Connect with us

Uudised

Eesti muinsuskaitse selts 30

Eesti üks vanimaid järjepidevalt tegutsenud kodanikuühendusi, Eesti muinsuskaitse selts tähistas sünnipäeva eile Tallinna Raekojas.
Raekojas oli seltsi tervitamas Eesti Vabariigi president Kersti Kaljulaid. Samas esitleti ka äsja ilmunud raamatut “Tallinna Kaitseväe kalmistu kujunemine, hävitamine ja taastamine”.
Täna keskpäeval avatakse seinatahvel Euroopa Liidu majas Rävala 4. Samas kohas paiknenud hoones asutati kolm aastakümmet tagasi Eesti muinsuskaitse selts (EMS).
Täna kell 17 avatakse seltsi ruumes Pikk 46 Priit Herodese koostatud näitus “1988–2018: elu läbi sümbolite”.
EMS oli üks esimesi organiseeritud kodanikuühendusi nõukogude okupatsiooni ajal, millest kasvas välja hulk vaba Eesti poliitikuid. Seltsi asutamisel Trivimi Velliste ja Lennart Meri sõnastatud peamine eesmärk – taastada muinsuste muinsus ehk Eesti Vabariik – on täidetud.
Seltsi loomise juures olid tegevad ka hiidlased. Nii loodi novembris 1987 Hiiumaal muinsuskaitseklubi ja valiti delegaadid Tallinnas toimuvale muinsuskaitse seltsi asutamiskongressile. Hiidlaste muredega sõitsid pealinna koduloomuuseumi peavarahoidja Helgi Põllo, teenekas pedagoog Volli Mäeumbaed ja ajakirjanik Ain Tähiste. Kaks esimest valiti esindajaiks Hiiumaa üldsuse koosolekul, Ain Tähiste esindas noorteklubi Kodusaar.
EMS asutati 12. detsembril 1987 ehk täna 30 aastat tagasi. Seltsi volikogu liige Ain Tähiste kirjutas sel puhul kohalikus ajalehes Nõukogude Hiiumaa nii: “Juba ammu küpsenud mõte sai teoks ning meie ligi kolmetuhandeliseks paisunud pere lõpuks ühe katuse alla. Värske seltsi liikmeid on Hiiumaal paari­kümne ümber – “Kodu­saare” vanemad liikmed ning mõned hajaliikmed. Kel aga süda meie muististe pärast kripeldamas ning tahtmine asjas kaasa lüüa – olete tere­tulnud!”
Hiiumaa muinsuskaitse selts (HMS) asutati paar kuud hiljem, 18. veebruaril 1988. Praegu tegutsev HMS asutati aastal 2012.
Eesti omariikluse taastamisel olulist osa mänginud kodanikuühendus, Eesti muinsuskaitse selts tegutseb praegu muinsuskaitse­liikumise katusorganisatsioonina, mille liikmete hulka kuulub 53 algorganisatsiooni. Seltsi liikmete seas on nii maakondlikke muinsuskaitse seltse kui eriala­organisatsioone ja arvukalt üksikliikmeid.

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Kodanik Jüri Kivi pettus seisnes asjaolus, et ta saatis omavalitsusele pildi endast koos naabri kompostriga. Paar nädalat tagasi riiklikult kehtestatud nõudele, tõestada kompostimisvõimekust pildiga...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Uudised

Käina poe juurde asuvale kolme meetri kõrgusele reklaampinnale ilmus laupäeval meesterahva pilt, juures õnnitlustekst Tõnu 75-nda juubeli puhul.  Reklaampostritel muhelev mees on Tõnu Sahtel,...