Connect with us

Uudised

Palade kooli tundide algus nihkub hilisemaks

Uuest aastast algavad Palade põhikoolis tunnid senisest pool tundi hiljem, 9.15.
Muudatuse tingis lapsi seni kooli toonud bussiettevõttega lepingu lõppemine ning see, et kasutama hakatakse ka maakonna bussiliine.
Kümmekond aastat on Palade kooli lapsi sõidutanud kaks bussi: vallale kuuluv buss ja FIE Are Lehter transporditeenus buss.
Koolitunnid on alanud kell 8.45 ja Palade põhikooli direktori Antti Leigri sõnul on see siiani olnud parim lahendus.
Leigri sõnul avaldas senine bussiettevõtja juba ammu soovi teenuse osutamine lõpetada, aga teeb seda kokkuleppel siiski aasta lõpuni. Uue teenusepakkuja leidmiseks oleks tulnud korraldada avatud hange.
“Olen kahel korral Hiiumaa vallavolikogu eelarve menetlus­protsessi istungil pidanud selgitama, miks seda bussi Pühalepal ikkagi vaja on, sest see oleks justkui raha raiskamine,” selgitas koolijuht, miks otsustati hakata uuest aastast kasutama laste kooli sõidutamiseks maakonna­liine.
2019 eelarve suurem
Üks buss koolile siiski jääb – kevadel Emmaste osavalla poolt Pühalepa osavallale üle antud 26kohaline buss. Kuna Palade koolis käivad lapsed elavad nii hajutatult ja paljud maakonnaliini bussipeatustest väga kaugel, pole ainult ühistranspordile loota siiski võimalik ja üks buss peab käiku jääma.
Hoolimata sellest, et Pühalepa vallal lõppeb uuest aastast bussiettevõttega leping, on osavallavanem Liili Elleri sõnul ühistranspordi eelarve osavallas suurem kui mullu. “Seda uue bussi tõttu, sest tasume selle liisingumakseid,” selgitas Eller.
Sellegipoolest kinnitas osavallavanem, et tal on hea meel, et neil ainsa osavallana on oma koolibuss ning ei jälgita nn kolme kilomeetri reeglit. Selle järgi ei tohi bussipeatus olla kodust rohkem kui kolme kilomeetri kaugusel. “Meil on ikkagi palju lähemalt võimalus lapsed kooli viia,” oli Eller rahul.
Osavallavanem mõistab ka ettevõtja soovi koolilaste vedamisest loobuda, sest iga päev õpilasliiniga kinni olla pole talle nii kasumlik.
Leigri sõnul on uue bussigraafiku ning laste kooli ja koju liikumise kellaaegade paikapanemine võtnud kaks kuud. “Sõitsime läbi praeguse graafiku ja uue, et vaadata, kuidas ajad klappima hakkavad,” rääkis koolijuht.
Kaks kuud tööd
Leigri otsustas teadlikult laste uue sõiduplaaniga ise tegeleda, mitte ei delegeerinud ülesannet valla transpordispetsialistile. “Selle kõige juures on nii palju nüansse, mida jälgida, ja ametnik ei oskakski neid kõiki arvesse võtta,” tõdes ta. “Ilmselt öeldaks lihtsalt, et peatused on siin ja sõitke, aga arvesse tuleb võtta näiteks ka väljaspool kooli olevaid huviringe, kus Palade lapsed osalevad. Kooli ülesanne on nendega ka arvestada – nad on kõik ikkagi meie lapsed.”
Busside uute sõiduplaanide tegemisel on üritatud leida kõigile osapooltele võimalikult sobivad lahendused. Lapsevanematel on veel sellelgi nädalal võimalus direktorile oma ettepanekuid saata.
Osa lapsi saab kauem magada
Esmaspäeval aset leidnud laste­vanemate koosolekul kerkisid päevakorda kaks peamist muret. Nende laste päev, kes elavad kaugemal ja kelle päev niigi varem algab, venib väga pikaks ning õhtust kodusõppimise aega jääb väheks. Kuna osa lapsi jõuab kooli varakult, pakub direktor lahenduseks, et õpetajate konsultatsioonide ajad toimuvadki hommikul. “Lapsed saavad konsultatsioonides ja järele vastamas käia hommikul, mitte ei pea õhtul peale tunde kooli jääma,” pakkus direktor.
Teisalt olid mures lapse­vanemad, kelle lapsed käivad Kärdlas spordi- ja muusikakoolis, sest uuest aastast lõppeb koolipäev hiljem ja lapsed lihtsalt ei pruugi huvikooli enam jõuda. Avaldati kartust, et poole aasta pealt ei hakka ilmselt ka huvikoolid oma ringide aegu Palade laste pärast ümber korraldama.
Koolijuhi sõnul tuleb aluseks võtta siiski maakonna bussi­liinide sõiduajad. Ta kinnitas, et busside sõiduajad pole veel lõplikult paigas. Ka tehakse veel sel aastal lastega üks proovipäev ja sõidetakse kooli maakonnaliini bussidega.
Antti Leigri ütles koosoleku lõpuks, et kuna on uus aeg ja uued arengud, tuleb sellega võimalikult hästi kohaneda: “Midagi pole teha, vahemaad on sellised, et osadel lastel läheb mõnusamaks ja nad saavad hommikul kauem magada, teistel aga jääb kõik samaks.”

Veel lugemist:

sport

Hiiumaa hobusel Mister Tondil jäi Al Ula kõrbes 120 km pikkune teekond küll lõpuni läbimata, kuid treener on tulemusega rahul. Mister Tondiga sõitis kõrbes...

Uudised

Maa-amet teatas äsja, et Eesti sai sünnipäeva eel 95 saare võrra rikkamaks. Ka Hiiumaa ümbrusesse on lisandunud kümmekond väikest saarekest, laidu – näiteks Hagaste...

Politsei

Hellamaa külas juhtus eelmisel kolmapäeval õnnetus, kus aedikust välja pääsenud ja sõiduteele jooksnud hobustele sõitis otsa auto. Kärdla politseijaoskonna juhi Moonika Raudsepa sõnul mõlemad...

Digileht

Esmaspäevast alates Hiiumaad katnud paksu udu tõttu jäid teisipäeval ära kõik Kärdla-Tallinn lennud. Lõplikult taandub udu neljapäevaks. Udu on nii tihe, et näiteks Heltermaa...