Connect with us

Uudised

Muusikasündmus Kärdla kirikus

Kati Kukk | Hiiu Leht
Laupäeval esinesid Kärdla kirikus pianist Sten Heinoja ja viiuldaja Robert Traksmann, “Peaaegu olematu reklaami, viiruse ettearvamatu käitumise ja üldise ettevaatlikkuse taustal saime osa suurepärasest kunstisündmusest,” ütles interpreet Arvo Haasma peale kontserti. “Sten Heinoja ja Robert Traksmann tõid aasta pimedamal ajal Kärdlasse sellise annuse klassikalise muusikakultuuri väge, millest osasaanutele kindlasti piisab valgema aja saabumiseni.”
Haasma sõnul olid Ludwig van Beethoveni kaks sonaati – Klaverisonaat nr 21 C-duur op. 53 ja Viiulisonaat
nr 9 A-duur op. 47 esitatud meisterlikult, rõhuga pianismil ehk virtuoosse klaverimängutehnika kaudu. “Sten Heinoja mäng puudutas esimestest nootidest alates,” jagas Haasma oma vaimustust.
Noorte kunstnike kava sisaldas ka kummardust Arvo Pärdile – esitusele tulid “Fratres” ja “Spiegel im Spiegel”, teosed, millest on palju erinevaid versioone erinevate koosseisudega. “Viiuli ja klaveri esitus oli laitmatu ja kindel,” hindas Haasma.
Kontserdielamus tekitas soovi öelda muusikutele endagi tänusõnad ja vestluse käigus ütles Sten Heinoja, et tuleks meeleldi Kärdla kirikusse veelgi esinema. Ka oli Estonia klaver, millel ta mängis, talle juba tuttav: “Ma tean seda klaverit, olen sellel mitmel korral mänginud – Pühalepa kirikus ja Kärdla muusikakoolis.”
Robert Traksmann kiitis kiriku akustikat, mis tema sõnul Beethoveni mängimiseks sobis hästi, sest “noodid ei lähe kaduma”. Tema esimene esinemine Kärdla kirikus oli sel suvel, kui ta oli Hiiumaa kammerorkestri kontsertmeister.
Kontserdi korraldas Eesti interpreetide liit, mis
Beethoveni festivaliga avaldab austust suurele heliloojale vahetult tema 250. sünniaastapäeva eel. Festivalil kantakse ette kõik Ludwig van Beethoveni viiuli-, klaveri- ja tšellosonaadid – kokku 47 teost 49 interpreedi esituses.

Veel lugemist:

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

In Memoriam

Jõulude ajal lahkus 79. eluaastal raske haiguse järel nimekas Hiiumaa ettevõtja ja ühiskonna­tegelane Mati Nurs. Tema näol kaotas Hiiumaa ühe mõjukama mehe, kes läbi...

Elu

Simo (32), Annamaria (36), Henri (7) ja Arabella (5) Venski kolisid Hiiumaale lõppeva aasta kevadel. Võiks öelda, et hüppasid pea ees tundmatusse, sest kindlat...

In Memoriam

„Igavest Valgust, armas sõber!“ ütleb Hirmuste küla mees Erkki-Sven Tüür, mälestades omaküla meest Riho Sibulat, kes pühapäeval taevastele lavadele suundus. „Riho enneaegne lahkumine on...