Connect with us

Varese lood

Eenimäe ligustrikadastik 1.

Vesise Kärdla idaservas kerkib paeluv “mäeahelik”.
Seal on mitmeid mägesid, nagu Rehemägi, Linnumägi, Põllumägi. Vast vähem tuntud nimi on Eenimägi. Asub see haiglast mere poole, üle selle kulgeb kalmistu poole suunduv Posti tänav.
Eenimägi on üks mu Kärdla lemmikpaiku. Siin on tore jalutada piki hüljatud vana maantee asfalti. Klibuloomaastik pakub rikkalikke vaateid. Leidub pajudega järvik (tillukesi järvi kutsutakse sedasi), teisal kummub kõrgem maa. Kunagiste karjamaade kinnikasvamisjärgud loovad lummava mosaiigi: veel säilinud niidulapid, peale tungivad kadastikud, juba kõrgust koguvad männitukad. Kui saaks taolist ilusat maastikku sellisena säilitada! Aga ju ilma inimese vahelesegamiseta saab sest kord lausaline männimets. Siiski üleni vast mitte. Eenimäel on palju vahtraid. Ka saared, õunapuud, pihlakad, tamm ja jalakas ei puudu siit.
Kadastik pole kõikjal üleni ühtlane okkaline müür, vaid sekka põimub rikkalik lehtpõõsastik: lodjapuud, paakspuud, türnpuud, kuslapuud, kukerpuud, kibuvitsad, magesõstrad. Kuid see pole veel sugugi kõik! Eenimäe kadastikul on varuks lisaks mitu üllatust. Ma ise poleks neid veel ehk niipea avastanud. Appi tuli üks juhus.
Ühel läinud juunipäeval kosserdasin piki Posti tänavat, kui üks koera jalutav kohvilähker mu kinni pidas ja teatas, et siinsamas mäel on mingi imelik põõsas. Läksime asja uurima.
Oligi imelik põõsas. Esialgu varasuviselt noores väikses lehes ja suhteliselt väheütlev. Aga ma tundsin ta muidugi kohe ära: liguster! Seesama harilik liguster (Ligustrum vulgare), kellest saab meie oludes ühe parima tiheda lehtpõõsaheki. Mõned ligustrid hoiavad rohelisi lehti talveni küljes. Vabalt kasvades kaunistavad ligustrit valgete väikeste õite lõhnavad kobarad. Valminud mustad viljad on mürgised. Seda inimesele. Linnud ei pea mürgist midagi, sest kuidas muidu need ligustrid Eenimäele said? Eks ikka kusagil Kärdlas mugisid linnud ligustri vilju ja lasid seemned pärast kloaagist loopealse kadastikku maha.
Sel juunipäeval ei hakanud ma suurt inventeerimist tegema, piirdusin vaid tõdemusega, et Eenimäel kasvab suisa mitu ligustrit. Lisaks leidsin loopealsel pesitseva rohelise maja poole suunduvalt rohuselt rajalt kibedaid piimalilli. Seda peamiselt Eesti läänepoolsemas osas levivat liiki kasvab Kärdla “Idamäestikus” õige mitmel pool.
Nüüd novembris tulid mulle Eenimäe ligustrid taas meelde. Käisin neid uuesti kaemas. Huvi pärast üritasin neid kokku lugeda. Eri kõrguses ja laiuses (paljud 2 m kanti, paar suisa üle 2,5 m kõrged) ligustreid leidsin kokku kaheksa. Kõik üsna lähestikku kadastikus koos. Lisaks üks mõnevõrra eemal, kaaslaseks paar üle pea väätivat lõhnavat kuslapuud. Neid liaane leidsin kokku kolmes kohas.

Veel lugemist:

Nööbist kinni

Kes tohib Hiiumaa vallavalitsuses kasutada kütusekaarti? Kas osavallavanematel on kütusekaart? Kas varasemalt (enne Aivar Viidiku juhtumit – R.V) on täheldatud kaartide väärkasutamist? Kuidas on...

Uudised

Neli aastat pole vald ohtlike jäätmete kogumisringi tellinud ja nüüdne osutas, kui suur vajadus tegelikult sellise teenuse järgi on, sest autod said enne täis,...

Persoon

Kärdla linna haljastuse eest hoolitsevad Mai Sinilaid ja Sirje Voitka lähevad lausa hoogu, kui hakata arutama teemal, mis teeb Kärdlast Kärdla või milline on...

Digileht

Hiiu Leht 03. aprillil Eiffeli eelkäija sai 150 Ohtlike jäätmete ringil jäi ruumist puudu Kas osavallavanemal peaks olema kütusekaart? Kaks naist loovad Kärdlas ilu...