Connect with us

Uudised

Mölkky rahvuste karikas toodi Hiiumaale

2022. aasta mölkky sisemeistrivõistluste Rahvuste Karika võitsid hiidlased saarlaste ees, hiidlastest tuli A-turniiril kõrgeimale, teisele kohale Urmas Berkmanni ja Hanno Voole tiim Eritööd.
Eelmisel nädalalõpul selgitati Saaremaal kolme päevaga nii 2020 kui 2022 aasta Euroopa sisemeistrivõistluste võitjad mölkkys, kuna kaks aastat tagasi jäid need koroona tõttu ära.
“Kes kaugemalt tulevad, pole ju mõtet kuu aja pärast uusi teha,” ütles üks Hiiumaa esindajaid Urmas Berkmann. Tulijaid aga oli päris kaugelt, Soomest, Poolast ja Prantsusmaalt, samuti Eesti mitmest paigast, lisaks Hiiumaale ka Saaremaalt, Haapsalust, Tallinnast. “Paar aastat tagasi oli esindajaid enamatestki riikidest,” märkis ta.
2020 siseEMi tulemused
Eelmisel reedel peeti Kures­saares mölkky Euroopa siseMV 2020. Hiiumaalt osales turniiril üheksa mängijat. Tegemist oli paaristurniiriga ja esimesel päeval oli võistlustules 40 tiimi. “Süsteem oli pikk: neli alagruppi, igas kümme, nendest kuus sai edasi,” selgitas Berkmann võistluse reegleid.
Kaks Hiiumaa tiimi sai edasi, kaks ei saanud ja üheksas Hiiumaa mees mängis koos ühe saarlasega. Tiim nimega Vallu, koosseisus Urmas Mikk ja Valeri Filipenko saavutas kolmanda koha, tiim Eritööd, kus mängisid Urmas Berkmann ja Hanno Voole, sai üheksanda koha. Võitsid prantslased Bruno Boulay ja Yann Rayal.
Reede õhtul mängiti välja ka Rahvuste Karikas 2020. “See on riikidevaheline võistlus, kus Hiiumaa ja Saaremaa on eraldi “riikidena” võistlemas,” rääkis Berkmann. Kuna hiidlased said finaalis poolakate käest 1:2 pähe, tuli meie tiim Ruudi Väärtnõu, Hanno Voole ja Villem Reitalu tublile teisele kohale.
2022 siseEMil 46 võistkonda
Laupäeval-pühapäeval peeti mölkky Euroopa siseMV 2022. Osalenud 46 võistkonnast sai edasi 40, sh kõik hiidlaste tiimid. Play-offides kaotas üks meie tiim esimeses, üks tiim teises mängus. Eritööd (Voole, Berkmann) sai teise koha, neljas oli Dago Foxes, kus mängisid Ruudi Väärtnõu ja Urmas Mikk. B-turniiri võitis Vallu, koosseisus Valeri Filipenko ja Villem Reitalu. Üldkokkuvõttes saadi sellega 17. koht. Turniiri võitsid samad prantslased, Boulay ja Rayal.
Rahvuste Karika 2022 aga napsas Saaremaa eest ära Hiiumaa.
“Turniir oli väga hästi korraldatud, au saarlastele,” tunnustas Berkmann. Talviseid võistlusi on Eestis peetud kolm või neli korda viimase viie aasta jooksul. Kas mõne ka Hiiumaal võiks korraldada, ei osanud ta arvata. “Meil pole selliseid häid väljakuid, kuid mine sa tea, ehk uues spordihoones saaks,” arutles Berkmann. Saaremaal näiteks mängiti mölkkyt tennisehallis ja selleks pandi väljakutele lisa­vaibad peale. Suurem mure on, et keegi peaks korraldamise enda peale võtma.
Suvised maailmameistrivõistlused on tavaliselt toimunud välisriikides: Tšehhis, Prantsusmaal, Soomes. Viimases riigis varasemal ajal veel eriti sageli, sest soomlased pidid üldse palju mölkkyt mängima. Sealt­kandist see mäng ka pärit on.
Popp Soomes ja Saares
“Kui päris aus olla, siis saar­lastel on kõige rohkem mölkky mängijaid Eestis, kuid nad pole nii kaua mänginud kui hiidlased,” märkis Berkmann.
Hiiumaale jõudis Soome mölkky nime kandev kurnimäng pisut juhuslikult. “Eks mõningad komplektid sattusid kuidagi Hiiumaale,” muheles ka petankimängijana tuntud Berkmann. “No nii võib öelda küll, et vanemad petanki-­harrastajad on üle läinud mölkkyle,” võttis ta väite omaks. Tegelikult käis ta mölkky MMil juba 2009. aastal. Kolm korda on ta võitnud Eesti meistri tiitli. Viimati 12. veebruaril kui Harkus, endises naiste­vanglas, toimusid Eesti sisemeistri­võistlused 2022 ning paarismängus võidutses Berkmanni ja Voole võistkond Eritööd. Märkimist väärib, et hiidlased suudavad juba ammu välja panna võistlustel oma võistkonnad ning käiaksegi Hiiumaad esindamas. Tublid ollakse nii koos võisteldes kui eraldi, näiteks Eesti MV 2021 võitis hiidlane Urmas Mikk.
Mäng, mis sobib kõigile
Suvel käivad hiidlastest mölkky-huvilised mängimas Mängude maja parkimis­platsil, samas kus petanki-mängijadki. Talviti käiakse mõlemat ala harrastamas Polgu võimla katlamajas.
“See on mõnus ajaviide, saab kokku tuttavatega ja saab harrastada aastaringi,” tõi Berkmann välja mölkky-mängu head küljed. Isegi koduõue murul saab seda mängida. Ka on mölkky kordades lihtsam kui petank ja sobib igale eale. Näiteks võistlusel on noorimad 12–14 aastased, kõige vanemad 75–80aastased.

tekst ja foto
Katrin Kivivuori

Veel lugemist:

Galerii

Traditsiooniliselt 1. mail peetava Kärdla päeva põhiürituseks kujunes linnajooks, mille võitsid Karl Johan Kastein ja Anni Kingsepp. Kultuurikeskuses peeti endise linnapeade osavõtul visioonikonverentsi ning...

Nööbist kinni

Kes tohib Hiiumaa vallavalitsuses kasutada kütusekaarti? Kas osavallavanematel on kütusekaart? Kas varasemalt (enne Aivar Viidiku juhtumit – R.V) on täheldatud kaartide väärkasutamist? Kuidas on...

Uudised

Neli aastat pole vald ohtlike jäätmete kogumisringi tellinud ja nüüdne osutas, kui suur vajadus tegelikult sellise teenuse järgi on, sest autod said enne täis,...

Digileht

Hiiu Leht 03. aprillil Eiffeli eelkäija sai 150 Ohtlike jäätmete ringil jäi ruumist puudu Kas osavallavanemal peaks olema kütusekaart? Kaks naist loovad Kärdlas ilu...