Connect with us

Uudised

Kauplemine riigi rahaga ehk kuhu läheb koroonatoetus

Vallavalitsus andis survele järele ja suunab 27. augusti voli­kogusse eelnõu, millega 1,2 miljonit eurot nn koroonainvesteeringute raha läheb spordikeskuse teise etapi ehitus­töödeks.
“Valitsus on viimastel aastatel võtnud seisukoha, et see häbiplekk, ühe maakonna [Hiiumaa] spordikeskust ei ehitatud valmis, tuleb lahendada,” ütles peaminister Jüri Ratas Hiiu Lehele eelmisel reedel. Ka peaminister viitas 1,2 miljoni eurosele investeeringutoetusele, aga rõhutas korduvalt, et selle kasutamise otsus on Hiiumaa vallavolikogu teha. “On vallavolikogu otsus, kuidas seda raha kasutada, aga mulle jäi tunne, et nad vist mõtlevad spordihoone peale,” ütles peaminister pärast kohtumist Hiiumaa vallavanema asendaja Toomas Rõhu ja vallavolikogu esimehe Aivar Viidikuga.
“Ma arvan, et see on õige – nii saaks üks terviklik asi valmis ja mina küll kutsun üles minema spordihoonega edasi,” ütles peaminister välja ka enda seisukoha.
Spordihoone järgmiste etappide, kolmanda ehk välis­väljakute ja neljanda etapi,  jalgpalliväljaku võimaliku riigipoolse toetuse kohta ütles peaminister, et see on riigieelarve küsimus, mida hakatakse arutama septembris. “Mina isiklikult arvan, et me peame pingutama selleks, et Hiiumaal see kompleks valmis saaks – elukeskkonna mõttes on see väga suur samm edasi.”
Eelmisel nädalal Hiiumaal käinud kultuuriminister Tõnis Lukas (Isamaa) oli märksa resoluutsem, Hiiu Lehele ütles ta, et kui volikogu eelnimetatud 1,2 miljonit eurot teise etapi ehituseks ei suuna, ei toeta kultuuriministeerium ka järgmiste etappide rahastust.
Eile, peale vallavalitsuse kolmapäeval sündinud otsust, et soovitud eelnõu volikogusse suunatakse, tuli ka teade, et kultuuriminister on lubanud teise etapi jaoks puuduolevad 300 000 eurot.
Teise etapi tennisehall
Põllu tänavale kerkiva Hiiumaa spordikeskuse 5,3 miljonit eurot maksva esimese etapi ehitustöödel löödi kopp maasse, aga seni oli ikka veel õhus, kust tuleb raha teise etapi töödeks ehk tennisehalli ehituseks.
“Veebruaris küsisime 1,5 miljonit, mainides, et teise etapi eeldatav hind on 2,15 miljonit eurot,” selgitas valla arenguosakonna juhataja Monika Pihlak eile. “Aprillis, kuuldes, et riik soovib majanduse elavdamiseks täiendavat toetust eraldada, küsisime tõesti 2 miljonit eurot, arvestades sisse ka eeldatava sisutuse, mida hankes sees ei ole ning osaliselt haljastuse. Pärast esimese etapi teise hanke läbiviimist julgeme öelda, et saame teise etapi tehtud 1,5 miljoni euroga, millest 1,2 miljonit on nn vallale eraldatud koroonaraha ehk majanduse elavdamise toetus investeeringuteks ning 0,3 on lubanud toetada kultuuri­minister. Täna oleme seisukohal, et olulisim on siiski hoonestus järjest valmis teha ning jääme esialgse 1,5 miljoni juurde, mis on tennisehalli osa jaoks piisav summa.”
Algselt, kui õhus oli lootus saada riigilt tennisehalli rajamiseks eraldi toetus, lootis vallas võimul olev SDE ja valimisliidu Ühine Hiiumaa koalitsioon kasutada 1,2 miljonit eurot koroonatoetust Käina huvikeskuse ja Palade spordihoone renoveerimiseks. Sellesisulise avaldusega esines leheveergudel Käina osavalla vanem Omar Jõpiselg (VL Ühine Hiiumaa), kes kutsus Isamaa erakonna liikmeid “oma ministrilt” pigem toetust juurde küsima.
Selle asemel algatasid Tanel Malk Hiiumaa tenniseklubist, Georg Linkov Hiiumaa jalgpalliklubist ja Hiiumaa spordi toetaja Anti Kalle petitsiooni, millega nõuti 1,2 miljoni euro suunamist teise etapi ehk tennisehalli ehitusse. Petitsioon sai rahva suure toetuse, kogudes enam kui 700 häält.

Veel lugemist:

Uudised

Hiiumaa vallavalitsus määras1 sihtasutuse Hiiumaa Sadamad nõukogu liikmeteks Raido  Randmaa, Omar Jõpiselja, Marko Pruuli, Meelis Pielbergi ja Kadri Tikerpuu. Detsembrist alustavas nõukogus on senise...

Uudised

Ristitee hobusekasvataja- ja rautaja Johannes Mooste (26) hakkas Hiiumaal käima juba kümnendas klassis. Kuni ühel hetkel tundus, et kodu ongi saarel ja pole vaja...

Uudised

SA Hiiumaa Arenduskeskuse ja MTÜ Hiiumaa Ettevõtjate Liidu toel loodud fondi stipendiumi suurus on 300 eurot kuus kuni stipendiaadi õpingute lõpuni. Kolmapäeval toimunud Hiiumaa...