Jälgi meid

Uudised

Intervjuu Hiiumaa spordikeskuse teemal

Esmaspäeval läks riigihangete registrisse üles Hiiumaa spordikeskuse esimese etapi ehituse uus hange. Millised on edasised plaanid, räägib valla arenguosakonna juhataja Monika Pihlak.

Veebruaris saatis vald kultuuri ministeeriumile ka taotluse toetada ka spordikeskuse järgmise etapi, tennisehalli ehitust. Kuidas tõlgendate kultuuriministeeriumi vastust valla taotlusele – on see pigem ei või pigem jah?

Valla arenguosakonna juhataja Monika Pihlak: See ongi üksnes tõlgendamise koht. Kiri ütleb selgelt, et meie täiendav soov on kultuuriministeeriumisse jõudnud ning nad on teadlikud Hiiumaa soovist rajada spordikeskus valmis tervikuna. Arvestades peaministri ja valitsuse välja öeldut, kus kinnitatakse et vajadusel toetatakse omavalitsusi investeeringute elluviimisel ning olles optimist, võtaksin seda märgina positiivse otsuse suunas. Kuidas läheb päriselt, näitab elu.

Vallavalitsus lootis spordikeskuse mõlemad etapid järjest valmis ehitada. Kui ministeerium täiendavat rahastust ei leia, siis kas vallal on n-ö plaan B selle kohta, mis saab ehituse teisest etapist?

Jah, lootus ehitada objekt valmis tervikuna on meil tõesti, see on majanduslikult oluliselt mõistlikum, arvestades, et kogu ehituseks vajaminev tarnitakse mandrilt. Vaadates, mida praegune olukord teeb ehitusturul juba nüüd, oleme ka siinkohal optimistlikud. Ehk arvestades langevaid ehitushindu ja veidi korrigeeritud projekti, mis läks mõnevõrra odavamaks, võiks see jääda meile jõukohaseks. Samuti on lubanud tennisehuvilised rahaliselt teise etapi ehitust toetada. Samas, kui peaks selguma, et me ei suuda siiski tervikuna kohe ehitada, on hoone esimene etapp eraldi kasutatav ning teise kohta teeme täiendavad otsused. Näiteks saame tuua Pärnu raamatukogu, mis ootas oma teist etappi umbes kümme aastat, kuid on nüüdseks siiski tervikuna valmis.

Tänavu esimeses kvartalis oli kavas välja kuulutada ka helikopteriplatsi ehituse hange, aga seda riigihangete registrist ei leia. Kas see hange lükkus? Millal on kavas see välja kuulutada?

Helikopteriplatsi rajamine on selgesti seotud spordikeskuse ja selle ehitamisega ehk me ei kiirusta sellega üleliia. Senini on toimunud projekti olulised korrigeerimised, millega platsi ehitamine läks oluliselt mõistlikumaks nii ehituslikult kui ka rahaliselt. Hange läheb üles lähiajal.

Kas vallavalitsus on investeeringute planeerimisel arvestanud ka võimaliku majanduslangusega, mis võib kaasa tuua tulumaksulaekumise vähenemise? Kas on mõni objekt, mis sel juhul valla tänavusest hankeplaanist välja jääda ja lükkuda võib?

Vallavalitsus teeb otsuseid ja lahendab probleeme nende tekkimise järjekorras ehk olemasolevas eelarvestrateegias ei kajastu veel majanduslangus. Eelarvestrateegia vaadatakse üle igal aastal oktoobrikuu volikogus ning sellel aastal peab seal kajastuma juba ka võimalik ja vägagi tõenäoline majanduslangus. Objektipõhiselt ei ole me veel otsuseid teinud, kuid suure tõenäosusega tuleb seda teha, kas siis lükates investeeringuid edasi või neid ära jättes. Selle kohta on praegu veel vara põhjapanevaid otsuseid teha, kuid võimalusega tuleb juba arvestada. Nagu ütles ka vallavanem Toomas Rõhu, muidugi arvestab vallavalitsus ka võimaliku majanduslanguse ja tulumaksulaekumise vähenemisega. Jälgime olukorda ja toimime vastavalt sellele.

 

Küsis HARDA ROOSNA

Veel lugemist: