Connect with us

Uudised

Arhitektuurikonkursil võidutsesid noored

Vabadussõja mälestus­märgi konkursi võidutöö ja premeeritud tööde autorid olid silmapaistvalt noored, arhitektid ja kunstnikud, kes sündinud seitse kümnendit peale Eesti riigi loomist.
Eesti ilmselt viimase, Hiiu maakonna vabadussõja mälestus­märgi 7000eurose peapreemia sai võidutöö nimega “Ohverdus”. Töö autoriks on Eesti Kunstiakadeemia arhitektuuriteaduskonna magistrant Sander Paljak.
3000eurose teise koha preemia võitis Hiiumaa juurtega Eesti Kunstiakadeemia magistrandi Johannes Valdma töö “Kaevik”.
Kolmanda koha preemia jagati kahe töö vahel. 1000eurose preemia said töö “Hingemajakas” autorid Helmi-Marie Langsepp ja Kristel Alliksaar, teise 1000eurose preemia said “Linnupesa” autorid Liina Soosaar, Merilin Kaup ja Annika Valkna.
“Ülesande püstitus oli väga huvitav – oli võimalik luua natuke abstraktsemat asja,” selgitas Eesti Kunstiakadeemias õppiv tallinlane Annika
Valkna, miks nad koos õpingu­kaaslastega otsustasid konkursil osaleda. Lisaks on tal saarega ka side – hea tuulega käib ta sageli Ristnas surfamas.
Küsimusele, kas kolmas koht oli ka väike pettumus, vastas Valkna: “Nii ei saa öelda – olla viieteistkümne hulgast välja valitud, see on pigem ikka alati hea.”
Tuttav kukk kirikutornis
Võitja Sander Paljak tänas žüriid ja kõiki, kes tema ideelahenduses tundsid ära selle, mis kõige olulisem: “Tundub, et mul õnnestus edastada seda mõtet, mis oli kõige olulisem ehk siis hetke ohverdamine tuleviku nimel.”
Hiiu Lehele ütles ta, et otsustas konkursil osaleda, kuna on lapsest peale käinud Hiiumaal suvekodus ja kogu aeg sõitnud Pühalepa kirikust mööda. “Selle kiriku kukekujuline tuulelipp on mul alatiseks meelde jäänud,” ütles Paljak. “Mõttetööd kulus paar kuud ja mõte küpses mõnda aega, aga tervikuna sai see üsna ühekorraga valmis – pikka katsetamist ei olnud.”
“Loodan, et kui mälestusmärk valmis ja inimesed sellest mööda sõidavad või seda näevad, siis see tekitab neis sooja tunde,” soovis autor.
Paljak on ka varem arhitektuurikonkurssidel osalenud, kuid iseseisva tööna oli see tema teine konkursivõit.
2015. aastal võitis Eesti Vaba­riik 100 linnainstallatsiooni ideevõistluse tema töö “Päeva­koer”.
Žürii üksmeelne otsus
Žürii liige, sisearhitekt Urmo Vaikla rõhutas, et kui kolmanda koha preemia määramine tekitas arutelu, siis võidutöö valikul oli žürii üksmeelne.
Vaikla tõstis esile võidutöö lihtsust ja selgust, atraktiivsust ja üllatusefekti, samuti asjaolu, et tänu valgustusele on töö huvitav nii päevasel kui öisel ajal.
Hiiu Lehele ütles Vaikla, et kavandi puhul leidis žürii, et see võiks olla ehk suuremgi. Praegu on ringikujulise neljast metallpaneelist koosneva ja ühest kohast avatud ringi ümbermõõt 20 meetrit, kõrgus madalaimas kohas umbes meeter, keskel paar-kolm meetrit ja kõrgeim koht viis meetrit.
Muuseumi Pikas majas võidutöö autori ja preemiasaajate nimedega ümbrikud avanud Hiiumaa vallavanem Reili Rand ütles sündmust kokku võttes, et meie kõigi ühine ülesanne on nüüd see mälestusmärk püstitada.
“Kõigepealt ootasime ära, mida võidutöö endast kujutab, et hakata järgmisi samme planeerima,” ütles vallavanem Hiiu Lehele. “Kokkuleppeid ja konkreetset tegevuskava veel ei ole, aga unistus ja soov ju võiks olla, et Hiiumaa veel juubeliaastate jooksul saaks omale vabadussõja mälestus­märgi.” Eesti Vabariigi juubeli­pidustused kestavad 2020. aasta 2. veebruarini.

Veel lugemist:

Galerii

Traditsiooniliselt 1. mail peetava Kärdla päeva põhiürituseks kujunes linnajooks, mille võitsid Karl Johan Kastein ja Anni Kingsepp. Kultuurikeskuses peeti endise linnapeade osavõtul visioonikonverentsi ning...

Taskuhääling

Köikide Jüttude kümnendas osas käis külas Hiidlaste Koostöökogu juht ja kalur Ilmi Aksli.

Ahto ilmajutud

Selle nädala ilmategijaks on kõrgrõhkkonnad. Ilm on küllaltki soe ja enamasti näeb ka päikest. Mereäärsel rannikul aga on jaheda merevee tõttu veel küllaltki jahe....

Juhtkiri

Teeme Ära talgupäev on juba nii vana asi, et keegi ei mäletagi, kuidas 16 aastat tagasi esimest korda hoogtöö korras üle maa prügi  korjati...