Connect with us

Persoon

Tsirkuse Avatud Lava tuleb Tallinnast Kõppu

Harda Roosna | Hiiu Leht
Luidja Tsirkusetalu sellesuvised plaanid on suurejoonelisemad kui muidu. Juuli algul tahab talu perenaine Helena Ehrenbusch tuua Hiiumaale Kõppu Tsirkuse Avatud Lava ja juuli lõpus korraldada Luidjal järjekordse tuletsirkuse etenduse.
Mis endast kujutab Tsirkuse Avatud Lava? Kümme korda on see toimunud Tallinnas, nüüd, 11. korral etendub see Kõpu rahvamajas. “Esiteks on see koht erinevatele artistidele, kunstnikele näidata, mida nad oskavad, proovida uusi mõtteid, ideid. Teiseks on see hea võimalus näidata, et tsirkus ei ole ainult spetsiifiline ala, vaid, et tsirkusesse kuuluvad ka muusikud, tantsijad, teatriinimesed, komödiandid – tsirkus on märksa laiem mõiste kui see sõna inimeste jaoks tähendab,” selgitas
Ehrenbusch.
Tallinnas on Tsirkus Avatud Lava toimunud peamiselt Piip ja Tuut mängumajas. Need kaks kuulsat Eesti klouni, kes peavad selles majas teatrit ja kohvikut, resideeruvad suviti Hiiumaal ja Hiiu Leht on neist kirjutanud pika loo.
Tsirkuse Avatud Lava juhib Austraaliast Perthist pärit Dan Renwik, kes on Eestis elanud juba kuus aastat.
Tunnistan Danile, et kui see, kui mõni eestlane elab Perthis, on juba väga tavaline, siis austraallane Eestis on ikka üsna ebatavaline. “Ma püüan neid arvusid natuke tasakaalu saada,” naerab Dan selle peale.
Kodumaal õppis Renwik lavalist liikumist ehk nn füüsilist teatrit, mis on midagi teatri- ja  tantsukunsti vahepealset. Pärast Austraaliast lahkumist elas tollal 17aastane Dan Austrias Innsbruckis ja õppis Saksamaal.
Praegu on tema huvi laiendada tsirkuse kui sellise mõistet Eestis. Ta õpetab tsirkusekoolis Folie lastele näitlejameisterlikkust ja žongleerimist. Ühtlasi on ta ka vabakutseline kunstnik, kelle artistinimi on Dan le Man, mida võiks tõlkida kui “üks mees Dan”, ning ta esineb sageli ka väljaspool Eestit.
Dan ütleb, et ta ei ole kloun, pigem tänavakunstnik, kelle stiil on “äärmiselt humoorikas ja sõbralik”.
Dani viimane suur saavutus on tänavakunstifestival “TaDaa!”, mis toimus tänavu juunis Tallinnas Telliskivi loomelinnakus.
Hiiumaale tõi ta Tsirkuse Avatud Lava sellepärast, et näha uusi kohti ja tutvustada tsirkust laiemalt. Ka seetõttu, et siin saarel ollakse tänu Helena Ehrenbuschi ja tema sõprade korraldatud etendustele ja koolitustele tsirkusega juba natuke tuttavad.
Etendusel teevad kaasa mitmed välismaalastest vabatahtlikud, kes on samuti põnevil, et Hiiumaad näha. Huvitav väljakutse on korraldajaile ka see, kuidas õnnestub etendus, mis Tallinnas on juba üsna tuntud, siin saarel.
Korraldajate poolt astuvad lavale Soomest pärit artist, kes teeb trikke suure rõngaga, prantslane, kes näitab diabolo-trikke, fakiir, komödiandid, muusikud jt. Samuti Shokokabuum Helena Ehrenbuschi ja Ulricke Jaegeri isikus.
“Väga oodatud on nii kohalikud kui suvehiidlased ja oleme väga huvitatud, et ka kohalikud julgeks üles astuda – selles avatud lava mõte ongi,” ütleb Ehrenbusch. “Keegi võib-olla laulab hästi, keegi räägib nalju, keegi oskab jalgpallitrikke või kiirmaalida – kõik on lavale väga oodatud.”
Kõik, kes teavad, et soovivad mõne numbriga üles astuda, on teretulnud endast teada andma Facebookis (Open Tsirkus Stage), aga täiesti sobib ka see kui mõte lavale astuda tuleb alles kontserdi ajal. Etteaste seejuures ei pruugi olla pikem kui paar minutit. Kui kellelgi on loom, kes trikke oskab, on ka tema lavale oodatud.
Tsirkuse Avatud Lava avaneb laupäeval, 11. juulil kell 20 Kõpu rahvamajas, etendus algab kell 21. Etendus on mõeldud täiskasvanutele. Avatud on einelaud.
Sissepääs on tasuta, väljapääs tasuline ehk korraldajate sõnul on kübarasse pandud raha hinnang etenduselt saadud elamusele.

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

Persoon

Kai Kallas (34) töötab Kärdla sadama kail Tareste lahe kaldal. Tema juurde kontorisse pääseb väikesest valgest uksest Yacht Service’i ellingu valges seinas, mida peaaegu...