Connect with us

Uudised

Koduse elektrisüsteemi meelespea

Iga viies hoone tulekahju on seotud elektripaigaldiste või -seadmetega. Tulekahjude vähendamiseks oleks vaja igaühel kodus kogu elektrisüsteem üle vaadata ja vajadusel uuendusi teha. Elektrisüsteemi uuendamine on küll üsna kallis, kuid siinkohal sobiks mõte “Kevadest”, mis ütleb, et kui tervet ei jõua, tee vähemalt pool.
Mõistlik oleks alustada korkkaitsmete vahetamisega automaatkaitsmete vastu. Paraku kohtame tihti veel majapidamisi, kus on kasutusel korkkaitsmed ning mõnel juhul on neid isegi traadiga parandatud. Iseparandatud korkkaitse ei rakendu, kui elektrijuhistikus tekib sädelemine või ülekoormusest tingituna lühis.
Kindlasti ei tohiks valimatult vahetada väiksema amperaasiga korkkaitset suurema vastu, kuna sellega võime elektrisüsteemi üle koormata ja väiksema rikkevoolu puhul kaitse lihtsalt ei rakendu.
Järgnevalt tuleks üle vaadata võrku ühendatud elektritarbijate, nagu pliidid, pesumasinad, veekeetjad, triikrauad jms, võimsused. Järjest rohkem soetatakse majapidamisse erinevaid elektriseadmeid, mis ühendatakse vooluvõrku, kuid tarbijaid järjest juurde lisades võib tekkida ülekoormus. Seega, tuleks üle vaadata elektritarbijate jaotus faaside kaupa.
Selge on ka see, et 25 aastat või enam tagasi ehitatud majale paigaldatud elektrisüsteemi puhul arvestati tol ajal kasutusel olnud elektritarbijatega. Praeguseks on tarbijate hulk ning nende koguvõimsus oluliselt kasvanud ning kunagised elektrisüsteemid ei ole küllaldased tagamaks tuleohutust.
Tihti ei tutvuta elektriseadmega kaasas oleva tootjapoolse kasutusjuhendiga ja sellele pööratakse tähelepanu alles peale õnnetust, kui üldse. Mõistlik oleks eelnevalt välja võtta kasutusjuhendid ja kontrollida, kas elektriseadmed on õigesti paigaldatud ja kas neid kasutatakse ka vastavalt kasutusjuhendile.
Eriti tähelepanelik tuleks olla süvistatud halogeenvalgustite paigaldamisel, kuna eksides on tulekahju tekkimine ainult aja küsimus. Tulekahjude menetlejana väidan, et tuleks väga ettevaatlik olla ka keskmisest odavamate veekeetjatega, mille puhul oleks kõige lihtsam nõuanne mitte hoida neid püsivalt vooluvõrgus.
Unustada tuleks ka harjumus, et kui läheduses puudub stepsel, ühendatakse elektriseade pikendusjuhtme abil. Elektriseadmed, näiteks külmutuskapp või pesumasin, ei ole mõeldud ühendamiseks vooluvõrku pikendusjuhtme abil. Pikendus on mõeldud kasutamiseks vaid lühiajaliselt, mitte järjepidevalt. Kui seda siiski on vaja kasutada, peaks see olema lülitiga, millega on võimalik ühendatud seadmeid pingestada või pinge alt vabastada.
Uue elektrijuhistiku paigaldamisel tuleks vältida vask- ja alumiiniumjuhistiku kokkuühendamist kiirühendustega, kasutada tuleks klemmliistu. Stepsleid ja harukarpe paigaldades tuleks lähtuda ümbritsevast keskkonnast. Kindlasti tuleks välisõhku ja niisketesse tingimustesse paigaldada vastava tähistusega (ip44) elektripaigaldised.
Kokkuvõtteks, kodune elektrisüsteem on kui puuriit, kuhu ei saa lõpmatuseni halge juurde lisada, ilma et see kokku ei kukuks.
Karmo Näkk
Lääne päästekeskuse peainspektor

Veel lugemist:

Galerii

Traditsiooniliselt 1. mail peetava Kärdla päeva põhiürituseks kujunes linnajooks, mille võitsid Karl Johan Kastein ja Anni Kingsepp. Kultuurikeskuses peeti endise linnapeade osavõtul visioonikonverentsi ning...

Nööbist kinni

Kes tohib Hiiumaa vallavalitsuses kasutada kütusekaarti? Kas osavallavanematel on kütusekaart? Kas varasemalt (enne Aivar Viidiku juhtumit – R.V) on täheldatud kaartide väärkasutamist? Kuidas on...

Uudised

Neli aastat pole vald ohtlike jäätmete kogumisringi tellinud ja nüüdne osutas, kui suur vajadus tegelikult sellise teenuse järgi on, sest autod said enne täis,...

Digileht

Hiiu Leht 03. aprillil Eiffeli eelkäija sai 150 Ohtlike jäätmete ringil jäi ruumist puudu Kas osavallavanemal peaks olema kütusekaart? Kaks naist loovad Kärdlas ilu...