 1995nda aastani oli tegelikult palvemaja.” Sealt tekkis huvi endiste aegade ja olude vastu.
“Mulle selline korraldamine meeldib, see tuleb mul hästi välja ja mul on head sõbrad ja kaaslased, kes seda aitavad teha,” lisas ta selgituseks, miks just talguid korraldab. Tema unistuseks on, et talgulised kunagi hiljem Jausast läbi sõites pööraksid teelt alla vesiveski juurde ja näitaksid ka oma tuttavatele, milline huvitav inimkätega valminud väiketööstus seal on ja tunneksid uhkust, et nad olid osalised selle korrastamisel.
Südantsoojendav oli, kuidas talgulised Kaido Teller ja Peeter Sedrik rõõmustasid, et just nende pojad turnisid kõige kõrgemal tellinguastmel ja lõid voodrilaudu paika.
Teller demonstreeris uhkusega endatehtud ratastel sauna, mis oli juba soojaks köetud ja talgulisi jõekaldal ootas. Talgupäeva turvalisuse tagamiseks oli kohale toodud nii pump jõest veevõtmiseks kahjutule puhul kui ka norralaste annetatud uhke kiirabiauto.

Veel lugemist:

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

In Memoriam

Jõulude ajal lahkus 79. eluaastal raske haiguse järel nimekas Hiiumaa ettevõtja ja ühiskonna­tegelane Mati Nurs. Tema näol kaotas Hiiumaa ühe mõjukama mehe, kes läbi...

Elu

Simo (32), Annamaria (36), Henri (7) ja Arabella (5) Venski kolisid Hiiumaale lõppeva aasta kevadel. Võiks öelda, et hüppasid pea ees tundmatusse, sest kindlat...

In Memoriam

„Igavest Valgust, armas sõber!“ ütleb Hirmuste küla mees Erkki-Sven Tüür, mälestades omaküla meest Riho Sibulat, kes pühapäeval taevastele lavadele suundus. „Riho enneaegne lahkumine on...