Connect with us

Uudised

5 olulist meelespead, et rahvaloendus kulgeks turvaliselt

Statistikaamet
Juba täna, 28. detsembril algab suur Eesti rahva e-loendus, millest saavad osa võtta kõik elanikud.
Selleks, et küsitlusele vastamine oleks võimalikult turvaline, kordab rahva ja eluruumide loenduse projektijuht Liina Osila üle vastamise head tavad ning jagab kasulikke soovitusi.
1. Rahvaloenduse küsimustiku veebikeskkonda sisenedes veendu, et tegemist oleks https://uuringud.stat.ee lehega. Aeg-ajalt üritavad petturid veebiaadresse kopeerida, muutes need õigete aadressidega väga sarnaseks. Kui siiski kahtled, siis tea, et rahvaloenduse küsimustiku täitmiseks saab siseneda ka veebilehe www.rahvaloendus.ee kaudu. Seda aadressi on lihtne meeles pidada ja ka ise Google’i otsingusse sisse lüüa.
2. Rahvaloenduse küsitlejad ei küsi sinu pangakonto infot, ühtki pin-koodi ega palu sul teha ülekannet või end identifitseerida ID-kaardi, mobiil-ID või Smart-ID abil. Kui keegi rahvaloendaja nimel seda siiski teeb või on muul põhjusel alust inimest kahtlustada, siis helista statistikaameti klienditoe telefonil 625 9300 ja kontrolli küsitleja nime või ID-numbri järgi, kas tegemist on õige inimesega. Lisaks saad ise otsida küsitlejat tema nime järgi rahvaloenduse veebis kontaktide lehel.
3. Rahvaloenduse käigus kogume suurema osa andmetest küll riigi registritest ja veebiküsitlusega, kuid sellele järgnevad väiksemas mahus ka telefoni ja kodu­külastusega intervjuud valimisse kuuluvate inimestega, kes ei ole mingil põhjusel veebiküsitlusele vastanud. Rahvaloenduse küsitleja tunned ära vastava töö­tõendi järgi. Lisaks kannavad nad loenduse sümboolikaga erksates toonides salli ja kindaid.
4. Kui sul tekib kahtlus, kas sinu ukse taga on ikka õige küsitleja, palu tal näidata töötõendit, kus on kirjas nii tema nimi kui ka ID-number. Kahtluse korral saad helistada statistikaameti klienditoe numbril ja küsitleja info üle kontrollida. Kui küsitleja keeldub töötõendit näitamast, on sul õigus pöörduda politseisse, sest tegemist võib olla petturiga.
5. Kui sul tekib mõni muu kahtlus, näiteks tundub, et internetis levib rahvaloenduse võltsküsimustik, palume sellest kindlasti esimesel võimalusel teada anda rahva­loenduse infotelefonil
625 9300 või pöördudes politseisse. PPA on rahvaloenduse toimumisega kenasti kursis ning ka veebipolitseinikud hoiavad sellel silma peal.
Rahvaloenduse e-küsi­mustikku saab täita 28. detsembrist 2021 kuni 22. jaanuarini 2022. See­järel, 1.–28. veebruarini 2022 kogutakse rahvaloenduse küsitlejate abil andmeid neilt kohustuslikku juhuvalimisse sattunud inimestelt, kes mingil põhjusel ei saanud või ei jõudnud e-küsimustikku täita. Kogutud ja analüüsitud andmeid hakatakse järk-­järgult avaldama alates juunist 2022.
E-küsimustikku saab täita uuringud.stat.ee keskkonnas või veebilehe www.rahvaloendus.ee kaudu, tuvastades end ID-kaardi, mobiil-ID või Smart-IDga. Ankeedi täitmine võtab aega umbes viis minutit inimese kohta.
Hanna-Liisa Ruul
statistikaamet

Veel lugemist:

Galerii

Traditsiooniliselt 1. mail peetava Kärdla päeva põhiürituseks kujunes linnajooks, mille võitsid Karl Johan Kastein ja Anni Kingsepp. Kultuurikeskuses peeti endise linnapeade osavõtul visioonikonverentsi ning...

Ahto ilmajutud

Selle nädala ilmategijaks on kõrgrõhkkonnad. Ilm on küllaltki soe ja enamasti näeb ka päikest. Mereäärsel rannikul aga on jaheda merevee tõttu veel küllaltki jahe....

Taskuhääling

Köikide Jüttude kümnendas osas käis külas Hiidlaste Koostöökogu juht ja kalur Ilmi Aksli.

Digileht

Hiiu Leht 30. aprillil Naaditeater tõi täismaja ja teenis tunnustuse Vald tegi Aivar Viidiku peale kuriteoteate Karu ilmus välja 30 km eemal Kassaris maandusid...