Connect with us

Uudised

Kõpu koolimajas avati noortekodu

Eile avasid sotsiaalkindlustusamet ja Hiiumaa sotsiaalkeskus Kõpus noortekodu, esimene õpilane saabub juba täna.
Noortekodus pakutakse ööpäevaringset rehabilitatsiooniteenust lastele ja noortele, kellele on vajalik kohaldada kinnise lasteasutuse teenust.
Avamisel meenutas sotsiaalkindlustusameti peadirektor Egon Veermäe seika oma noorusajast kui tuttav poiss sattus nii-öelda halvale teele ja kohtunik andis talle uue võimaluse – jättis ta eriasutusse saatmata kuna tema perekond oli valmis teda toetama. “See oli kirgastav hetk ja muutis selle noormehe elu paremuse poole,” ütles Veermäe. Ta avaldas lootust, et selliseid kirgastavaid hetki saab olema ka Kõpu noortekodus.
Kinnise lasteasutuse teenus on ajutine ööpäevaringne teenus lastele ja noortele, kelle käitumine ohustab tõsiselt lapse või teiste inimeste elu, tervist ja arengut. “Lapsel võib olla probleeme vaimse tervisega, sage on ennast või teisi kahjustav käitumine, alates agressiivsest käitumisest kaaskodanike vastu kuni enese vigastamiseni,” tõi näiteks kinnise lasteasutuse teenuse juht Enelis Linnas. Ta selgitas, et kinnises lasteasutuses on võimalik piirata üht olulisemat põhiõigust – liikumisvabadust, mistõttu saab last teenusele suunata ainult kohtu kaudu.
“Lapse käitumisel on alati põhjus ning käitumise taga peegeldub lapse vajadus. Noortekodus keskendutakse sotsiaalsete oskuste arendamisele, fookuses on koostöö lapse võrgustikuga, eelkõige tema pere ja lähedastega. Lisaks õpitakse oma tunnete kontrollimist, probleemide lahendamist ja igapäevaseid toimetulekuoskuseid,” rääkis Linnas.
Hiiumaa sotsiaalkeskuse noortekodus saab korraga toetust kuni kuus last ja noort, kelle abistamisel võetakse eeskuju Põhjamaades edukalt toimivast ravikodu mudelist, kus lähtutakse miljööteraapilistest põhimõtetest, arvestatakse lapse traumadega ning kaasatakse ja toetatakse võimalikult palju lapse perekonda.
Noortekodu asub 1998. aastal valminud Kõpu kõige uuemas koolimajas, mis õpilastele sobivaks kohandati ja remonditi.
Hiiumaa sotsiaalkeskuse juhataja Riho Rahuoja ütles, et kogu Kõpu kooli kompleks on nüüd sotsiaalkeskuse hallata ja ka ülejäänud hooned saavad sisuga täidetud.

Veel lugemist:

Uudised

Täna külastas Hiiumaad NASA astronaut Nicole Aunapu Mann, kelle esivanemad pärit Käina lähedalt Villemi külast. Reis kosmosesse pani teda end koduplaneedil veelgi kodusemalt tundma....

Uudised

Hankes ette nähtud nõuete täitmata jätmise tõttu pidi Hiiumaa vald loobuma 154 000 eurost, mis mõeldud tänavavalgustuse uuendamiseks. Tagasinõude põhjustas asjaolu, et Hiiumaa vallavalitsus...

Teema

Hiiumaa mesinike seltsis vahetus sel suvel juhatus ning eestvedamise võtsid endi õlule kolm naist, kes tahavad esimese asjana välja selgitada, palju saarel üldse mesinikke...

Arvamus

Dr Helve Kansi vastukaja artiklile “Perearstide erimeelsused varjutavad Hiiumaa tervisekeskuse tulevikku.” (Hiiu Leht, 26.09.2023) On kahetsusväärne, et ajalehe artiklis räägitakse tülist minu ja dr...