Jälgi meid

UUDISED

Tänusõnad teile, head hiidlased!

peaministri kantselei
Kui veel kuu tagasi tundus koroonaviirus meie jaoks kaugel olevat, siis viimased kolm nädalat on teadmine sellest kohal ka Hiiumaal, kirjutab vallavanem, kriisikomisjoni esimees Toomas Rõhu.
Liikumispiirangud, eriolukord, esimesed testitud haigestunud. Kahjuks ka esimene Eestis viiruse tõttu elu kaotanu oli Hiiumaalt.
Ehk on nüüd esimene ehmatus möödas ja karm reaalsus kohale jõudnud. Parim, mida me kõik jätkuvalt teha saame, on täita kõiki kehtestatud reegleid ja samas ka usaldada üksteist.
Halvema vältimiseks pingutavad oma parema teadmise kohaselt vabariigi valitsus, terviseamet, meditsiini- ja sotsiaalsüsteem, politsei, kriisikomisjonid, omavalitsused, ettevõtjad ja ka kõik teised institutsioonid. Ka selleks on vaja usaldust ja ehk pole praegu koht ennast neist targemaks pidada.
Ilmselt pole tänane olukord olemasolevast hullem tänu meie kõigi panusele. Tänusõnad piirangute täitjatele ja nendesse mõistvalt suhtujatele! Hiiumaal liikudes on näha, et ka paljudesse suvekodudesse on tulnud elu, kuid samas peetakse piirangutest kinni. Ka politsei hinnangul järgitakse reegleid, rikkumisi on vähe ning minu arvates on politsei piirangute ja karantiini­nõuete täitmise kontrolliga hästi toime tulnud.
Hiiumaa kriisikomisjoni on kaasatud lisaks omavalitsusele ka terviseamet, haigla, kiirabi, politsei, päästeamet, kaitseliit ja hooldekodude esindaja. Ollakse omavahelises pidevas infovahetuses, kogunetakse vajadusel ja püütakse leida olukorrale parimaid lahendusi. Erilise tähelepanu all on hoolde­kodud ja lahendused sealsetele võimalikele kriisi­olukordadele.
On hea, et meie ettevõtlus toimib. Rääkides nende esindajatega, ollakse liikumispiirangutega kohanenud ja kuigi majanduslikult pole lihtne, pingutavad ette­võtjad jätkamise nimel. Samas ootavad kõik ka selgust riigi toetusmeetmetes.
Ka peaminister on Hiiumaa olukorra vastu igal nädalal huvi tundnud. Viimases video­vestluses rääkisime koos haigla juhi Riina Tammega olukorrast Hiiumaal ja haiglas. Konkreetsed toetused ja nende jagamise kord omavalitsustele selgub lähi­nädalatel.
Terviseameti hinnangul võib kriisi hari saabuda selle nädala lõpus ja seega peame jätkuvalt pingutama. Parimaks kaitseks loetakse ikka käte pesemist ja võimalikult vähest kontakti teistega. Kui oleme haigestunud, võtame ühendust perearstiga ja täidame saadud juhiseid. Vajadusel annab perearst ka sotsiaaltöötaja kontaktid. Toetame ka haigestunuid ja karantiinis olijaid ning säästame neid liigsest tähele­panust. Muidu võib tekkida olukord, kus ei julgetagi enam arsti poole pöörduda.
Jätkuvalt on avatud valla infotelefon 463 6099. Infot saab liikumispiirangute kohta, samuti sotsiaal- ja kriisiabi. Järgime reegleid ja tervist kõigile!

Veel lugemist: