Connect with us

Uudised

Idee: Suuremõisas võiks midagi ette võtta

Harda Roosna | Hiiu Leht
Suuremõisa lossikompleksile otsitakse praegu lisasisu ja uusi koostööpartnereid. Iga ettevõtja, kes sooviks aasta aastalt populaarsemaks muutuvas sihtkohas oma väike äri püsti panna ja pakkuda seejuures praktikakohti ametikooli õpilastele, on oodatud endast teada andma.
Ettevõtlusnädalal kutsusid Hiiumaa ametikool ja MTÜ Suuremõisa Loss huvilisi ideekorjele. Avasõnad ütles koolijuht Ivo Eesmaa, kes ärgitas kaasa mõtlema, kuidas majandada lossikompleksi terviklikult nagu kunagi majandati mõisa. Arutelu vedas Aivi Telvik, kes küsis kuulajailt, millised on lossikompleksi plussid ja miinused, mis kas toetavad või takistavad seal oma äri alustamast.
Tänapäeva mõis
Hiiu Lehele ütles Telvik, et tänapäevane majandusüksus ehk n-ö mõis võiks moodustuda väikeettevõtjatest, kel igaühel oleks Suuremõisa kompleksis oma äri ja teenimis­võimalus. “Kes muu saab majanduse käima panna kui ettevõtja oma heade ideedega,” küsis Telvik retooriliselt. Tema sõnul tulekski leida need võimalused, mis paneks ettevõtja silma särama, et ta tahaks oma ettevõtte luua või tuua just Suuremõisa: “On vaja leida äriideed, mis selles kompleksis kõige rohkem kannaksid ja motiveeriksid ettevõtjaid oma äri püsti panema.”
Paar ideed
Ajurünnakust tõuke saanud mõtted läksid lendu ja teel tagasi Kärdlasse sai välja mõeldud isegi üks näide. Näiteks kui ettevõtja ehitab Suuremõisa lossi maadele või ka kuhugi lähedusse oma kasvuhoone, siis saab ta lossi ruumides avada omakasvatatud lillede-viljade müügikoha. Tegemist oleks ettevõtmisega, millest võidavad kõik osapooled: külastuskeskusele lisandub uus vaatamisväärsus ja raha kulutamise koht, ametikool saab õpilastele koolilähedase praktikakoha, kasvuhoone omanik praktikantide näol soodsa tööjõu.
Kui natuke järele mõelda, leiab selliseid ideid kindlasti veel. Ühe pakkus välja ametikooli õpetaja Hebe-Kai Kann: imekaunis lossis võiks korraldada ettevõtetele out of office päevi, mis mujal maailmas on päris populaarsed. Sel päeval liigub kogu ettevõtte personal kontorist ära ja tööpäev tehakse n-ö mujal, mõnes eksootilises või põnevas kohas. Oleks aga vaja ettevõtjat, kes võtaks selliste päevade korraldamise enda peale nii, et see oleks kõigile osapooltele kasulik.
Palju võimalusi
Ametikooli kasutuses olev loss on peaaegu korda tehtud, investeeringuid vajaksid veel lossi välistrepid, ametikool ja Suuremõisa põhikool toimivad kenasti ja külastuskeskus samuti. Keskuses toimetab MTÜ Suuremõisa Loss ja Suuremõisa lossi administraatorina toimetab ametikooli koosseisus Ingrid Saarnak, avatud on kohvik Padakonn ja tänuväärselt on Heli Hahndorf hoidnud töös suveniirimüüki.
Tegelikult aga oleks avaras lossis, seda ümbritsevates hoonetes ja lossipargis veel palju võimalusi, mida väike­ettevõtjad saaksid ja võiksid kasutada: näiteks korraldada veelgi rohkem meelelahutussündmusi ning võtta selleks kasutusele lossiaia ja või -pargi, saalid, mida lossis on mitu. Samuti on ruumi puidu- ja restaureerimis­suuna ette­võtjatele ja kaugtöö tegijatele.
Selleks, et ettevõtjatel, kel äriidee olemas, oleks ka kooli­poolne partner, on kavas luua sihtasutus, mis ettevõtjate tulekuks n-ö pinnast ette valmistab. Näiteks koostab ülevaate, milliseid võimalusi, ruume, maid jms on lossikompleksis pakkuda, aga sõlmib ka lepinguid ja korraldab koostööd. Ametikool ei saa võtta kogu mõisakompleksis toimetamist enda peale, kuna haridus­asutusena on selle eesmärgid teistsugused.
Ka Pühalepa osavald ootab lisajõudu, kes mõisakompleksi arendaks, kuid on ise juba panustanud tulevikutoimetustesse eelkõige heakorra poole pealt. Osavald hoiab territooriumi korras alates Pühalepa kirikust lossitiikideni, koostamisel on koelmute projekt ja aastaks 2020 on plaanis taastada aiapaviljon. Juba selle aasta lõpus laieneb vallale kuuluv spordihoone välijõusaali näol jne.
Mõelge kaasa!
Paarikümnele inimesele, kes ajurünnakul osalesid, anti koduteele kaasa soov kaasa ja edasi mõelda ning jagada teavet. Sama sõnumit kannab see lugu: Aivi Telviku meiliaadressile aivi.telvik@gmail.com oodatakse ettevõtlusideid, mis mõisakompleksi sobiksid ja toetaks selle terviklikku toimimist.
Telvik lisas, et mõned head ideed on ka juba olemas, millest ettevõtlikud tegelased võiksid kinni võtta, et need ära teha… “Küsige ainult!” soovitab Aivi Telvik.

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

Persoon

Kai Kallas (34) töötab Kärdla sadama kail Tareste lahe kaldal. Tema juurde kontorisse pääseb väikesest valgest uksest Yacht Service’i ellingu valges seinas, mida peaaegu...