Connect with us

Tervis

Haigla diagnostiakeskus võtab ilmet

Hiiumaa haigla ehitab sammhaaval diagnostikakeskust, järgmine suurem arendus saab olema tervisekeskus.
Kaks aastat tagasi kui Põhja-Eesti regionaalhaigla (PERH) ja Hiiumaa haigla liitusid, lubas PERHi juhatuse esimees Agris Peedu, et üks investeeringuid siia saab olema uus röntgeniaparaat.
Tänavu märtsis algas röntgeniruumi ümberehitus ja nüüdseks on uus seade paigas. Praegu masinat seadistatakse, ülejärgmisel nädalal läbivad töötajad koolituse ja kuu lõpuks peaks kõik valmis olema.
Hiiumaa haigla juhatuse liige Tõnis Siir ütles, et uus röntgen ja röntgeniruum on üks samm seadmete koondamisel diagnostikakeskuseks.
Juba praegu saadetakse Hiiumaa haiglas tehtud tomograafipildid PERHi ja meie arstid saavad nõu pidada sealsete arstidega. Siir rääkis, et plaan on soetada kõigile haiglatele sarnased diagnostikaseadmed ja luua arstidele rohkem võimalusi uuringutulemuste üle omavahel konsulteerida.
“Mitte ainult röntgeni ja kompuutri puhul, siia juurde võiks tulla endoskoopia, ultraheli, EKG, südameuuringud…,” loetles Siir. “Ja järgmine etapp on juba see, et saame koos ka pilti vaadata.”
Siir: Koos saime soodsamalt
PERH ostis uue röntgeniaparaadi kõigile kolmele tütar-haiglale: kõigepealt sai selle Läänemaa haigla, siis Rapla haigla ja viimasena Hiiumaa haigla.
Uus firma Philips seade maksab 100 000 eurot. “Tegelikult prognoositi natuke kallimat hinda, aga koos hankides saime parema hinna,” märkis Siir.
Ta tunnustas haigla haldusjuhti Tõnis Laanemäed, kes sai tööde koordineerimisega väga hästi hakkama: “Kui kolme haiglat võrrelda, siis siin läks remont kõige õlitatumalt ja väga hea seltskond oli lisaks Tõnisele.”
Röntgeniruumi ehitas kohalik ettevõte OÜ KVA, mis tegi kõige soodsama pakkumise – u 40 000 eurot.
Algselt kaks korda suuremale ruumile ehitati spetsiaalne pliid sisaldav vahesein, mis kiirgusel ruumist välja ei lase levida. Tehti uued põrandad, uued laekonstruktsioonid, uus uks ja aken, mille kaudu töötaja patsienti näeb.
“Neist kolmest haiglast oli siin kõige rohkem tööd, kui teised värvisid seinad, panid uue põrand ja lae, siis siin tuli vana ruum sisuliselt tühjaks lõhkuda ja sellepärast see nii kaua ka aega võttis,” ütles Laanemäe. Tööd läksid 10 000 euro võrra kallimaks, kuna põranda alt tulid välja roostetanud veetorud, mis oli mõistlik välja vahetada ja ilmnes muidki ettenägematuid töid.
Projekti kokkupanekuga alustati jaanuaris, tööd algasid märtsi lõpus ja tähtajaks, 23. juuniks oli ruum valmis.
Keskosa ootab järge
Haigla juhatuse liige Riina Tamm ütles, et 1957. aastal valminud haigla kaks tiiba on nüüdseks põhjalikult remonditud. Uue tervisekeskuse ehitusega loodetakse korda saada ka keskosa, kus asub ka uus röntgeniruum.
Seda, millal Hiiumaa tervisekeskuse ehitus algab, ei osanud keegi kolmest siiski veel väga täpselt prognoosida.
Laanemäe pakkus, et mitte enne 2021. aastat, kuna ehitada tuleb samal ajal kui haigla töötab.
Tervisekeskus ehitatakse praeguse polikliiniku majja, polikliinik aga kolitakse haigla ruumidesse. Teha saab seda n-ö jupphaaval kuna haiglat ju vahepeal kinni panna ei saa. “Kõik see võtab ääretult kaua aega, sellepärast ei julge varem lubada,“ ütles Tõnis Laanemäe.

Veel lugemist:

Galerii

Traditsiooniliselt 1. mail peetava Kärdla päeva põhiürituseks kujunes linnajooks, mille võitsid Karl Johan Kastein ja Anni Kingsepp. Kultuurikeskuses peeti endise linnapeade osavõtul visioonikonverentsi ning...

Nööbist kinni

Kes tohib Hiiumaa vallavalitsuses kasutada kütusekaarti? Kas osavallavanematel on kütusekaart? Kas varasemalt (enne Aivar Viidiku juhtumit – R.V) on täheldatud kaartide väärkasutamist? Kuidas on...

Uudised

Neli aastat pole vald ohtlike jäätmete kogumisringi tellinud ja nüüdne osutas, kui suur vajadus tegelikult sellise teenuse järgi on, sest autod said enne täis,...

Digileht

Hiiu Leht 03. aprillil Eiffeli eelkäija sai 150 Ohtlike jäätmete ringil jäi ruumist puudu Kas osavallavanemal peaks olema kütusekaart? Kaks naist loovad Kärdlas ilu...