Connect with us

Uudised

Vanas kordonis said külalised kokku hingeloomadega

Harda Roosna
Vene sõjaväe ehitatud Ojaküla piirivalvekordoni seintel on kunsti rippunud varemgi, eelmisel aastal avati seal näitus “Külalised” ja sel aastal joonistati hingeloomasid. Kaheksa aastat tagasi kinnistu ostnud Erki Tint on Vene sõjaväest jäänud hoonetekompleksi päris palju korrastanud, kuid pole sellele seni veel õiget otstarvet leidnud. Tühjana seisva kordonihoone on nüüd avastanud kunstnikud ning lahke omanik on neil lubanud selles kunsti luua.  Eelmisel aastal avas kordonis oma näituse maali- ja videokunstnik Robin Nõgisto, kes maalide valmimisprotsessi ka videosse võttis. Näitusest “Visitors” [külastajad – toim] on siiani suur osa alles – värvitud välisuks, näituseplakat, kompositsioon värvitud akendest ja suur seinapannoo kunagise magala seinal. Videot loomeprotsessist saab vaadata Youtube`st.
Sel aastal korraldas AS Nortal oma töötajatele Hiiumaal suvise laagri. Nortalis töötab ka Pärt Ojamaa, kel suvekodu Kõpus ja kes eriolukorra ajal tegi kaugtööd Kõpu rahvamajas.
“Meie osakonna töötajad tulid nädalaks ajaks Kõpu poolsaarele tööd tegema ja seina värvimine Ojaküla kordonis oli üks osa sellest väljasõidust ehk meeskonnaüritus,” selgitas ta.
Kordoni omaniku loal korraldas üks ettevõtte töötajaid, Eduard Rosenberg kolleegidele grafiti töötoa. Nii joonistasid nad teisele poole Nõgisto maalitud vaheseina, kunagise punanurk-kinoruumi seinale igaüks oma hingelooma: jänes, siil, põrsas, kukk, koaala, kala, pingviin, hunt, hobune ning kõigi nende kohal lustakas päike ja pilv.
“Selline natukene naiivne ja lapselik sai, aga Erki Tint arvas, et on äge,” ütles Pärt Ojamaa. Küsimusele, kelle tema joonistas, vastas ta, et hingelooma tal pole: “Joonistasin hobuse. Tundus loogiline. Seisab püsti ja teeb suitsu.”
Kõik pildiloomad on kenasti ühtlaseks stiliseeritud ja moodustavad tervikliku, pisut lastepärase seinapannoo. “Eduard oli valmivate loomade juures juhendajaks – aitas keerukamaid elemente joonistada ja hoolitses ka natukene selle eest, et lõpptulemus ühtlasem välja näeks,” rääkis Pärt Ojamaa.
Nõukogude ajal oli kordoni sööklaruumi seintele joonistanud pannoo, millel tundmatu kunstnik jäädvustanud Krimmi
vaate: meri, palmid, purjekad ning Jaltas Gaspras Aurora kaljule aastatel 1911–1912 ehitatud Pääsupesa loss.
Hiiumaa militaarmuuseumi töötaja Mart Mõniste ütles, et osaliselt on pannoo säilinud ja hoiul muuseumi laos, kuna selle eksponeerimiseks sobivat pinda praegu pole. Mõniste lisas, et kahjuks oli keegi ära viinud sööklaruumi seinte ülemist osa katnud pannoo kõige ilusama, purjekatega osa.

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Kodanik Jüri Kivi pettus seisnes asjaolus, et ta saatis omavalitsusele pildi endast koos naabri kompostriga. Paar nädalat tagasi riiklikult kehtestatud nõudele, tõestada kompostimisvõimekust pildiga...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...