Connect with us

Uudised

Hiidlased võitsid kodusel rahvarallil neli karikat

Kärolyn Kivistik | Hiiu Leht
Tublid Hiiumaa ralli­sõitjad võitsid reedel ja laupäeval aset leidnud Hiiumaa rahva­rallil neli karikat, üldvõit läks siiski saarlastele.
Hiiumaa rahvaralli 2018 oli esimene Hiiumaa ralliklubi korraldatud rahvaralli. Rekordiline osalejate huvi tuli korraldajatele suure üllatusena. Võistlusele registreeris end koguni 110 ekipaaži, kellest rajale jõudis 108.
“Alguses olime päris mures, et teeme esimest korda ja kuidas üldse eelarvega välja veab,” ütles üks rallikorraldajatest, Jarmo Liivak Hiiumaa ralliklubist. Tema sõnul tegi osalejate suur hulk aga korraldamise kergemaks. “Saime teha nii nagu plaanisime, et võimalikult vägev üritus tuleks.”
Hiiumaa rahvaralli läks igati korda, sest siiani on osalejatelt korraldajate sõnul vaid positiivset tagasisidet tulnud nii radade kui ka korraldusliku poole kohta.
12 hiidlaste ekipaaži
Teiste seas kimas Hiiumaa teedel võidu ka 12 ekipaaži, milles hiidlased. Kuna tegemist oli n-ö pimeralliga ja info rallikatsete kohta anti vahetult enne võistlust, polnud hiidlastel mandri sõitjate ees eelist.
Võidukarikad õnnestus koju jätta neljal meeskonnal. 2WD-V klassis saavutasid esimese koha isa ja tütar Marko ja Eva-Lota Eespakk. Sport-klassis jäid teiseks Imre Randmäe ja Indro Mäe. 2WD-S klassis saavutasid kolmanda koha Kaspar Kibuspuu ja Georg-Matis Heinsoo. Samuti kolmanda koha karika jätsid kodusaarele 4WD klassis
Andri Sirp ja Jarmo Liivak.
Rallil anti välja ka eriauhind kiireimatele saarlastele Taavi Sevastjanovile ja Kauri Pannasele, kes Hiiumaa rahvaralli ka võitsid.
29 katkestajat
Võistluse katkestas 29 meeskonda. Liivaku sõnul on see arv täiesti tavapärane. Enamus võistlejaid pidi ralli pooleli jätma tehnilistel põhjustel. Katkestajate seas oli ka viis hiidlaste ekipaaži.
Hiiumaa rahvarallil tuli ette vaid üks tõsisem õnnetus, kus üks võistlusauto reedeõhtusel Kärdla linnakatsel vastu puud sõitis ning kaardilugeja arstiabi vajas. “Reedene vahe­juhtum oli õnneks ainuke,” ütles Liivak.
Korraldamine pole lihtne
Omavalitsuse ja maaomanikega oli ralli korraldamiseks ja liikluskorralduse muutmiseks Liivaku sõnul kokkuleppele saada päris keeruline. “Nii palju, kui teiste rallikorraldajatega suhtlesime ja neilt infot saime, siis kohati tundus, et meil on kord isegi natuke karmim kui mujal, et koos­kõlastust saada,” tõdes ta.
Lõpuks saadi siiski kõik joonde ja selle üle on korraldajatel hea meel. Liivak nentis, et n-ö esimese korra vigu tuli ka ette, aga kõige keerulisemad tundusidki kooskõlastused ja meeskonnavaheline kommunikatsioon.
“Järgmist võistlust korraldades vaatame kindlasti üle avaliku teavituse ja selle osa, et info ralli kohta jõuaks veel suurema hulga inimesteni, aga eks rahvarallil on praegu kehtivate reeglite järgi ka omad piirangud,” ütles Liivak. “Tegelikult oli veel sadu pisiasju, mida tähele panime ja järgmisel korral paremini teha plaanime.”
Järgmine ralli samuti kahepäevane
Kui üldiselt on rahvarallid ühepäevased, siis Hiiumaal sõideti võidu kahel päeval. “Kindlasti üritame ka järgmise võistlusega jätkata sama formaati, kus võisteldakse kahel päeval ja mis lõppeb toreda ühispeoga,” rääkis Liivak.
Tema sõnul pole enam ammu ühtegi kahepäevast rahvarallit korraldatud. “Tundus, et inimestele meeldis see väga.”
Rallikatsed toimusid reedel ja laupäeval Hiiumaa eri paigus. Näiteks reedel startisid võistlejad Kärdlast Kõrgessaarde ja tulid tagasi Kärdlasse, kus õhtupimeduses sõideti linnakatse. See oli raja äärde uudistama ja omadele kaasa elama meelitanud väga palju inimesi.
Liivaku sõnul on see tava­pärane, et ralli katsed nii suurel alal ja erinevates kohtades on. “Peaks mainima, et Hiiumaa rahvaralli oli isegi päris kompaktne. On ka rahva­rallisid, kus vahemaad katsetel küündivad 50 kilomeetri juurde ja isegi rohkem,” selgitas rallikorraldaja.
Plaanis kaks sprinti ja üks ralli
Liivaku sõnul plaanib Hiiumaa ralliklubi taas rallit aasta pärast. Talle teadaolevalt on aga kahel erineval korraldusmeeskonnal plaanis juba kaks rahvasprinti. “Ühed plaanivad talvel ja teised pigem rohkem suve ajal,” rääkis ta.
Rahvasprinte on Hiiumaal sagedasti korraldatud, viimane toimus mais. Rahvaralli leidis viimati Hiiumaal aset aga 2013. aastal. “Sprindi korraldamine on kordades lihtsam juba seepärast, et kasutatakse ainult ühte teelõiku, mida läbitakse kolmel korral. Rallil on üldjuhul miinimum viis-kuus katset, mida läbitakse kahel korral,” selgitas Liivak. Ta lisas, et ralli korraldamisel läheb vaja kordades rohkem kiirabi brigaade, kooskõlastusi, turvameeskondi ning kogu ettevõtmise koordineerimine on mahukam. “Samuti on vaja koostada legendi raamatud ja stenogrammid ehk kõik tuleb korrutada arvuga, mitu katset samal ajal käigus on.”
Liivaku sõnul on ühe ralli toimumise taga väga palju inimesi: “Soovime korraldajatega tänada kõiki sponsoreid, partnereid ja abilisi, kelle abil võistlus üldse toimuda sai.”

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

Persoon

Kai Kallas (34) töötab Kärdla sadama kail Tareste lahe kaldal. Tema juurde kontorisse pääseb väikesest valgest uksest Yacht Service’i ellingu valges seinas, mida peaaegu...