Connect with us

Teema

Seksuaalsest väärkohtlemisest tuleb alati rääkida

Hiiumaal oli eelmisel aastal lastega seotud seksuaalse vägivalla registreeritud juhtumeid kolm. Tegelikkuses on juhtumite arv palju suurem, sest enamus lugusid jääb avastamata. Lapsed ei oska neist asjust rääkida ja täiskasvanud ei oska tähele panna.

Seksuaalsest väärkohtlemisest teavitamine ning sellega seotud protsess tekitab inimestes hirmu ja ebamugavust. Tegutsemisele julgustamine oli rõhuasetuseks ka 16. novembril Hiiumaal peetud konverentsil.
Hiiumaa lastekaitsespetsialist Mari-Liis Leivalt rääkis, et neutraalsuse säilitamiseks tehakse vahel nii, et mõnd Hiiumaa juhtumit käsitlevad hoopis Saaremaa lastekaitsjad. Tööd on korraldatud ka vastupidi, hiidlased aitavad saarlasi, et lapsed saaksid võimalikult hästi kaitstud. Kõikide asjatundjate ja rusuva teemaga kokku puutunud spetsialistide ühine sõnum on, et last tuleb uskuda. Muidugi võib ette tulla, et laps on midagi välja mõelnud, aga luiskamiselgi võivad olla omad põhjused ja kunagi ei saa täiesti kindel olla, et midagi last kahjustavat ikkagi ei juhtunud. Väga oluline on ära tunda see hetk, kui laps katsub midagi rääkima hakata.
Tema kuulamiseks tuleb aega võtta ja kahtluse korral pöörduda kohe kas lastekaitse või otse politsei poole. Pole tarvis lasta lapsel oma lugu uuesti mitmele vaheastmele ära rääkida. Parem kaitsta kui kahetseda. Lapsele tuleb varakult selgitada, et mitte kellelgi teisel ei ole õigust otsustada tema keha üle, ka tema vanematel mitte.
Justiitsministeeriumi kriminaalpoliitika nõunik Brit Tammiste ütles, et tema meelest on väga hea, et selline konverents Hiiumaal korraldati. „Need kooli- ja lasteaiaõpetajad, kes selle teema jaoks muude tegemiste kõrvalt aega võtsid, on targad. See ongi hoolimine ja enda varustamine teadmiste ja oskustega, et ennetada seksuaalset väärkohtlemist.“
Lastega kokku puutuvad inimesed, sealhulgas lapsevanemad, peaksid kõik end seksuaalvägivalla ennetamise või selle äratundmise teemal harima.


KUST LEIDA INFOT?

Palju infot leiab portaalist „Tark vanem“. Kui otse Hiiumaa spetsialistide poole pöörduda ei taha, võib küsida nõu tele­fonidelt 116 111 (Ohvriabi) või 116 006 (Lasteabi) või veebivestluses lehekülgedel palunabi.ee ja lasteabi.ee. Lasteabi poole võivad lastega seotud küsimustes alati pöörduda ka täiskasvanud. Kindlasti tasub vaadata ka Lastemaja juhi Anna Franki tehtud videosid Youtube’ist. Lastemaja on seksuaalselt väärkoheldud laste abistamiseks loodud teenus.

Veel lugemist:

Uudised

Politsei-ja piirivalveametile tehtud teate kohaselt on tänaseks endine Kärdla osavallavanem Aivar Viidik kahe viimase kuu jooksul kasutanud kahel korral isikliku auto tankimiseks kütusekaarti, mis...

Uudised

Paar kuud kestnud remonditööde järel on Kõpu suvepood avamiseks valmis. Coop Hiiumaa juhataja Kaja Antons ütles, et kauplus plaanitakse avada kolmapäeval, 22. mail. Müüjatena...

Uudised

Hiiumaal tehakse 4. mail toimuvate Teeme Ära! talgute korras korda näiteks kormoranide vaatamise pink, rajatakse õpiaeda ja tehakse lihtsalt kevadist koristust.  Männamaa külaselts korraldab...

Uudised

Kärdlas peetud Lääne-Eesti provintsiteatrite festivalil said üheteist trupi seas laureaadiks ka Salme Vallateater ja Taritu Tubateater. Hiidlaste endi Naaditeater tõi Kärdla kultuurikeskusesse ka täismaja...