Connect with us

Uudised

Haruldased kalad pole Orjakus haruldased

Toomas Vikerpuur
Aprilli keskel oli Orjaku kalameeste Indrek Kääramehe ja Tormi Madis Kääramehe mõrras haruldane vereimeja kala – merisutt. Sutt oli samade meeste püünistes 15. aprillil ühes ja 17. aprillil teises mõrras.
Täpselt samuti nagu teine haruldus, tuur, kes oli samade kalameeste mõrras 9. ja 11. aprillil. Tõsi küll, tuur käis 13. aprillil veel ühe Orjaku kalamehe võrkudes, kuid merisutti pole rohkem nähtud.
Merisutt (Petromyzon marinus) on Eesti vetes haruldane silmuliste seltsi kuuluv vereimeja kala, kes elutseb Euroopa ja Põhja-Ameerika rannikul Atlandi ookeanis, Vahemere lääneosas ja Suures järvistus. Rahvasuus on merisutte kutsutud ka merisilmuks ja merisilmuseks.
Merisutt on silmlaste suurim esindaja. Tema angerjalaadse siugja keha mõõtmed võivad olla kuni 1,2 meetrit ja kala võib kaaluda kuni 3 kg.
Sutt toitub, imedes end suurema kala (peamiselt lõhe, meriforelli, angerja ja tursa) külge, rännates niimoodi ohvriga päevi või isegi nädalaid. Suti süljenäärmete eritised takistavad vere hüübimist ja põhjustavad punaste vereliblede hävimist ja kudede lagunemist.
Merisutt tegutseb põhiliselt rannikumeres, hoidudes põhja ligi. Koeb Briti saarte jõgedes märtsis-aprillis. Üksikud isendid võivad harva kudeda ka Eesti suuremates jõgedes.
Merisutt on kantud Eesti Punasesse Raamatusse.

Veel lugemist:

Uudised

Hiiu Lehe toimetuse poole pöörduti küsimusega, miks saeti Käina lähedal elektriliinide alt maha isegi kadakad, ometigi ei kasva ju kadakas kunagi nii kõrgeks, et...

Uudised

Kolmapäeval  Kõpu poolsaare põhjaküljes Palli – Mägipe piirkonnas ja lõunaküljel Kaleste kandis tuvastatud rannikureostuse eemaldamiseks korraldab Hiiumaa vald talgud. Vabatahtlikud on oodatud appi reedel,...

Digileht

Hiiu Leht 26. aprillil Neli naist avavad Viskoosas poe Osa Käina ajaloost sai kaante vahele Kevadist ürdikuningat tuleb tikutulega otsida Maarjakask astub kadakale kannule...

Uudised

Päästeamet on reostust esialgu tuvastanud Kõpu poolsaare põhja- ja lõunakülgedes. Võimalik rannikureostus tuvastati Kõpu poolsaare põhjaküljes Palli – Mägipe piirkonnas ja lõunaküljel Kaleste kandis....