Connect with us

Uudised

Uus lootus Aafrika pingviinide populatsiooni taastumiseks

Diego Delso (wikimedia commons)
Veed Lõuna-Aafrika ranniku lähedal on erakordselt elu­rikkad. Lisaks paljudele seal elavatele erinevatele delfiinidele, vaaladele ja haidele, leiavad seal kodu ka paljud merelinnud, näiteks albatrossid ja tormilinnud.
Paraku on nii kalanduse, naftalekete, arenduste ja muu inimtegevuse kui ka kliimasoojenemise tõttu paljud linnuliigid ohustatud.
Ka Aafrika pingviinidest (Spheniscus demersus), keda kohtab maailmas vaid sealsamas Lõuna-Aafrika rannikul, on kunagi enam kui miljonilisest arvukusest eelmise aasta seisuga järel vähem kui 13 000 pesitsevat paari. Populatsiooni drastiline vähenemine sai alguse möödunud sajandi esimeses pooles, kui nende mune massiliselt korjati ning elupaikadest väetiseks guaanot koguti. Kuna just guaanosse teevad pingviinid endale urud, on pingviinid ilma varjava pesamaterjalita sunnitud pesitsema maapinnal, kus järelkasv on nii kiskjate kui ka ilmastikutingimuste meelevallas.
Kuigi munade ning guaano kogumine keelati 1960ndatel, sai siis ohuks tööstuslik kalapüük. Kaluritest üle jäänud väiksema rasva­sisaldusega kalad ei ole aga pingviinipoegadele piisavalt täisväärtuslik toit, mistõttu on nende areng aeglasem ja võimekus hiljem ise toitu leida väiksem.
1990. aastatel hakkas nihkuma ka saakobjektide levik: saartel pesitsedes ei leidnud nad enam piisavalt toitu, samas ei saa pingviinid poegade toitmise ajal pesadest ka kaugemale kui 40 km minna. Rannikul pesitsedes aga ohustasid pesi kiskjad.
Lindudele abikäe ulatamiseks rajas kohalik loodus­kaitseorganisatsioon rannikule tarad, mis kaitsesid pesitsevaid pingviine kiskjate eest. Kuna aafrika pingviinid pesitsevad kolooniates ja tühja randa meelsasti ei asusta, paigutati pesitsejate ligimeelitamiseks valitud piirkondadesse ka elutruud pingviinikujud ja nende häälitsusi mängivad kõlarid. Paraku looduslik asustus kahe aasta jooksul ei tekkinud ning sel aastal taasasustati rannale 30 hüljatud munadest üles kasvatatud noorlindu. Edaspidi kavatsetakse taasasustamist jätkata, samuti proovitakse kehtestada püügipiirangud pingviinide tähtsamatele toidukaladele.
Riin Viigipuu
Tartu Ülikooli doktorant

Loe lisa: BirdLife International 25.04.2021 Artificial colonies provide hope for penguins in South Africa.
BirdLife International 15.06.2021 First release of African Penguins at De Hoop Nature Reserve in South Africa.

Veel lugemist:

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

In Memoriam

Jõulude ajal lahkus 79. eluaastal raske haiguse järel nimekas Hiiumaa ettevõtja ja ühiskonna­tegelane Mati Nurs. Tema näol kaotas Hiiumaa ühe mõjukama mehe, kes läbi...

Elu

Simo (32), Annamaria (36), Henri (7) ja Arabella (5) Venski kolisid Hiiumaale lõppeva aasta kevadel. Võiks öelda, et hüppasid pea ees tundmatusse, sest kindlat...

In Memoriam

„Igavest Valgust, armas sõber!“ ütleb Hirmuste küla mees Erkki-Sven Tüür, mälestades omaküla meest Riho Sibulat, kes pühapäeval taevastele lavadele suundus. „Riho enneaegne lahkumine on...