Connect with us

Uudised

Idee: Suuremõisas võiks midagi ette võtta

Suuremõisa lossikompleksile otsitakse praegu lisasisu ja uusi koostööpartnereid. Iga ettevõtja, kes sooviks aasta aastalt populaarsemaks muutuvas sihtkohas oma väike äri püsti panna ja pakkuda seejuures praktikakohti ametikooli õpilastele, on oodatud endast teada andma.
Ettevõtlusnädalal kutsusid Hiiumaa ametikool ja MTÜ Suuremõisa Loss huvilisi ideekorjele. Avasõnad ütles koolijuht Ivo Eesmaa, kes ärgitas kaasa mõtlema, kuidas majandada lossikompleksi terviklikult nagu kunagi majandati mõisa. Arutelu vedas Aivi Telvik, kes küsis kuulajailt, millised on lossikompleksi plussid ja miinused, mis kas toetavad või takistavad seal oma äri alustamast.
Tänapäeva mõis
Hiiu Lehele ütles Telvik, et tänapäevane majandusüksus ehk n-ö mõis võiks moodustuda väikeettevõtjatest, kel igaühel oleks Suuremõisa kompleksis oma äri ja teenimis­võimalus. “Kes muu saab majanduse käima panna kui ettevõtja oma heade ideedega,” küsis Telvik retooriliselt. Tema sõnul tulekski leida need võimalused, mis paneks ettevõtja silma särama, et ta tahaks oma ettevõtte luua või tuua just Suuremõisa: “On vaja leida äriideed, mis selles kompleksis kõige rohkem kannaksid ja motiveeriksid ettevõtjaid oma äri püsti panema.”
Paar ideed
Ajurünnakust tõuke saanud mõtted läksid lendu ja teel tagasi Kärdlasse sai välja mõeldud isegi üks näide. Näiteks kui ettevõtja ehitab Suuremõisa lossi maadele või ka kuhugi lähedusse oma kasvuhoone, siis saab ta lossi ruumides avada omakasvatatud lillede-viljade müügikoha. Tegemist oleks ettevõtmisega, millest võidavad kõik osapooled: külastuskeskusele lisandub uus vaatamisväärsus ja raha kulutamise koht, ametikool saab õpilastele koolilähedase praktikakoha, kasvuhoone omanik praktikantide näol soodsa tööjõu.
Kui natuke järele mõelda, leiab selliseid ideid kindlasti veel. Ühe pakkus välja ametikooli õpetaja Hebe-Kai Kann: imekaunis lossis võiks korraldada ettevõtetele out of office päevi, mis mujal maailmas on päris populaarsed. Sel päeval liigub kogu ettevõtte personal kontorist ära ja tööpäev tehakse n-ö mujal, mõnes eksootilises või põnevas kohas. Oleks aga vaja ettevõtjat, kes võtaks selliste päevade korraldamise enda peale nii, et see oleks kõigile osapooltele kasulik.
Palju võimalusi
Ametikooli kasutuses olev loss on peaaegu korda tehtud, investeeringuid vajaksid veel lossi välistrepid, ametikool ja Suuremõisa põhikool toimivad kenasti ja külastuskeskus samuti. Keskuses toimetab MTÜ Suuremõisa Loss ja Suuremõisa lossi administraatorina toimetab ametikooli koosseisus Ingrid Saarnak, avatud on kohvik Padakonn ja tänuväärselt on Heli Hahndorf hoidnud töös suveniirimüüki.
Tegelikult aga oleks avaras lossis, seda ümbritsevates hoonetes ja lossipargis veel palju võimalusi, mida väike­ettevõtjad saaksid ja võiksid kasutada: näiteks korraldada veelgi rohkem meelelahutussündmusi ning võtta selleks kasutusele lossiaia ja või -pargi, saalid, mida lossis on mitu. Samuti on ruumi puidu- ja restaureerimis­suuna ette­võtjatele ja kaugtöö tegijatele.
Selleks, et ettevõtjatel, kel äriidee olemas, oleks ka kooli­poolne partner, on kavas luua sihtasutus, mis ettevõtjate tulekuks n-ö pinnast ette valmistab. Näiteks koostab ülevaate, milliseid võimalusi, ruume, maid jms on lossikompleksis pakkuda, aga sõlmib ka lepinguid ja korraldab koostööd. Ametikool ei saa võtta kogu mõisakompleksis toimetamist enda peale, kuna haridus­asutusena on selle eesmärgid teistsugused.
Ka Pühalepa osavald ootab lisajõudu, kes mõisakompleksi arendaks, kuid on ise juba panustanud tulevikutoimetustesse eelkõige heakorra poole pealt. Osavald hoiab territooriumi korras alates Pühalepa kirikust lossitiikideni, koostamisel on koelmute projekt ja aastaks 2020 on plaanis taastada aiapaviljon. Juba selle aasta lõpus laieneb vallale kuuluv spordihoone välijõusaali näol jne.
Mõelge kaasa!
Paarikümnele inimesele, kes ajurünnakul osalesid, anti koduteele kaasa soov kaasa ja edasi mõelda ning jagada teavet. Sama sõnumit kannab see lugu: Aivi Telviku meiliaadressile aivi.telvik@gmail.com oodatakse ettevõtlusideid, mis mõisakompleksi sobiksid ja toetaks selle terviklikku toimimist.
Telvik lisas, et mõned head ideed on ka juba olemas, millest ettevõtlikud tegelased võiksid kinni võtta, et need ära teha… “Küsige ainult!” soovitab Aivi Telvik.

Veel lugemist:

Uudised

Eelmisel nädalal Kärdla osavalla vanema kohalt vabastatud Aivar Viidik soovis naasta volikogusse ja osaleda tänasel (neljapäev -toim) volikogu istungil, kuid valimiskomisjon ei taastanud veel...

Uudised

Pioneeripataljon ehitab maikuus toimuva Kevadtormi õppuse käigus Jõeranna küla elanikele silla, mis küla kaks poolt uuesti kokku liidab. Sildade ja teede ehitamine kaitseväe jõududega...

Intervjuu

Hiljuti avaldatud sõidueksami sooritamise statistikast lähtub, et kõige väiksem tõenäosus sõidueksamist läbi kukkuda on Kärdlas. Kärdlas on esimese korraga eksami ärategijaid 86%, Eesti viletsaim...

Kultuur

Tüdrukud said esmakordselt tantsusaalis kokku 2008. aastal, kui olid kolme- ja neljaaastased. Koos on tantsitud 16 aastat. Alguses oli rühm muidugi suurem, kuid nagu...