Jälgi meid
Hiiumaa Glögikohvikute Päev 23.11-07.12

UUDISED

Ametikoolis algas õpirände hooaeg

Toomas Liiva

Kevadest aasta lõpuni suundub ligi poolsada Hiiumaa ametikooli õppurit ja kutseõpetajat õpirändele – tänavu on neid varasemast rohkem, kuna teoks saavad ka pandeemia tõttu edasi lükatud sõidud.

“Kahel floristi eriala õppijal on õpiränne edukalt juba toimunud – ühel Soomes, teisel Hispaanias, kaks linnaaianduse õppijat on just praegu Berliinis,” loetles ametikooli välissuhete koordinaator Kadi Mustasaar. Teistel seisab õpiränne veel ees. Näiteks palkmajaehituse praktikale Norrasse, Saksamaale ja Austriasse läheb kümme õpilast. Linnaaianduse kogemusi saama seitse õpilast, kelle sihtkohtadeks Soome, Saksamaa, Itaalia, Inglismaa ja Kreeka. Väikesadama spetsialisti eriala seitsme õpilase praktikakohad on Itaalias, Islandil, Norras ja Soomes. Viis floristikaõpilast on õpirändele suundumas Hispaaniasse, Portugali ja Taani, neli maastikuehitajat Hispaaniasse ja Islandile, restauraatori eriala kolm lõpetajat lähevad Lätimaale.

“Kuna meie õppijad on kõik täiskasvanud, siis oleme ärgitanud kandideerinuid ise otsima vastuvõtjat, see annab ka korraldamise kogemuse,” rääkis
Mustasaar ja oli rahul, et sel aastal on väga paljud leidnud toreda ja sobiva ettevõtte. Tema sõnul arvestab ka kool praktikakohti otsides, milliseid sihtriike kandideerijad soovivad.

Osa kutseõppest

Neile, kes peavad õpirännet turismiharuks – kuna saab minna rändama – ütleb kooli arendusjuht Signe Leidt selgituseks, et ettevõtluspraktika, mida saab sooritada ka välisriigis, on osa kutseõppest. Õppuri jaoks tähendab see täiskohaga tööd välisriigi ettevõttes, sest välispraktikale minnaksegi omandama erialaseid oskusi ja kogemusi.

Leidti sõnul on kandideerijad aasta-aastalt muutunud järjest teadlikumaks oma praktika eesmärkide saavutamisest, prioriteetidest ja sellest, et välispraktika tulemusena on nende väljavaated tööturul paremad.

Samas nõustub Leidt, et kohaliku kultuuriga tutvumine ja võõrkeele praktiseerimine nii tööl kui vabal ajal kuulub samuti välispraktika juurde.

Kool on eesmärgiks seadnud, et õpirändel võiks osaleda kuni 20 protsenti õppijatest ja praegust õpirännete mahtu peab Leidt ametikooli jaoks optimaalseks.

Õpirändele saamise tähtsaima eeldusena nimetas ta motiveeritust ja soovi valitud erialal töötada. Kohad välispraktikale on igal aastal täis olnud, kuigi konkurss on aastati erinev.

Viie aastaga on Erasmus+ õpiränneteks saadud toetus kasvanud 67 000 eurolt 2016. aastal 118 000 euroni 2020. aastal.

Alustati nelja õpilasega

Hiiumaa ametikool on õpirändeid korraldanud kümme aastat ja arendusjuht tunnustas koordinaatori panust selle tulemuslikkusse. Kadi Mustasaar ise tõdes, et nende aastatega on kooli rahvusvahelistes suhetes toimunud väga suur areng. Kui algul saadeti õpirändele ühe eriala neli õpilast, siis viimasel viiel aastal on ametikool igal aastal saatnud välispraktikale keskmiselt kuni 30 õpilast ja kuni viis õpetajat.

Esile tõstis Mustasaar seda, et nüüdseks on igal õppekavarühmal mitmekesine välispartnerite võrgustik ning ettevõtetega on loodud otsekontaktid ja püsivad koostöösuhted. Enne koostöö alustamist hinnatakse partneri sobivust otsesuhtluse teel, võimalusel külastatakse uusi partnereid. “Kui õppijad on välispraktikalt tagasi, vestleme kõikidega ja küsime tagasisidet vastuvõtja kohta,” lisas ta.

Reklaam. Lugemise jätkamiseks palun liigu edasi.

Alates 2018. aastast on ametikoolil Erasmus+ õpirände harta. “Saime tookord esimesel katsel kohe positiivse vastuse tänu pikaajalisele ja heal tasemel õpirännete korraldamise kogemusele,” tõdes Mustasaar.

Seoses uue programmiga 2021. aastal tuli kõikidel hartat omavatel koolidel akrediteering uuendada, ametikooli uus akrediteering kehtib kuni 2027. aastani.

Mustasaar selgitas, et tänu sellele võib olla kindel, et igal aastal saadakse toetust uute õpirännete rahastamiseks. Samuti saab proovida uusi tegevusi või koostöövorme uute partnerorganisatsioonidega, ilma iga kord uut projekti koostamata ning saata õppijaid ja töötajaid õpirändele üle maailma. Akrediteerimata koolidel on sihtriigid piiratud Euroopaga.

Kirju kogus kogemusi

“Üldiselt ollakse õpirände kogemusega väga rahul,” ütles Mustasaar õpilaste tagasisidele toetudes. Paljud äsja õpirände lõpetanud kandideerivad kohe uuele õpirändele.

Enamik neist on esile toonud head koostööd vastuvõtjaga, neile usaldatakse iseseisvaid tööülesandeid, teisalt uuritakse Eesti kogemusi ja töövõtteid.

Kõige eredamad on olnud nende lood enda kohanemisvõime avastamisest. Näiteks ärkamised Norras mitmemeetrise lumevaiba alla mattunud mägimajakese karges temperatuuris või olles ainsa teenindajana Hispaania lillepoes klientidega kohalikus keeles suhtlemas. Kuidas vastutada sadamakapteni asemel ühe Soome väikesadama toimimise eest või läbida Portugalis igal hommikul ja õhtul sportlik mägine teekond majutus- ja praktikakoha vahel ning kuidas valmivad lilledekoratsioonid korraga nelja pulma jaoks ühe nädalavahetuse jooksul.

Õpetlikud on olnud ka teises kultuuris elamise ja töötamise kogemused – näiteks on Itaalias käinud nüüd veendunud, et heade tulemuste saavutamiseks ei pea ennast ära katkestama, võib ka rahulikumalt võtta.

Veel lugemist:

SUVI

TIINA MAIBERG Kui pea kaks aastat tagasi Hiiumaa ametikooli tammepuust ja barokse nikerddekooriga kaunistatud raskest peauksest õppurina sisse astusin, mõtlesin hetkeks, kas tõesti jälle...

UUDISED

Selleks, et pandeemiale kaotatud aeg tasa teha, toimus rahvusvahelise Erasmus+ kultuuriaedade projekti (“Garden of Cultures in Europe”) teine kohtumine projektipartneritega 22.–27. maini Kreekas ehk...

UUDISED

Suuremõisa lasteaed-põhikool ja Palade põhikool on viimastel aastatel osalenud ja jätkuvalt osalemas mitmes rahvusvahelises haridusprojektis koos Läti, Rumeenia, Põhja-Makedoonia, Leedu, Islandi, Portugali, Kreeka ja...

UUDISED

Täname Hiiumaa Ametikooli ja kõiki tema toredaid töötajaid. Täname oma lähedasi ja tööandjaid, kes andsid meile võimaluse õppimiseks. Kindlasti pilgutame ka iseendale peegli ees...