Connect with us

Uudised

Käsitöömeister avas Soome mustrites sokkide näituse

HELJA KAPTEIN
Soome mustritega sokke koob Hiiumaa käsitööseltsi liige Kadi Kiiver, kes nüüd need keerukad kudumid Kärdlas käsitöö­majas oma esimesel isikunäitusel huvilistele vaatamiseks välja pani.
Käsitöömeister Kadi Kiiver (45) on kudumisest lugu pidanud ja seda õppinud juba pikki aastaid. Huvi nüüdseks unustusehõlma vajumas oleva oskuse vastu sai ta isapoolse vanaema Linda kudumeid vaadates. “Tahtsin juba koolieas osata kududa sama hästi kui tema vanaemaeas,” meenutas meister. “Tegin käsitööga lähemat tutvust Suuremõisa tehnikumis ja edasi tuli pidev enese­täiendamine. Eelistuseks
on jäänud kudumine viie vardaga.”
Mõni aeg tagasi käis Kärdlas kolmapäevaõhtuti koos Hiiumaa käsitööseltsi “kuduklubi”, kus Sirje Elleri juhendamisel valmis tal Emmaste missjäku. “See kampsunilaadne kudum oli varasemalt mu suurim näpu­töö,” nentis Kiiver. “Üks varem alustatud pärandi­projekt, Jüri kihelkonna sukad, on mul kahjuks senini pooleli.”
Paeluvad autentsed mustrid
Mustreid ja kudumeid otsides sattus Kiiver 2017. aastal soomekeelsesse Facebooki kooskudumise gruppi Taimitarha.
“Vaimustusin selle omaniku Niina Laitineni jõulukalendri põhimõttel sokiprojektidest,” meenutas ta. Iga päev avaldab autor vaid kümmekond mustririda ja tulemus selgub alles lõpuks.
Rühmas jagatakse Laitineni tema teiste mustrite kudumise kogemusi ja pilte ning praegu on ta Soome tuntuim sokidisainer.
“Iga disainersokk on minu jaoks väljakutse nagu täitmata ristsõna! Kudumist alustan aga alati mõttega, et koon sokid endale,” rääkis kuduja. “Seda isegi siis, kui kakskümmnend paari on valmis. Tegelikkuses rändavad valmis kudumid pigem kingikotti, sest oma käsitööd (loe: aega ja oskusi) on hea tunne jagada.”
Ühe kudumi valmimine võtab alati erineva aja. “Kooskudumise projektid kestavad kaks-kolm nädalat – kiiremini ei saa, kuid soovil saab kududa rohkem paare.”
Niina Laitineni raamatutest kududes kasutab ta ühe teise motivatsioonigrupi tuge, kus on eesmärgiks kududa iga kuu vähemalt üks paar tema sokke. “Enamasti edeneb töö ruttu ja vabade “tagumik­tundide” olemasolul on sokid valmis mõne päevaga.”
Esimene sokinäitus Juhendatud kooskudumine
paelus teda seetõttu, et igaks projektiks ehk sokkide valmimiseks on kindel aja­vahemik ning ette on antud nii lõnga- kui vardasoovitus ja sokkide välimus selgub alles lõpuks.
Peatselt leidis Kadi varda­kotis koha eesti keelde tõlgitud Laitineni esimene raamat “Villaste sokkide aasta” (2018). Sellele järgnesid riburada “Muinasjutulised silmused” (2019) ja “Villaste sokkide uus aasta” (2020) ning jõuluvanalt on tellitud “Armsaimad villased sokid” (2021).
Eelmisel aastal sai Kadi  kootud sokke näha Sloyd Fest 2020 raames korraldatud näitusel Ahvenamaal.
Sokke koob Kadi Kiiver iseendale, perele ja sõpradele kingipakkidesse. Sestap on ka nüüdne näitus kavandatud kestma jõuludeni, et lähedasi jõuluõhtul “pehmete pakkidega” rõõmustada. Siinkohal tänab kuduja varasemaid kingisaajaid, kes oma jala­soojendajad näitusele laenasid.
Näitus on avatud kuni kõik need soojad esemed jõuluvana kingikotti rändavad.
Näituse kujundas Mariel Tammik OÜst Miapupe.

HELJA KAPTEIN

Veel lugemist:

Uudised

Hiiumaa karu on taas liikvel ja jäi eile õhtul Sigala külas Jörgen Novitski kaamera ette. Videot jagas naabrimees Jaanus Marrandi. Karuvideo üles võtnud Jörgen...

Juhtkiri

Mati aa kiusaja. Ta nimi äi pea üldsegid Mati olema. Ta vöib olla ka Jüri vöi Mari, Ainar vöi Aina, Mart vöi Maie.   Kiusaja...

Püha Lepa Leht

Püha Lepa Leht on tuhandetelt lugejatelt saanud kirju, milles on tõstatatud küsimus, et kes on see õige hiidlane? Kas selle staatuse tagab sündimine saarel...

Uudised

Mägipe kalurionni juurde kogunes reede hommikul üle 30 vabatahtliku, et Päästeameti ja Keskkonnaameti spetsialistide juhendamisel koristada nädala alguses rannal avastatud naftareostust. Kaljo Pihlamets juhtis...