Connect with us

Uudised

Lauri Preimann: Tänavavalgustuslampidele kehtivad nõuded

Sel aastal uuendas osavald keskkonnainvesteeringute toel ligi 170 Kärdla valgustus­punkti. AS Elektri­tsentrum paigaldas uusi valgustiposte ja lampe Rookopli, Tiigi, Eha, Põllu, Nuutri, Vabaduse, Vabaduse põigu, Kalamaja, Paju, Kalda, Kraavi, Sadama ja Uuel tänaval.
Osavald panustas tänava­valgustuse uuendamiseks 92 000 eurot ja 292 000 euroga toetas keskkonnainvesteeringute keskus.
Kõik oleks justkui hästi, sest aastaid on kurdetud Kärdla tänavate kehva valgustuse pärast, kuid uus ja teistsugune valgus võib inimesi ka häirida. Nii kirjutas Kärdla elanik Triin Chettri FB grupis Hiiumaa Heaks, et hiljuti nende tänavale paigutatud tänavalampide külm sinine valgus häirib tema öörahu, aga ka õhtuseid jalutuskäike.
Mõnedel andmetel vähendabki liigne sinine valgus enne magamaminekut organismi uinumiseks vajaliku melatoniini tootlikkust ning seega raskendab magamajäämist. Just sellepärast ei soovitata enne uinumist arvuti ja nuti­telefoniekraani silmitseda, vaid pigem ette võtta õhtune jalutuskäik.
Miks on uute tänava­valgustuslampide värv just selline, nagu see on – külm sinine?
Vastab Kärdla osavalla vanem Lauri Preimann: “Kärdla osavald teeb tänavavalgustuse renoveerimistöid KIKi toetuse abiga, mille kasutamist reguleerib vastav majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi määrus. Toetust antakse selleks, et elektrienergia tänavavalgustuses kasutamise efektiivsust suurendada. Selle määruse §14 lg5 sätestab majandus- ja  kommunikatsiooniministeeriumi (MKM) ja KIKi poolt välja töötatud tänavavalgustuse tehnilised tingimused, millest me hanke tehnilise kirjelduse kokkupanemisel lähtusime. Samuti konsulteerisime tehnilise kirjelduse väljatöötamisel Kärdla tänava­valgustuse hoolduspartneriga ehk selle valdkonna asjatundjatega.
KIKi nõuetele vastavalt võib paigaldatavate valgustite värvustemperatuur olla 3000 K või 4000 K, Kärdlas on valitud 4000 K valgustid, nagu valdavas osas Eestis. 4000 K värvustemperatuuriga valguses on parem eristada värve ja kujusid, mis teeb liiklemise ohutumaks, 3000 K on hämaram. Tänavavalgustuse projekteerimisel on omad nõuded ja Kärdlasse paigaldasime kõige väiksema võimsusega valgustid, mida standard lubab.
Miks mõnel tänaval on tänava­lampidel soe kollase­tooniline, mõnel külm sinakasvalge valgustus?
Kollase tooniga on vanad ja energiakulukad naatrium­lambid, tänapäeval paigaldatakse LEDvalgusteid.
Kui lihtne või keeruline on neid lampe vahetada, näiteks külma valgusega lamp sooja valgusega lambi vastu?
Lampide vahetamine ilmselt keeruline ei ole, küll aga ebamõistlik, sest tegemist on äsja paigaldatud uute lampidega ning nende vahetamine oleks täiendav kulu. Lisaks oleme sel juhul kasutanud toetuseks eraldatud vahendeid ebaefektiivselt. Üle Eesti on valdavalt kasutusel 4000 K värvus­temperatuuriga valgustid.
Kas valla korraldatud hankes oli kirjas, millise valgusspektriga lambid hanke võitjal paigaldada tuleb?
Jah. Hanke tehnilises kirjelduses oli nõutud valguse värvustemperatuuriks 4000 K teedel ja tänavatel ning 5500 K ülekäiguradadel.

Veel lugemist:

Uudised

Täna külastas Hiiumaad NASA astronaut Nicole Aunapu Mann, kelle esivanemad pärit Käina lähedalt Villemi külast. Reis kosmosesse pani teda end koduplaneedil veelgi kodusemalt tundma....

Uudised

Hankes ette nähtud nõuete täitmata jätmise tõttu pidi Hiiumaa vald loobuma 154 000 eurost, mis mõeldud tänavavalgustuse uuendamiseks. Tagasinõude põhjustas asjaolu, et Hiiumaa vallavalitsus...

Teema

Hiiumaa mesinike seltsis vahetus sel suvel juhatus ning eestvedamise võtsid endi õlule kolm naist, kes tahavad esimese asjana välja selgitada, palju saarel üldse mesinikke...

Arvamus

Dr Helve Kansi vastukaja artiklile “Perearstide erimeelsused varjutavad Hiiumaa tervisekeskuse tulevikku.” (Hiiu Leht, 26.09.2023) On kahetsusväärne, et ajalehe artiklis räägitakse tülist minu ja dr...