Connect with us

Uudised

Mängi malet naabriga ehk kodanikualgatus suurmeistri meelespidamiseks

Eric Koch, Taani rahvusrahiivi kogust, Wikipedia
Malesuurmeistri Paul Kerese sünnist möödub 7. jaanuaril 100 aastat. Maleliidu koduleheküljel on 10. novembril avaldatud teade, et 7.–10. jaanuarini toimub Tallinnas 25. rahvusvaheline kiirturniir “Meenutades Paul Kerest”. On see kõik, mis Eestis malemeistri austamiseks ette võetakse?
Spordiregistris on 45 maleklubi, maleliit ja Eesti olümpiakomitee (EOK). Spordialade nimistus on 64 klubi 2695 harrastajaga ja 14 spordikooli 1152 harrastajaga. Need on numbrid aruandluse jaoks, kuid pole statistikat, kui paljud Eestis vanuserühmade viisi malet oskavad või vähemalt kord aastas mängivad. On vaid süsteem: maleklubid, maleliit ja EOK.
Olen Õpetajate Lehes kahel aastal teinud ettepaneku koolides vabatahtlikult ainetunni arvelt malet õpetada ja õppida. Süsteemi, st EOKi, maleliitu, maleklubisid see ei huvita, sest see idee on tulnud neist sõltumatult, väljastpoolt.
7. jaanuar 2016 on neljapäev ja õpilastel on siis talvevaheaeg. Veel jõuaks kuu aja jooksul paaril tunnil nädalas mõttest huvitatud koolidel ja klassidel male algõpetus selgeks saada. Eesmärgiga peale talvist vaheaega, 10. jaanuaril, üks tund koolis maletada, näiteks üks kuni kolm partiid pinginaabriga. Kuigi meedias ületaks pinginaabriga maletamine uudise lävepaku ilmselt vaid siis, kui 7. jaanuaril riigikogu saalis riigikogu liikmed välgutaksid malet oma pinginaabriga.
Igas maleseltskonnas võiks olla ka kohtunik, kes kõik mängijad, tingimusel, et pildil näha mõlemad maletajad ja malelaud malenditega, fotodel jäädvustaks. Need fotod võiks koguda spordimuuseumi tarvis. Siis peab olema lisatud mängijad, koht, aeg, pildistaja nimi ja tulemus. Lisaks kuni 500 tähemärgiga selgitus/lugu. Ajakirjanikud võiksid näidata eeskuju.
Kui suuremalt mõelda, siis võib kutsuda suurmeistri meenutuseks maletama ja pilte saatma ka välismaal elavaid eestlasi, kõiki maailma maletajaid ja neid, kes selleks puhuks malekäigud selgeks saavad. Kindlasti väärib idee teatamist kõigile endistele Nõukogude Liidu rahvastele. Paul Kerese nime pole unustatud.
Milline portaal võtaks vaevaks malepildid koondada ja need spordimuuseumile edastada? Kas korraldada selleks hankekonkurss? Või jätkub missioonitunnet?
Loodan aktiivset tegutsemist eelkõige Pärnu ja Narva koolidelt ning kodanikelt ja kaasabi idee tutvustamisel Eesti meedialt.
Niisiis, koolides mängime malet 10. jaanuaril, kõik teised kindlasti just 7. jaanuaril.

Heino Laiapea

Veel lugemist:

Uudised

Hiiumaa jahimehed on rajakaamerate fotode analüüsimisega  jõudnud arusaamisele, et seni arvatud ühe karu asemel, peab neid saarel olema vähemalt kaks. “Meie rahva hulgas on...

Digileht

Hiiu Leht 17.mail Karu jookseb mööda saart nagu pöörane Hiiumaa sai uue piiskopi Hiiu Leht muudab ilmumispäeva ja sagedust Sõdurid päästsid külarahva jalavaevast. Digilehe...

Uudised

Juba aprillis hakkas tulema teateid, et Hiiumaa staari staatuses karu on väga liikuv ja läbib pikki teekondi põiki üle saare, kuni mai algul jäädvustas...

Uudised

Coopi Konsumi Kaubamaja remondi ajaks teisaldati pakiautomaat maja esiküljelt paremale, postkontori poole. Nüüd, peale remonti, ei pandud pakiautomaati tagasi endisesse asukohta, vaid tõsteti see...