Connect with us

Uudised

Päkapikuküla jääb Suuremõisas üles nädalaks

Piret Eesmaa
Pühapäeval süüdati Suuremõisas Püha­lepa vaba aja keskuse hoovis pannkoogi­lõhna ja päkapikupreilide tantsu saatel esimese advendi puhul Päkapikuküla tuled.
Kümnele vana müüri aknaorvale ja ühele müürijupile oli üles seatud üle 50 hubase majakese, mille autoriteks nii Pühalepa valla erivajadustega kui ka tavakoolide ja lasteaedade lapsed. Küla jääb seal avatuks nädalaks.
“Fantaasiat jagus meisterdajail nii palju, et kokku tuli tegelikult terve maakond,” ütles vaba aja keskuse pere­naine Klaire Leigri. Maakonnakaardile olid märgitud järgmised külad: Roika küla, Päikeste küla, Torni küla, Töökate küla, Tarkuse küla, Sauna küla, Lusti küla, Põdra küla, Kodu küla ja Poti küla.
Ohtralt detaile ja kujutlusvõimet
Päkapikuküla idee sündis mõned aastad tagasi Signe Juhe peas inspireerituna tema tütre armastusest päkapikukujukeste vastu. Kõik need kogutud päkapikud peesitavad nüüd Suuremõisa päkapikumaal Sauna küla basseinis või valmistavad vorstipoes vorstikesi või saiapoes saiakesi, hoolitsevad ratsude eest, mõnulevad kamina ees, kütavad klaaspurgist onnikeses ahju, või askeldavad vanade kummutitega häärberis, mille räästast ei puudu jääpurikad. Ronivad mööda nöörredeleid ühelt korruselt teisele või töötavad hoolsalt kingipakkimis­lindi ääres. Üks päkapikk on leidnud tee ka Tuuletorni ronimisseinale ning kindlasti võtab pärast trenni ühe kohvi ja koogi Ruudi kohvikuski.
Päkapikumaa arhitektuur on väga mitmekesine. Roika küla majakesed on kõik tehtud roigastest ja samblast ega pruugi murututtide vahelt väljagi paista. Torni küla majad hakkavad silma sihvakuse poolest. Mõni päka­pikk elab kasetohust onnis, teine savist lillepotis, kolmas kummikus. Mõni õnnelik lausa helkleva kuppelkatusega lossis, aga tundub, et ka Vetsi Talli tünnmajakeste mõte pole väikestele mehikestele vastukarva.
Sisekujunduse eest võiks välja anda lausa Kauni Kodu auhindu – tapeeditud seinad, hubased detailid, jõulu-­
meele­olu igas kodus. Avastamis­rõõmu jätkub iga aknakese juures ohtrasti ning kokku tuletab see kõik
meelde Mauri Kunnase Jõulu­vana raamatuid, mille pilte võib iga päev uuesti ja uuesti vaadata ja ikka kusagilt midagi uut avastada.
Järgmine aasta jälle
Korraldajad olid ohtrast osavõtust sel aastal väga positiivselt üllatunud ning tegid juba plaane järgmiseks aastaks. “Seekord jagasime ise majad külakestesse ja kaunistasime ka nende ümbruse, kuid järgmine aasta mõtleme anda igale koolile või lasteaiale, kes osaleda soovib, oma aknaorva ning laseme neil selle täielikult ise täita ja kujundada,” rääkis Leigri.
“Lastele pakub kogu see meisterdamine ja lõpp­tulemus suurt rõõmu,” lisas Päkapikuküla idee autor Signe Juhe.
“Nädalakese oleme siin õue peal avatud, et lasteaiad saaksid vaatamas käia ja inimesed ka, kes soovivad,” rääkis Leigri “Loodame, et keegi midagi ära ei lõhu.” Edasi rändab küla Soerasse. Kas kuhugi veel, pole praegu teada.

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Kui veel mõned päevad tagasi arvasid ilmamudelid, et Hiiumaa ja mandri lääneserv jääb suuremast lumesajust puutumata, siis tänaseks on mudelid suhteliselt üksmeelel, et just...

Galerii

Miinitõrjeoperatsiooni Open Spirit 24 raames toimunud avatud laeva üritust külastas rohklt huvilisi kogu saarelt. Lisaks EML Wambola külastamisele sai tutvuda ka erinevatest riikidest pärit...

Digileht

Hiiu Leht 23. aprillil Osavallad müüvad edukalt maad Miks võetakse liinidel alt maha madalaid kadakaid? Hiiumaa tüdruk naases Küproselt pronksmedaliga Eurovalimised 2024 | Anti...

Uudised

Kuu aega enne 99. sünnipäeva suri Rootsis Lindigös Amanda Mast, kelle kodumetsas Paopel pandi 2019. aasta sügisel toime suur metsavargus. Kolme kahtlusaluse üle hakkab...