Connect with us

Uudised

Avanäitusel kasahhi kunstniku nukud

Artistic Doll Studio 14 stairs
Esimene näitus Kärdla kultuurikeskuse värskendatud näituse­saalis on väga eriline –
21. septembril avatakse seal Kasahstani kunstniku Natalia Lepihina (43) nukkude näitus “Lenda, lenda leheke…”.
Natalia Lepihina on varem Hiiumaal korraldanud nukkude valmistamise töötube. Seekord avab ta näituse, kus on üks installatsioon ja paar­kümmend nukku.
Plaane on ka tulevikuks – Hiiu valla kultuuri ja vaba aja keskuse juhataja Margarita Korol teeb praegu pingutusi, et järgmisel aastal õnnestuks teha kingitus Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaks. Siis tahab Lepihina terveks suveks avada oma nukkude näituse Tahkuna majakas, kohas, mis talle kohe väga meeldima hakkas. Kingitusnäituse nukke toob Lepihina jupikaupa, kolmel korral Tallinna, kus Korol tal vastas käib.
Korol, kes Lepihinaga tuttav juba mõned head aastad, rääkis, et algselt töötas Natalia hoopis raamatupidajana ühes suurettevõttes. Osakoormusega töötab ta selles valdkonnas siiani, kuid aina enam pühendub ta nukukunstile.
Praegu on Lepihina ja tema nukud Moskvas, siis tuleb tal näitus Riias ja Riia näituselt tuleb ta otse Eestisse ja Hiiumaale. Tallinnas teeb ta MTÜ Nukukunsti Stuudios ka ühe koolituse 23. septembril. Korol oletas, et selle koolituse kohad on täis, kuid stuudio korraldab koolitusi iga kuu. Olgu see öeldud juhuks, kui kellelgi peaks nukkude valmistamise vastu huvi tekkima.
Näitus jõuabki saarele tänu Margarita Koroli koostööle MTÜga Nukukunsti Stuudio, mis valmistab eri stiilides ja tehnikates nukke ning kel on kontakte üle kogu maailma. “Kuna mina aitan neil korraldada rahvusvahelisi koolitusi, siis need kontaktid tulevad sealt,” selgitas Korol.
Selgub, et rahvusvahelisel tasemel on nukkude valmistamine lausa eraldi kunstiliik. Näiteks Saksamaal, Prantsus­maal ja Venemaal on olemas nukukunstnike erialaliidud ja kunstiülikoolides saab õppida nukkude valmistamist.
“Saksamaal on rahvusvaheline kaheaastane õppeprogramm, kus käiakse isegi eri ülikoolides praktikal ja õpitakse erinevaid tehnikaid, sest tehnikaid on hästi palju,” rääkis Korol.
Ta rõhutas, et selline nukukunst erineb oluliselt butafoor- ja teatrinukkude valmistamisest ning Eestis seda seni veel kusagil õppida ei saa. Ehkki keegi kusagil pidi sellele juba mõtlema. Ka eraldi kunstiharuna seda Eestis veel ei viljelda, on olemas kaks muuseum-stuudiot ja mõlemad asuvad Tallinna vanalinnas.
“Näiteks MTÜ Nukukunsti Stuudio juht õppis seda Peter­buris ning tagasi koju, Eestisse tulles üritab sellega tegeleda,” lisas ta.
Mujal maailmas on sellised nukud populaarsed sisustus­elemendid, millega kodusid kaunistatakse. Korol tõi näite, et Lepihina keskmise suurusega nuku hind algab
400 eurost. Eestis on üksikuid ostjaid, kuid mujal maailmas, Euroopas ja Ameerikas on sellised nukud väga populaar­sed ning käsitöönukke lausa kogutakse. Näitus Kärdla kultuuri­keskuses jääb avatuks 5. novembrini, kultuurikeskuse lahtiolekuajad on E–R kell 10–18.

Veel lugemist:

Uudised

Septembris Käina kandis sadu astelpajupõõsaid tühjaks teinud Hiiumaa karu kadus pildilt üsna kohe peale seda. Seevastu novembris tuli aga Saaremaalt teade, et seal on...

Persoon

Elu oleks võinud minna nii, et Annekatrin Kaivapalu õpetaks võib-olla tänagi Hiiumaal lastele eesti ja soome keelt nagu ta seda pea kümme aastat ka...

Digileht

Hiiu Leht 29. märtsil Kas karu kolis Saaremaale? Hiiumaa soovib 2-eurosele mündile Kärdla koolist Soome professoriks Toomas “Tuut” Tross :Milleks meile on vaja teatrit?...

Uudised

Seoses reisiparvlaev Soela korralise peamasinate hooldusega teenindab 1. aprillist Sõru-Triigi liini asenduslaev Reet. Reisiparvlaev Reet on liinil eeldatavasti aprilli lõpuni.