Connect with us

Uudised

Metsavargusega tekitati kahju üle 100 000 euro

Omaniku teadmata ja tema võltsitud allkirja kasutades müüdi 94aastasele naisele kuuluva Luidja külas asuva metsa raieõigus, hinnanguline kahju enam kui 100 000 eurot.
Kolm nädalat töötasid metsa­masinad külaelanike silme all, tehes lisaks kõigele veel röövraiet, enne kui selgus, et Rootsis elav metsa­omanikust vanaproua Amanda Mast ei tea asjast midagi.
“Kurb ja masendav. Hiiumaal, minu maja kõrvalt varastati kaheksa hektarit metsa. Lageraie. Lihtsalt lendas mingi suvaline firma peale võltsitud volitustega ja nüüd on lännu,” niisugune kiri potsatas Hiiu Lehe postkasti reedel rokkansambli Metro Luminal kitarristilt Rainer Janciselt, kelle suvekodu on Luidjal.
“Minu lapsepõlve mets. Kõige ilusam ümberkaudne mets. See meenutab 90ndate metalliärikate aega,” oli Jancis nördinud.
Ta tõstatas küsimuse, kas metsavargust oleks saanud takistada, kui inimesed poleks olnud ükskõiksed ja kasvõi üks oleks helistanud omanikule, et küsida, mida ta oma metsas teeb. “Mina üritasin seda kohe ja kuna ajasin inspektorid ja valla­vanema kohale asja vaatama, siis vargus lõpuks ka avastati,” ütles Jancis.
Algatati kriminaalmenetlus
Politsei pressiesindaja Kristi Raidla kinnitas, et Hiiumaal on omaniku teadmata ja võltsitud allkirja kasutades tõepoolest mitme ettevõtte kaudu edasi müüdud 94aastasele naisele kuuluva metsa raieõigus.
“Raieõiguse viimasena ostnud ettevõte on esialgsel hinnangul maha võtnud ligi 3400 tihumeetrit metsa ning tekkinud kahju ulatub üle 100 000 euro,” ütles Raidla.
Juhtumi uurimiseks on alustatud kriminaalmenetlust karistusseadustiku para­grahvi alusel, mis käsitleb dokumendi, pitsati ja dokumendiplangi võltsimist.
Kõrgessaare osavalla vanem Üllar Laid rääkis, et Jancise mure jõudis temani valla­valitsuse kaudu, kuid Luidjal tema piire kontrollimas käis ta kui sama küla elanik: “Toona oli tema info, et raiutakse tema metsa, mida muidugi tehtud ei olnud,” ütles Laid.
Raietöödest ja metsaveo soovist mööda valla teed teadis osavallavanem juba enne, kui raie pihta hakkas. Vastavasisulise kõne tegi talle OÜ Metsaharvenduse nimel Priit Piirsalu. Kuna kohalikud teed olid sel ajal avatud ja Niidimetsa tee olukord hea, ei pidanud Laid vajalikuks eriluba väljastada. Vahepeal aga helistasid murelikud külaelanikud, et laadimiste ajal on tee kinni ja ka ümberkeeramise koht on pehmeks sõidetud. Laid tegi kogu teest jäädvustuse ning 4. novembril saatis OÜ Metsa­harvendus veo eriloa taotluse, mille osavalla vanem rahuldas 11. novembril.
Probleeme olnud varemgi
Laid rääkis, et tal on ette­võttega varemgi kokku­puuteid olnud. Näiteks eelmisel talvel, kui ettevõte vedas metsa välja mööda Villamaa-Puski teed.
“Erimeelsused said lahendatud ja tee parandati suures osas ära, samuti jäeti osa raiet kuivemasse aega,” meenutas Laid, kellega Piirsalu on ühendust võtnud ka muude metsatükkide ostmise eel uurimaks, millised on teede metsaveoks kasutamise võimalused.
“Loomulikult peaks vaatama temaga seotud tehingud üle, sealt võib välja joonistuda teatud muster, sest ka Villamaa külas oli probleeme leidmaks, kes tegelikult tööde eest vastutab,” kutsus Laid metsaomanikke ettevaatlikkusele.
Ettevõttel on varemgi probleeme olnud ja neid on kriminaalkorras karistatud. Nii tegid nad Kõue vallas keskkonnaameti lubatud harvendusraie asemel lageraiet ning langetasid lubatud 109 tihumeetri asemel 437 tihumeetrit metsa. Harju maakohus määras
2013. aastal ebaseadusliku metsa­langetamise eest Metsaharvenduse OÜle, juhatuse liikmele Svenile ja harvesterijuhile Tarmole rahalised karistused.

Veel lugemist:

Galerii

Laupäeval Käinas toimunud Hiiumaa kevadlaadale tõi ilus ilm kokku 43 erinevat müüjat. Laada korraldanud Hiiumaa Tarbijate Ühistu juhi Kaja Antonsi sõnul läks laat igati...

Uudised

Kui volikogu istungitel on tavapäraselt rohkem küsimusi opositsioonil, siis seekord pommitas vallavalitsust kriitiliste küsimustega äsja osavallavanema ametist vabastatud reformierakondlane Aivar Viidik. Aivar Viidiku sõnavahetused...

Teema

Nüüdsest saab Hiiumaal minna iseseisvalt ämmaemanda vastuvõtule, perearst saab määrata koduõenduse ning haiglas olijatele on võimalik pakkuda sotsiaaltöötaja tuge.  Iseseisvat ämmaemanda vastuvõttu seni haiglas...

Uudised

Möödunud laupäevast alates tegutseb Kärdlas mittetulunduslik ühendus, millele asutajad andsid nimeks Kärdla Linna Selts. Tegu on seltsiga, mille liikmed toetuvad omaalgatusele ja seavad eesmärgiks...