Connect with us

Uudised

Pikalt müügis olnud Luidja maja jõuab omanike kätte tagasi?

SA Hiiumaa Muuseumid
Kui reedeks Hiiu vallavolikogu otsusele vaiet ei laeku, saab õiglus taastatud ja keerulise minevikuga Haavalauka talu maja ostab tagasi kunagiste omanike lapselaps.
Hiiu vallavolikogu tegi 6. septembril otsuse müüa praegu Hiiu vallale kuuluv ja Luidja külas asuv hoone endiste omanike järeltulijale Signe Voolainele. Tehingu hinnaks määrati otsepakkumisel saadud 51 000 eurot.
“Loomulikult oli meil väga hea meel volikogu otsuse üle, sest oleme juba üle kümne aasta maja tagasi ostmiseks läbirääkimisi pidanud. Siiani ei ole see erinevatel põhjustel õnnestunud, aga lootus, et Haavalauka mõlemad majad jälle Jõgide järeltulijatele kuuluksid, oli meil alati,” ütles Voolaine.
Oksjoniks pakkumisi ei tulnud
Hiiu vallavalitsus on Luidjal asuvat kinnistut ja hoonet püüdnud müüa juba 2015. aasta septembrist. Müügihinda on tõstetud algselt 40 000 eurolt 65 000 euroni ja taas langetatud. Maja on olnud oksjonitel erineva hinnaga, kuid pakkumisi pole tulnud. Viimane oksjon lõppes tänavu 18. juulil.
Hiiu vallavolikogu otsuse eelnõust selgub, et pärast enampakkumise lõppemist ja nurjunuks tunnistamist võtsid vallavalitsusega taas ühendust maja ostmisest huvitatud isikud.
Kuna varasemad enampakkumised ei olnud edukad ega õnnestunud ka müük maakleri kaudu, arutas valla­valitsus asja ja küsis 31. juu­liks kõigilt kolmelt otsepakkumist. Signe Voolaine pakkumine oli 48 000 eurot, maakler Kaie Nappir kliendi esindajana pakkus 50 000 eurot, millest 1000 eurot maakleritasu, ja Martin Keskküla 50 000 eurot.
Seejärel esitas vallavalitsus volikogule eelnõu müüa maja otsustuskorras parima pakkumise teinud Keskkülale.
Augustis, peale seda kui eelnõu oli avalikustatud, esitas Voolaine uue ja suurema pakkumise, mille kohta vallavalitsus leidis, et seda arvestada ei saa.
Saue eelnõu
Siiski esitas volikogu liige Toivo Saue 11. augustil valla­valitsuse eelnõule muudatus­ettepaneku võõrandada kinnistu endiste omanike järeltulijale 51 000 euroga.
Saue oli juba varem, voli­kogu 15. juuni istungil meelde tuletanud, et Haavalauka maja on õigusvastaselt võõrandatud vara ja pärijad on õigustatud tagasisaajad.
Peale vaidlusi ja arutelu toetas volikogu augustikuu istungil muudatusettepanekut. Põhjenduseks toodi, et kinnistu otsustuskorras võõrandamisel on kaalukaks argumendiks asjaolu, et Signe Voolaine on kinnistu endiste omanike järeltulija, kes soovib taastada endise talukoha ja on oma ostusoovi talukoha tagasisaamiseks avaldanud juba 2000. aastal.
Peale Voolaine ülepakkumist tegi ülepakkumise veel üks pakkuja, kuid vallavalitsus seda enam arvesse ei võtnud, kuna otsuse eelnõu oli juba volikogule edastatud.
Jäeti omanikele tagastamata
Haavalauka paaristalus elas enne sõda kolm venda: Jakob ja Eduard oma peredega ja raskelt haige Artur Jõgi. Kõnealuses majas elas Signe Voolaine vanaisa Jakob koos naise Meeta, kolme tütre ja venna Arturiga. Teise maailmasõja ajal läks pereisa Jakob põgenikke, naiseõde ja tema meest, üle mere viima. Katse tulla järgi ka oma pereliikmetele jäi hiljaks ning nii sattus Jakob Jõgi teisele poole merd nagu paljud tollased sõjapõgenikud. Ema Meeta suri paar aastat pärast sõda ning 1949. aastal küüditati õed koos kopsuvähki põdeva lelle Arturiga Siberisse. Artur suri Siberis, tüdrukud pääsesid tagasi Eestisse pärast Stalini surma, aastal 1955.
Nõukogude okupatsiooni ajal oli majas Vene piiri­valve, hiljem metskond. Eesti taasiseseisvumise järel maja õigusjärgsetele omanikele ei tagastatud. Põhjenduseks toodi majas tegutsenud hamba­ravikabinet. Hiljem sai hoone enda kasutusse Luidja haridusselts Edu ja see läks Kõrgessaare valla omandusse. Seltsi liikmed taotlesid Euroopa Liidu toetusi ning restaureerisid hoone kohalikuks külamajaks. Pärast seltsi tegevuse raugemist pani Hiiu vald, kelle omandisse läks Haavalauka kinnistu pärast ühinemist Kõrgessaare vallaga, kokkuleppel seltsi liikmetega selle müüki.

Veel lugemist:

Galerii

Traditsiooniliselt 1. mail peetava Kärdla päeva põhiürituseks kujunes linnajooks, mille võitsid Karl Johan Kastein ja Anni Kingsepp. Kultuurikeskuses peeti endise linnapeade osavõtul visioonikonverentsi ning...

Nööbist kinni

Kes tohib Hiiumaa vallavalitsuses kasutada kütusekaarti? Kas osavallavanematel on kütusekaart? Kas varasemalt (enne Aivar Viidiku juhtumit – R.V) on täheldatud kaartide väärkasutamist? Kuidas on...

Uudised

Neli aastat pole vald ohtlike jäätmete kogumisringi tellinud ja nüüdne osutas, kui suur vajadus tegelikult sellise teenuse järgi on, sest autod said enne täis,...

Digileht

Hiiu Leht 03. aprillil Eiffeli eelkäija sai 150 Ohtlike jäätmete ringil jäi ruumist puudu Kas osavallavanemal peaks olema kütusekaart? Kaks naist loovad Kärdlas ilu...