Connect with us

Uudised

Uus võimalus eakatele – pansionaat

HIIUMAA MUELIKLUBI
Kärdla põhikooli Kõpu õppekompleksis on seni lastele kooliharidust antud. Lähiaastatel kooli õpilaste arv järjest väheneb, seetõttu on esile kerkinud küsimus, kuidas hoida hoonetekompleksis elu ja tagada, et see oleks mõistlik ka valla eelarvest lähtuvalt.
Hiiu vallavalitsus koos Kärdla põhikooli personaliga on arutanud ja kaalunud, kuidas kompleksi edasi kasutada. Ühe võimalusena on sõelale jäänud mõte alustada lisaks õppetööle uue teenusena eluaseme ehk pansionaaditeenuse pakkumist eakatele. Teenus on mõeldud eelkõige neile, kes vajavad igapäevaseks toimetulekuks lihtsamat kõrvalist abi, järelevalvet ja tuge.
Küllaltki sageli tekkib väärikate aastate lisandumisel inimesel igapäevatoimingutega hakkamasaamiseks vajadus toetava abistaja järele. Sel juhul on parim lahendus, kui saame abi pakkuda just õigel ajal ja eakale vajalikul määral.
Vallavalitsus on tegemas ettevalmistusi, et alustada eakatele pansionaaditeenuse pakkumist Kõpus niipea, kui keegi selleks soovi avaldab.
Eakate pansionaadiks on mõeldud peremaja tüüpi hubane hoone, mis õppehoonetest pisut eraldi. Eluruumideks on viis ühekohalist tuba ja üks kahekohaline tuba ehk kohti on seitsmele kõrvalist abi ja tuge vajavale eakale inimesele. Majas on kõik igapäevaseks toimetulekuks vajalik – soojad möbleeritud eluruumid, köök köögitehnika ja -mööbliga, avar puhkeruum televiisori vaatamiseks ja vaba aja veetmiseks, WC ja duširuumid.
Koolil on köök ja soovi korral saavad eakad sealt sooja toidu. Lisaks saab kas iseseisvalt või koos pansionaaditöötajaga teha sisseoste poebussist, mis Kõpu kooli juures peatub kaks korda nädalas.
Kõpu õppekompleksi maa-ala on avar, saab teha lühikesi jalutuskäike hoonete lähedal asuvatel marja- ja seene­rohketel metsaradadel. Samuti külastada raamatukogu, et veeta aega ajalehti-ajakirju lugedes või laenutada raamatuid.
Pansionaaditeenus on mõeldud eakatele inimestele, kes koduste majapidamistoimingutega iseseisvalt enam toime ei tule ning vajavad igapäeva­selt pisut abi, järelevalvet ja tuge, kuid kellel siiski on säilinud liikumisvõime. Kuna kohapeale ööpäevaringset meditsiinilist personali plaanitud ei ole, siis voodis lamavale ja ööpäevaringset põetamist vajavale inimesele Kõpus teenust osutada ei saa.
Hiiu vallavalitsus ootab teateid eakatest, kes teenust kasutada sooviksid. Selleks, et edasisi samme paremini planeerida, palume hiljemalt 20. augustiks teada anda, kui olete uuest võimalusest huvitatud.
Kutsume julgelt ühendust võtma Hiiu vallavalitsuse sotsiaalosakonnaga telefonidel 463 6094, 463 6095, 5886 6308 või tulles kohapeale aadressil Keskväljak 5a Kärdlas, kus saab täiendavat infot esmaspäevast kuni neljapäevani kella 9–17ni ja reedel kella 9–14ni.

Kairi Priit
Hiiu valla sotsiaalhoolekande peaspetsialist

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Kodanik Jüri Kivi pettus seisnes asjaolus, et ta saatis omavalitsusele pildi endast koos naabri kompostriga. Paar nädalat tagasi riiklikult kehtestatud nõudele, tõestada kompostimisvõimekust pildiga...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...